Znajdź nas na

FAKTY

Blisko 100 mieszkańców ziemi świętokrzyskiej rozpoczęło swoje pierwsze wojskowe szkolenie!

Wczoraj (sobota, 19 listopada) blisko 100 mieszkańców ziemi świętokrzyskiej rozpoczęło swoje pierwsze wojskowe szkolenie. To już szóste w tym roku powołanie do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przed nimi szkolenie podstawowe i wyrównawcze na poligonie w Nowej Dębie.

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej

Ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę. 19 listopada o godzinie 8.00 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, rozpoczęli proces związany rozpoczęciem służby. W pierwszej kolejności zostali przebadani przez lekarza i poddani badaniom by móc kontynuować proces wcielenia. Kolejno pod opieką instruktorów z 10. ŚBOT w odpowiedniej kolejności, z punktu na punkt  przemieszczali po terenie J.W. kontynuując proces powołania. To pierwszy dzień, który rozpoczyna szkolenie podstawowe tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność  fizyczną podczas testu, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze które rozpoczną 27 listopada. Również w przyszłą niedzielę rozpoczną szkolenie ochotnicy, którzy zdecydowali się na przeszkolenie szesnastodniowe w formie weekendowej. Ochotnicy po zakończonym szkoleniu zasilą głównie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św., a także w mniejszym stopniu bataliony 101 w Kielcach i 102 w Sandomierzu.

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej

Wśród powoływanych są instruktor jazdy konnej, agent ubezpieczeniowy, spawacz, cukiernik, technik budownictwa, elektryk, pielęgniarka, ekonomista, informatyk czy operator maszyn. Ochotnicy mają również różne pasje jak skoki na spadochronie, czy muzykowanie z orkiestrą dętą. Pośród nowo powołanych  żołnierzy jest również  12 pań które stanowią już ponad 20% kobiet służących w świętokrzyskiej brygadzie WOT.

Szer. Natalia Jaworska z Daleszyc muzyk, na co dzień gra w orkiestrach dętych OSP. Podkreśla że swoją służbę w WOT po ukończonej „szesnastce” planuje realizować w tworzonej Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Od zawsze marzyły mi się służby mundurowe, mój pradziadek był ułanem i chcę kontynuować rodzinną tradycję –  podkreśla szer. Wiktoria Guła z okolic Sandomierza. Na co dzień  studentka, instruktorka jazdy konnej.   

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej swój potencjał opierają na żołnierzach – ochotnikach.

– Z uwagi na terytorialny charakter pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania z chęcią wybierają WOT. Często cywilne kwalifikacje żołnierzy są wykorzystywane w służbie wojskowej” – podkreśla płk Piotr Hałys, dowódca 10. ŚBOT.

Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą do 102 blp w Sandomierzu, gdzie będą zakwaterowani. Szkolenie praktyczne będzie realizowane w oparciu o obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra 10 ŚBOT przeprowadzi szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 4 grudnia na Kieleckiej Bukówce.

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this