Znajdź nas na

FAKTY

Bądź widoczny! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Okres jesienno-zimowy, gdy szybciej zapada zmierzch „obfituje” w często tragiczne w skutkach wypadki drogowe. Statystyki są bezwzględne, pokazują, że Polska przoduje w wypadkach z udziałem pieszych. W 2019 roku na drogach w Polsce zginęło 793 pieszych, a 6 361 zostało rannych. Niektórych wypadków można było uniknąć, dzięki odblaskom!

Źródło: Policja.gov

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Mówi o tym art. 11 pkt. 4a. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł, jednak to nie strach przed mandatem powinien być pretekstem do noszenia elementów odblaskowych, a odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu!

Zapominając o odblaskach ryzykujemy własne zdrowie i życie! Pieszy potrącony przez samochód, jadący z prędkością 60 km/h ma zaledwie 15 proc.  szans na przeżycie, a z prędkością 50 km/h około 40 proc.

W nocy, zwłaszcza na słabo oświetlonych drogach pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!

Warto pamiętać, aby elementy odblaskowe były umieszczone tak, aby były widoczne w światłach samochodów, czyli zarówno z przodu jak i z tyłu sylwetki.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this