Znajdź nas na

FAKTY

Andrzej Bętkowski: Wiem, że miniony rok był ciężki dla pszczelarzy i dlatego spieszymy im z pomocą finansową!

Trzy organizacje zrzeszające pszczelarzy z naszego regionu otrzymały dofinansowanie na zakup dobrej jakości węzy pszczelej, wyprodukowanej z wosku pszczelego oraz rozdysponowanie jej wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane pasieki na terenie naszego województwa. Na realizację zadania pn. „Poprawa warunków sanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” samorząd województwa przeznaczył kwotę 100 000 zł. Wczoraj (23 września) w urzędzie marszałkowskim marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca podpisali umowy z pszczelarzami w tym także z powiatu ostrowieckiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego realizując „Program Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z Organizacjami Pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2021” ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Wykonanie zadania powierzono Świętokrzyskiemu Związku Pszczelarzy w Kielcach, Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Pszczelarzy w Kielcach oraz Stowarzyszeniu Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej w Ostrowcu Św.

– Zarząd województwa doskonale wie, jak ważne są pszczoły dla człowieka i w całym procesie uprawy roli. W tym celu realizowaliśmy projekt nasadzania krzewów i drzew miododajnych, teraz chcemy przystąpić do kolejnego etapu – poprawy dobrostanu i kondycji rodzin pszczelich, których mamy w województwie 59 tysięcy. Wiem, że miniony rok był ciężki dla pszczelarzy i dlatego spieszymy im z pomocą finansową. To prawdziwi pasjonaci, którzy do swojej pracy muszą podchodzić w sposób naukowy i bardzo racjonalny – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Mówi Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

– Jestem wielkim zwolennikiem dobrodziejstw, które dają pszczoły. To nie tylko miody i pszczele produkty, które wszyscy znają. To również inhalacje i słuchanie pracy pszczół, które mają zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej od ponad 20 tysięcy lat. Ludzie, którzy stosują środki chemiczne przyczyniają się do śmierci wielu tysięcy rodzin pszczelich rocznie. Nie cofają się nawet przed wlewaniem środków chemicznych bezpośrednio do uli. Tym bardziej jesteśmy Wam pszczelarzom wdzięczni za waszą pracę. Bez Was i waszych pszczół nie będzie życia na ziemi – dodał Marek Jońca, członek Zarządu Województwa. Poinformował również, że trzeba propagować tę wiedzę wśród społeczeństwa, i w tym celu powstaje Świętokrzyskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Umianowicach, gdzie będą się odbywać warsztaty dla przedszkolaków, szkół i szkolenia dla studentów.

Zarząd województwa doskonale wie, jak ważne są pszczoły dla człowieka i w całym procesie uprawy roli.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Umowy na zakup dobrej jakości węzy pszczelej podpisali pszczelarze ze:

  • Związku Pszczelarzy w Kielcach, który posiada ponad  44 tysiące rodzin pszczelich. Kwota dotacji to 73 tys. zł.
  • Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy na kwotę ponad 19 tys. zł.
  • Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, skupiającego140 pszczelarzy i posiadający 4500 rodzin pszczelich. Kwota dotacji to 7 868 zł.
Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

Razem, organizacje te skupiają 2174 pszczelarzy.

Zakupiona dobrej jakości, spełniająca wymogi sanitarne węza, będąca elementem budowy ula, trafi poprzez działania Związków Pszczelarskich do rodzin pszczelich.  Przyczyni się do poprawy dobrostanu pszczół, ich lepszej zdrowotności, wspomagając tym samym dobry rozwój, kondycję i liczebność pszczół w rodzinie i pasiece.

Pszczelarze podkreślali, że pierwszy raz w historii otrzymali taką pomoc i są bardzo wdzięczni. Jako województwo posiadamy duży potencjał pszczelarski, bo produkujemy bardzo poszukiwany miód spadziowy ze spadzi iglastej. Organizowane  festyny pszczelarskie to nie tylko reklama, ale również zawieranie ogromnych kontraktów handlowych, wymiana matek pszczelich i sprzętu pszczelarskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W najbliższą sobotę na ogródkach działkowych „Magnolia” odbędą się warsztaty z pszczelarstwa. Będą sadzone miododajne drzewa typu irga i akacja. Pszczelarze ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy z Kielc będą również doradzać, który miód można stosować na różne schorzenia, np. miód akacjowy, który jako jedyny mogą spożywać chorzy na cukrzycę.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this