Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

30 tysięcy złotych dotacji dla kościoła w Szewnie! Pomogło województwo!

Decyzją radnych sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, 30 tysięcy złotych dotacji otrzyma parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie na konserwację techniczną i estetyczną, znajdującego się w nawie północnej, ołtarza bocznego Pana Jezusa wraz z obrazem „Miłościwe Serce Pana Jezusa”. – Województwo Świętokrzyskie rokrocznie wspiera prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane obiektów wpisanych na listę zabytków położonych na terenie naszego województwa. W tym roku jest to kwota 320 tys. zł – mówi Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i przypomina, że 15 000 zł trafi do parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na mocy uchwały z 23 marca 2021 roku, podjętej przez radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, 30 tysięcy złotych dotacji otrzyma parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie, 15 000 zł trafi z kolei do parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św. 

– Cieszę się, że wnioski o dofinansowanie złożone przez nasze parafie spotkały się z akceptacją Zarządu Województwa. Zachęcam właścicieli, bądź posiadaczy zabytków zarówno sakralnych, jak i tych o świeckim charakterze, do składania wniosków w kolejnych terminach naborów – przypomina Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Uchwała z 23 marca 2021 roku
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Ze środków na konserwację techniczną i estetyczną, znajdującego się w nawie północnej szewieńskiej świątyni, ołtarza bocznego Pana jezusa wraz z obrazem „Miłościwego Serca Pana Jezusa” cieszy się Emilia Łupina, radna powiatowa z terenu gminy Bodzechów, a także parafianka szewieńskiego kościoła.

Szewieńska świątynia to jedna z perełek architektonicznych powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pod koniec marca bieżącego roku otrzymałam wiadomość od radnej wojewódzkiej Pani Magdaleny Zieleń, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozdzielił pieniądze na prace konserwatorskie i restauratorskie dla obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Parafia Rzymskokatolicka Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie otrzymała 30 tysięcy złotych. To wspaniała wiadomość dla naszej parafii, bardzo się cieszę z przyznanej dotacji, gdyż jako radna powiatowa i przedstawicielka parafian, już w zeszłym roku 2020, wraz z ks. proboszczem dr Tomaszem Cuberem rozmawialiśmy z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Kielcach. Za cenne wskazówki szczególne podziękowania należą się panu posłowi  Krzysztofowi Lipcowi i panu przewodniczącemu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Andrzejowi Prusiowi oraz pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, którzy zawsze służyli dobrą radą – mówi Emilia Łupina. 

Przypomina, że parafia w Szewnie  otrzymała kilka dotacji.

Wnętrze kościoła w Szewnie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Zanim zostałam radną powiatową bardzo martwił mnie stan naszej świątyni, która jest barokową perełką architektoniczną. Przez wiele lat kościół nie uzyskał żadnych dotacji, więc nie było większych remontów. Ówczesny proboszcz Jan Butryn wraz z parafianami robił, co mógł, ale koszty renowacji obiektów zabytkowych są bardzo duże, a mieszkańcy mimo ofiarności, nie byli w stanie ich pokryć.  Gdy zostałam radną powiatową, jednym z moich priorytetów stało się pozyskanie pieniędzy na renowację naszej szewieńskiej świątyni – wyjaśnia radna.

Wyjasnia, że w 2019 r. dzięki wsparciu senatora Jarosława Rusieckiego i posła Andrzeja Kryja – parafia pw. św. Mikołaja w Szewnie otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 43 tys. zł na prace renowacyjne, pochodzącego z XIV wieku Trójgranu z rzeźbą Świętego  Mikołaja z trzema obrazami: Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII wieku, św. Mikołaja z 1928 roku i „Panoramy Częstochowy”. 

– Dotacja ta nie pokryła w całości kosztów, więc w styczniu 2020 roku wystąpiłam z interpelacją do pani Marzeny Dębniak, starosty ostrwieckiego  o przyznanie dotacji z budżetu powiatu ostrowieckiego na pokrycie kosztów prowadzonych prac renowacyjnych. Udało się i parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Szewnie otrzymała we wrześniu 2020 kwotę 20 tys. złotych  na prace konserwatorskie ram skrzyniowych trzech obrazów, natomiast w marcu 2021 r. dostała kolejne 20 tys. zł na remont bocznego, północnego ołtarza Pana Jezusa wraz z obrazem „Miłościwe Serce Pana Jezusa”. W 2026 roku parafia będzie obchodziła 700-lecie istnienia i mam taką cicha nadzieję, że do tego czasu uda się jeszcze pozyskać kolejne środki finansowe na renowacje: polichromii, schodów czy  podziemnych korytarzy, łączących kościół z plebanią i wikarówkami. Myślę, że w przyszłości dobrze by było zainwestować w rozwój bazy turystycznej i przyjmować pielgrzymów – podsumowuje Emilia Łupina. 

 Równolegle z budową kościoła przystąpiono do stawiania pozostałych budynków wchodzących w skład założenia: plebanii, wikarówek połączonych schodami, domu służby kościelnej. Najdłużej trwała budowa plebanii. Została ona bowiem ukończona dopiero w II ćwierci XIX w., w okresie probostwa ks. Ignacego Grynfelda. Ciekawostką są podziemne korytarze łączące plebanię z wikarówkami.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Odnowiony zostanie także  obraz Serca Pana Jezusa, autorstwa Józefa Buchbinder, zawodowo mocno związanego z naszym regionem. Wykonywał tu bowiem wiele prac malarskich.

– Józef Buchbinder urodził się w Mordach. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w warsztacie ojca, któremu pomagał w pracach malarskich oraz przy odnawianiu obrazów. Potem kształcił się w szkole prowadzonej przez benedyktynów w Łukowie. Tam dostrzeżono jego zdolności. Dzięki pomocy i protekcji księdza  Wincentego Augustynowicza wyjechał do Warszawy, zamieszkał u kapucynów i podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych. W 1857 r. zmienił religię. W parafii Mordy przyjął chrzest w obrządku rzymskokatolickim – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. 

Obraz „Miłościwe Serce Pana Jezusa”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Po ukończeniu edukacji w Warszawie wyjechał na Zachód. Kunszt malarski szlifował w Dreznie, Monachium, Düsseldorfie, Paryżu, Rzymie. W  Wiecznym Mieście studiował w Akademii Świętego Łukasza. Na życie zarabiał kopiując dzieła mistrzów renesansu. 

– Ponadto malował obrazy o tematyce religijnej. W 1870 r. osiadł w Warszawie. Zmarł w 1909 r. w Warszawie. Spoczął na Powązkach. Malował sceny rodzajowe, portrety i obrazy o tematyce religijnej. Jego obrazy  znajdują się w kościołach Lubelszczyzny i Ziemi Świętokrzyskiej i na Mazowszu. W Szewnie, oprócz wspomnianego już Obrazu Serca Jezusa, znajduje się kilka obrazów jego autorstwa – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

O skarbach, jakie skrywa w sobie szewieńska świątynia podczas jednego ze spacerów krajoznawczo-historycznych, opowiadała Monika Bryła-Mazurkiewicz:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this