Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Aleja Jana Pawła II i ul. Polna z nowym oświetleniem ulicznym? Projekt jest. Będzie dofinansowanie?

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim zawnioskowało w sumie o 200 tysięcy złotych na budowę sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych: na alei Jana Pawła II (na wysokości bazy MPK), a także na ulicy Polnej (naprzeciwko sanktuarium Miłosierdzia Bożego). Obydwa miejsca wskazano nieprzypadkowo.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tylko w latach 2016 – 2018 doszło tam łącznie do 12 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a 9 zostało rannych.

Władze powiatu starają się o pozyskanie środków w ramach trzeciej edycji rządowego „Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

– Budowa sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu została wytypowana do projektu w uzgodnieniu z Komendą Powiatową Policji w Ostrowcu Św., Urzędem Miasta i radami Osiedla „Słoneczne „ i „Pułanki” – tak o planach montażu nowej sygnalizacji świetlnej na wysokości bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, mówi Jerzy Wrona, naczelnik Wydziału Dróg w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Projekt opiewa na 100 tysięcy zł.

W trosce o osoby starsze i niepełnosprawne

Miejsce, w którym planowana jest budowa sygnalizacji świetlnej, to bardzo ruchliwy odcinek drogi powiatowej. Wielokrotnie dochodziło tam do wypadków z udziałem pieszych. W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. w rejonie przejścia doszło do 6 zdarzeń z udziałem pieszych, w wyniku których 5 osób zostało rannych, a trzeba wspomnieć, że najczęściej korzystają z niego osoby starsze i niepełnosprawne.

Pomimo sygnałów ze strony mieszkańców, a także reakcji władz powiatowych, (pomalowano na biało-czerwono pasy poziome oraz postawiono znak informujący o ograniczeniu prędkości do 40 kilometrów), nie wpłynęło to na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

– Wskazaną metodą poprawy bezpieczeństwa jest wykonanie, wzbudzanej przez pieszych, sygnalizacji świetlnej, w pełni zabezpieczającej pierwszeństwo przejścia przez aleję Jana Pawła II tej grupy uczestników ruchu drogowego. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywizuje się wtedy gdy jest potrzebne, poprzez naciśnięcie przycisku przez pieszego – tłumaczy Jerzy Wrona.

Docelowo planowana jest budowa czterech masztów sygnalizacji świetlnej wraz z kamerami monitorującymi, pętlą indukcyjną, wzbudzającą zmianę świateł.

Bezpieczni w drodze do kościoła

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim ubiega się również o 100 tysięcy złotych dofinansowania na wykonanie sygnalizacji świetlnej na istniejącym przejściu dla pieszych na ulicy Polnej w Ostrowcu Św. naprzeciwko sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przejście to jest wykorzystywane nie tylko przez mieszkańców, ale i pielgrzymów przyjeżdżających do sanktuarium.

W rejonie znajdują się również pawilony handlowe i sklepy osiedlowe. Z przejścia korzystają uczniowie osiedli „Złota Jesień” oraz „Patronackiego”, a także pobliskich szkół i przedszkoli.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mieszkańcy osiedli znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie tego odcinka ulicy Polnej wielokrotnie zgłaszali potrzebę wprowadzenia rozwiązania, które pozwoli bezkolizyjnie pokonać ulicę. W rejonie przejścia doszło do 6 zdarzeń z udziałem pieszych, w wyniku których jedna osoba zginęła, a 4 osoby zostały ranne.

Zaproponowany przez ostrowieckie starostwo projekt zakłada budowę 4 masztów sygnalizacji świetlnej, w tym dwóch wysięgnikowych z montażem 10 latarni sygnalizacyjnych, a także montaż kamer monitorujących i pętli indukcyjnych dla pojazdów. Znaki pionowe ustawione mają być po obu stronach jezdni na dojeździe do przejścia dla pieszych. Sygnalizacja będzie wzbudzana przyciskiem przez pieszych uczestników ruchu.

O programie:

Program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Razem bezpieczniej”, kierowany jest do społeczności lokalnych, które wiedzą najlepiej z jakimi zagrożeniami mają do czynienia na swoim terenie.

Jest on realizowany przez cele szczegółowe, związane z bezpieczeństwem w miejscach publicznych, bezpieczeństwem na przejściach dla pieszych, przeciwdziałaniem zjawiskom patologii, ochroną dzieci i młodzieży oraz edukacją dla bezpieczeństwa. Działania prowadzone są na terenie całego kraju. Realizacja projektów poprzedzona jest diagnozą, oceną możliwości ich wdrożenia przez wnioskodawców oraz określeniem zakresu zadań wpisujących się w obszary Programu. Projekty złożone w ramach naboru wniosków, wybierane przez komisje eksperckie na dwóch poziomach: wojewódzkim i ostatecznie centralnym, rekomendowane są przez zespół koordynujący Program oraz zatwierdzane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W okresie od 2007 do 2015 roku samorządom i organizacjom pozarządowym przyznano dofinansowanie łącznie dla 397 projektów na kwotę blisko 27 mln zł, natomiast w 2016 roku dofinansowanie uzyskały 52 projekty na kwotę blisko 3 mln zł.

O tym czy Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymało dofinansowanie będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this