Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

100 zł w kieszeni! Nowe prawo jazdy bez adresu!

Od 4 marca zniknął obowiązek wymiany prawa jazdy w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy. Dla kierowców oznacza to spore oszczędności.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Temat adresu w prawie jazdy pojawił się za sprawą wyroku Trybunały Konstytucyjnego, który orzekł, że wymiana prawa jazdy przy zmianie miejsca zamieszkania jest bezzasadna.

Zadaniem prawo jazdy, jest bowiem potwierdzenie posiadania przez kierowcę uprawnień do kierowania pojazdami, a nie jego adresu zamieszkania.

Koszt wymiany dokumentu to około 100 zł, do tego dochodzą aktualne zdjęcie i w przypadku niektórych kierowców badania lekarskie (200 zł).

Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury zmiana dla kierowców będzie oznaczała oszczędność 100 zł ponieważ nowy dokument nie będzie podlegał wymianie w przypadku zmiany adresu zamieszkania lub zmiany nazwy ulicy.

Możemy jednak uspokoić kierowców, ponieważ dotychczas wydane prawa jazdy pozostają ważne do wskazanego na nich terminu. Wymiana prawa jazdy nie jest obowiązkowa nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Nowy wzór prawa jazdy wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, dostępny pod linkiem:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/406


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this