Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

10 do 12! „O włos” od wprowadzenia projektu uchwały radnych z PiS do porządku obrad!

„O mały włos” (10 radnych „za” przy 12 przeciw i jednym głosie „wstrzymującym się”), a przedstawiony podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (12 lutego), projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania na rzecz Województwa Świętokrzyskiego nieruchomości zajętych w ramach inwestycji pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej” znalazłby się w porządku obrad. Tym samym zwiększyłaby się szansa, że mieszkańcy doczekają się wreszcie remontu jednej z głównych i jednocześnie najbardziej zaniedbanych arterii miasta. Za wprowadzeniem go do porządku obrad oprócz radnych z PiS głosowali radni z KWW Jarosława Górczyńskiego: Bożenna Morycińska, Andrzej Pałka i Kamil Kutryba, a także radny niezrzeszony – Marcin Marzec. Od głosu wstrzymał się Włodzimierz Sajda.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Przemawia za tym ważny interes społeczny, również sytuacja gospodarcza naszego miasta.  Podjęcie przez radę miasta w takim kształcie proponowanej uchwały znacznie przyspieszy i ułatwi realizację inwestycji, której celem jest gruntowna przebudowa głównego ciągu komunikacyjnego naszego miasta od ronda przy Alei 3 Maja, aż do ulicy Bałtowskiej, włącznie z budową nowego mostu na rzece Kamiennej – tłumaczył Mateusz Czeremcha, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Poprosił także o możliwość przekazania radnym zapisu projektu uchwały podczas przerwy technicznej. Tak też się stało. 

Po 10 minutowej przerwie obrady wznowiono.

– Zanim będziemy głosować punkt który zgłosił radny odnośnie wprowadzenia do porządku, a więc ja oczywiście dostałam też ten wniosek, projekt uchwały Klubu PiS, wniosek i ten projekt uchwały został skierowany do radców prawnych, ponieważ nie mamy opinii radców prawnych na ten moment, więc pozostawiam państwu pod rozwagę moment głosowania nad wprowadzeniem tego punktu do porządku obrad – mówiła Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Św. 

Ostatecznie za projektem uchwały głosowało 10 radnych: 6 z Klubu Prawa i Sprawiedliwości (Jerzy Wrona, Mateusz Czeremcha, Renata Duda, Dariusz Kaszuba,Grażyna Maj, Artur Głąb), jeden radny niezależny – Marcin Marzec, a także dwoje radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego: Bożenna Morycińska, Andrzej Pałka i Kamil Kutryba. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Od głosowania wstrzymał się Włodzimierz Sajda radny z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Przeciw uchwale zagłosowali radni z KWW Jarosława Górczyńskiego:  Irena Renduda-Dudek, Mariusz Łata, Joanna Pikus. Marta Woźnicka-Kuzdak, Stanisław Choinka, Marek Giemza, Karol Wójcik, Aron Pietruszka, Włodzimierz Stec, Kamil Stelmasik, Daniel Strojny, Artur Zawadzki, a także radny niezrzeszony – Karol Wójcik.

Wynikiem głosowania nie jest zdziwiony Mateusz Czeremcha, którego cieszy poparcie ze strony niektórych radnych KWW Jarosława Górczyńskiego.

 –  Trudno mi się odnieść do dzisiejszego głosowania. Nie jestem zdziwiony. Jeżeli radni nie otrzymali wcześniej projektu uchwały,  zasadniczo mieli tylko kilka minut na zapoznanie się z nim. Nie mogli być może dobrze przeanalizować tego tematu, także ja nie jestem zdziwiony, ani zaskoczony. Cieszy mnie to, że również kilku radnych KWW zagłosowało „za”. Będziemy próbować. Opinia radcy prawnego służy temu, aby ewentualnie dopracować ewentualne mankamenty, wtedy my jako Klub na pewno temu zadaniu sprostamy. W tej chwili w dalszym ciągu projekt uchwały leży u przewodniczącej i liczymy, że zostanie skierowany na kolejną sesję już w trybie obligatoryjnym – wyjaśnia Mateusz Czeremcha.

Podkreśla, że zadaniem przewodniczącej rady jest skierowanie uchwały do opinii radców prawnych. Dodał także, że z informacji do jakich dotarł wynika, że rozmowy na temat bezpłatnego przekazania gruntów pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich, Urzędem Marszałkowskim, a Urzędem Miasta trwają od kilku miesięcy. 

– Informacje jakie posiadam, a uzyskałem je telefonicznie z Wojewódzkiego Zarządu Dróg, również z Urzędu Marszałkowskiego wynika, że od kilku miesięcy trwały rozmowy między samorządem wojewódzkim, a gminnym, właśnie w sprawie przekazania tych gruntów nieodpłatnie. Wpłynął projekt umowy do gminy natomiast z jakiś powodów nie został zaakceptowany. Proszę zauważyć, jak wyglądały pytania skierowane do senatora przez radnych podczas sesji, a dotyczące budowy obwodnicy. Tutaj radni bardzo ochoczo chcą się wykazać że bardzo dbają o to, żeby obwodnica powstała, żeby wyprowadzić ten ruch z miasta, ale niestety jeżeli chodzi o to, że gmina mogłaby pomóc, już takiego zapału nie widać. Można by sparafrazować słowa radnego Sajdy: „Do galopu” – podsumowuje Mateusz Czeremcha.


Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, także w lutym, radni z Klubu PiS wystąpili z propozycją budowy mostu na Kamiennej. Nowy most połączyć miał ulicę Chrzanowskiego z Aleją 25-lecia Wolności. Na realizację  zadania, gmina mogła otrzymać dofinansowanie z budżetu państwa, w wysokości 80 procent całkowitego kosztu realizacji zadania, w ramach nowo ogłoszonego Rządowego Programu Uzupełnienia Lokalnej i regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla regionów. O środki starać się można do 29 marca 2019 r.

O propozycji radnych pisaliśmy tutaj:

Niestety ostatecznie przeciwko projektowi uchwały głosowało 16 radnych, „za”  było 6 radnych z Prawa i Sprawiedliwości. Od głosu wstrzymał się jeden radny. 

1 Comment

1 Comment

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this