Znajdź nas na

FAKTY

Będzie lepsze zaopatrzenie szpitali i więcej testów! 29 milionów złotych z RPO na walkę z koronawirusem!

– Jesteśmy zdeterminowani, żeby znacząco podnieść liczbę testów na koronawirusa w naszym regionie i poprawić zaopatrzenie świętokrzyskich szpitali w materiały ochronne dla pacjentów, lekarzy i pielęgniarek – poinformowała Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego w środę, 8 kwietnia. Zarząd Województwa podjął decyzję o realizacji projektu własnego Woj. Świętokrzyskiego i przeznaczeniu na ten cel co najmniej 29 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Projekt „Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19 w województwie świętokrzyskim” będzie realizowany do końca tego 2020 roku.

– W ramach tego spec-projektu obejmiemy wsparciem pięć placówek medycznych i jedno laboratorium, wykonujące testy – mówi Renata Janik.

Swoimi działaniami Zarząd Województwa chce osiągnąć dwa cele. Pierwszy to zwiększenie liczby wykonywanych w regionie testów na koronawirusa. Doposażone zostanie Regionalne Centrum Naukowo- Technologiczne w Chęcinach w urządzenia i materiały niezbędne do badania próbek, pobieranych od mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

– Planujemy wykonanie w RCNT co najmniej 15 tys. testów w ciągu kilku najbliższych miesięcy – zapewnia Renata Janik.

Drugim ważnym celem będzie zapewnienie maksymalnie bezpiecznych warunków pracy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom oraz innym pracownikom, którzy udzielają pomocy pacjentom w pięciu wojewódzkich placówkach medycznych.

Z pomocy w ramach spec-projektu skorzystają: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

W placówkach tych pracuje ponad 4 tys. osób. Zużycie jednorazowych rękawiczek, masek, okularów, kombinezonów i innych elementów ochrony osobistej jest olbrzymie. Artykułami pierwszej potrzeby są także preparaty do dezynfekcji dla pracowników, ale także do odkażania sprzętu, pomieszczeń i samochodów, wykorzystywanych w transporcie medycznym oraz do utylizacji odpadów.

Część szpitali potrzebuje także drobnego doposażenia w sprzęt, taki jak aparaty do EKG, termometry i pulsoksymetry.

– To wszystko planujemy zapewnić placówkom medycznym w ramach projektu. Oprócz tego przewidujemy również pokrycie kosztów zakwaterowanie, jakie mogą się pojawić w związku z potrzebą poddania kwarantannie części personelu medycznego. Pogotowie ratunkowe sygnalizuje także potrzeby w zakresie wsparcia psychologicznego dla pracowników „pierwszej linii”, będących w bezpośrednim kontakcie z pacjentami. Dlatego w projekcie przewidziano zatrudnienie psychologów, którzy w razie potrzeby będą udzielali specjalistycznego wsparcia.
Kilkaset tys. zł zostanie przeznaczonych na działania edukacyjno-informacyjne, skierowane do mieszkańców województwa – informuje Renata Janik.

Uruchomiono już „telefon kryzysowy” dla osób, które potrzebują wsparcia lub porady psychologicznej w związku z poczuciem zagrożenia epidemią lub trudnym znoszeniem odosobnienia. Planowany jest m. in. cykl publikacji i audycji w regionalnych mediach z udziałem ekspertów i lekarzy, przekazujących istotne i – co warte podkreślenie w dobie fake-newsów – sprawdzone informacje nt. koronawirusa.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this