Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

A Was kręci bezpieczeństwo?

Gdy temperatura sięga kilku, bądź kilkunastu stopni poniżej zera, a ziemie przykrywa gruba warstwa zmarzniętego śnieżnego puchu, o wypadek na stoku nie trudno. Jak ustrzec się przed nieszczęśliwym wypadkiem na nartach, a przy okazji swoim zachowaniem nie zagrażać innym? Wiedzą o tym doskonale mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy w sobotę, 5 stycznia spotkali się z pracownikami stacji narciarskiej „Szwajcaria Bałtowska”. Tematem rozmów było bezpieczeństwo.

www.naOSTRO.info

Z roku na rok miłośników zimowych szaleństw przybywa.
Policja od wielu lat podejmuje działania wspierające ten obszar bezpieczeństwa.  Już chyba nikogo nie dziwią policyjne patrole na stokach. Mundurowi na nartach dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.

Sobotnie spotkanie z policjantami na stoku narciarskim w Bałtowie w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo” było przede wszystkim doskonałą okazją do promowania zasad bezpiecznego korzystania z nart oraz snowboardów.

Ostrowieccy funkcjonariusze zachęcali do odpowiedzialnej postawy na stoku, podpowiadali co zrobić by jazda była przyjemna i bezpieczna oraz uświadamiali o odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach. Przypomnieli także o obowiązującym Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS (znajdziesz go poniżej).

1. Wzgląd na inne osoby

Każdy narciarz lub snowboarder powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

2. Sposób jazdy na nartach i snowboardzie oraz panowanie nad prędkością

Każdy narciarz lub snowboarder powinien kontrolować sposób jazdy. Powinien on dostosować szybkość i sposób jazdy do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy, warunków atmosferycznych oraz natężenia ruchu.

3. Wybór kierunku jazdy

Narciarz lub snowboarder nadjeżdżający od tyłu musi wybrać taki tor jazdy, aby nie spowodować zagrożenia dla narciarzy lub snowboarderów znajdującym się przed nim.

4. Wyprzedzanie

Narciarz lub snowboarder może wyprzedzać innego narciarza lub snowboardera z góry i z dołu, z prawej i z lewej strony pod warunkiem, że zostawi wystarczająco dużo przestrzeni wyprzedzanemu narciarzowi lub snowboarderowi na wykonanie przez niego wszelkich zamierzonych lub niezamierzonych manewrów. 

5. Ruszanie z miejsca i poruszanie się w górę stoku

Narciarz lub snowboarder, wjeżdżając na oznakowaną drogę zjazdu, ponownie ruszając po zatrzymaniu się, czy też poruszając się w górę stoku, musi spojrzeć i w górę, i w dół stoku, aby upewnić się, że może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i innych.

6. Zatrzymanie na trasie

O ile nie jest to absolutne konieczne, narciarz lub snowboarder musi unikać zatrzymania się na trasie zjazdu w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po upadku w takim miejscu narciarz lub snowboarder winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej. 

7. Podchodzenie i schodzenie na nogach

Narciarz lub snowboarder musi podchodzić lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. Przestrzeganie znaków narciarskich

Każdy narciarz lub snowboarder winien stosować się do znaków narciarskich i oznaczeń tras.

9. Wypadki

W razie wypadku każdy narciarz lub snowboarder winien udzielić poszkodowanym pomocy. 

10. Obowiązek ujawnienia tożsamości

Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany czy świadek musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this