Znajdź nas na

FAKTY

3 przypadki zachorowań, 30 osób hospitalizowanych i 396 objętych kwarantanną!

Na terenie województwa świętokrzyskiego mamy obecnie 3 przypadki zachorowań, 30 osób jest hospitalizowanych, 396 osób pozostaje w kwarantannie, 684 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. – Uruchomione jest laboratorium, gdzie badamy wymazy pobrane od osób podejrzanych. Wykonujemy je bezpłatnie dla grupy pacjentów szpitali zakaźnych, osób będących w kwarantannie, które miały lub mogły mieć kontakt z chorymi, oraz dla personelu medycznego, który mógł mieć kontakt z zarażonym. Od soboty, 14 marca działa karetka, która dojeżdża do wskazanych osób i pobiera wymazy do badań, w tym tygodniu pojawią się jeszcze dwa takie zespoły wyjazdowe – mówi Jarosław Ciura, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Sanitarny podczas dzisiejszych obrad Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Tematykę 20. w bieżącej kadencji sesji zdominowała dyskusja, dotycząca stanu epidemiologicznego w regionie i przyjmowanego przez Sejmik „Planu działań związanego z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem”. O procedurach, związanych z zabezpieczeniem przed zarażeniem koronawirusem, wprowadzonych w jednostkach podległych samorządowi województwa świętokrzyskiego oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego mówił wicemarszałek Marek Bogusławski. Zapewniał także, że na bieżąco monitorowany jest stan zabezpieczenia w środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne szpitali nadzorowanych przez samorząd województwa, a także obecna sytuacja kadrowa w jednostkach. Uruchomiono znaczące kwoty na walkę z koronawirusem.  

– W piątek 13 marca podpisane zostały umowy z wojewodą świętokrzyskim na przekazanie dla 3 podmiotów leczniczych środków finansowych: 1 mln zł dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, 410 tys. zł dla Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz 296 tysięcy zł dla ZOZ MSWiA. Również 13 marca środki  z tzw. rezerwy celowej przeznaczył Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na działania związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa i skutków innych chorób zakaźnych. Kwota 1 250 tyś. zł została skierowana do naszych jednostek ochrony zdrowia. Dodatkowo 3 mln zł zostaną przeznaczone na zadania inwestycyjne w ochronie zdrowia – wyliczał Marek Bogusławski. 

O obecnej sytuacji epidemicznej w województwie świętokrzyskim mówił Jarosław Ciura, Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. 

– W naszym regionie potwierdzone mamy obecnie 3 przypadki zachorowań, 30 osób jest hospitalizowanych, 396 osób pozostaje w kwarantannie, 684 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Działamy na wysokich obrotach. W każdym powiecie wyznaczono miejsca do skierowania na kwarantannę zorganizowaną. Najlepszym wskazaniem jest jednak kwarantanna domowa. Mamy też przygotowany bus, który będzie rozwoził ludzi wracających do Polski, osoby zdrowe, do miejsc ich obowiązkowego odizolowania. Zaczynamy odbierać coraz więcej połączeń telefonicznych od mieszkańców województwa, z pytaniami związanymi z koronawirusem, z procedurą postępowania, często te rozmowy są kilkunastominutowe, więc wiele osób czeka na połączenia. Uruchomione jest laboratorium, gdzie badamy wymazy pobrane od osób podejrzanych. Wykonujemy je bezpłatnie dla grupy pacjentów szpitali zakaźnych, osób będących w kwarantannie, które miały lub mogły mieć kontakt z chorymi, oraz dla personelu medycznego, który mógł mieć kontakt z zarażonym 0 tłumaczył Jarosław Ciura. 

Od soboty, 14 marca działa karetka, która dojeżdża do wskazanych osób i pobiera wymazy do badań, w tym tygodniu pojawią się jeszcze dwa takie zespoły wyjazdowe.

– To, że wirus zatacza coraz szersze kręgi, widzimy w całej Europie. Nie bagatelizujmy wskazań, ale też nie popadajmy w skrajności – podkreślił inspektor sanitarny. Apelował, aby nie bać  się wszystkich wracających do Polski z podróży, czy pozostałych osób przebywających w kwarantannie. Setki z nich już są bowiem z kwarantanny zwolnione, nie wykryto u nich wirusa, nie ma też wśród nich zachorowań. 

– Mieszkańcy regionu stosują się do zasad obowiązujących, to dobrze. Zakładamy scenariusz najczarniejszy rozwoju zachorowań, bo takie są zasady w epidemiologii, ale taki scenariusz nie musi się ziścić. Analizujemy na bieżąco to, co należy poprawić. Nic jednak nie zastąpi samodyscypliny, zdrowego rozsądku, higieny i myślenia. Każdą sytuację i każde zgłoszenie traktujemy poważnie – dodał Jarosław Ciura. Inspektor sanitarny podkreślił, że świętokrzyskie przedsiębiorstwa zgłaszają się z chęcią uruchomienia produkcji kombinezonów, zabezpieczających przed wirusem, które mogłyby trafić do szpitali, laboratoriów medycznych.

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął do realizacji w 2019 r. “Plan działań związanego z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem”. Na jego podstawie uruchomione zostaną dotacje na dofinansowanie zakupu sprzętu, środków medycznych, związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych groźnych chorób zakaźnych, kierowane do szpitali podległych samorządowi województwa. Zakupy dotyczyć będą środków ochrony osobistej, wykorzystywanych przez personel medyczny, środków dezynfekcyjnych i aparatury medycznej, jak i wyposażenia karetek i stanowisk medycznych do ratowania życia pacjentów, środków do  diagnostyki i leczenia zarażonych koronawirusem., środków do transportu chorych. Wskazano, że źródłem finansowania tych dotacji mogą być środki Unii Europejskiej, budżetu państwa, budżetu województwa – rezerwy z zakresu zarządzania kryzysowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this