Znajdź nas na

FAKTY

Blisko 15 lat czekali na nową nawierzchnię drogi! Ulica Skała w Ćmielowie już bez dziur i nierówności! [FOTO, VIDEO]

Mieszkańcy ulicy Skała w Ćmielowie, a także korzystający z tej drogi kierowcy blisko 15 lat czekali na remont dziurawej i nierównej nawierzchni. Jak zapewnia Stanisław Samson, przewodniczący Rady Osiedla nr 3 w Ćmielowie, drogą poruszał się ciężki sprzęt, a cienka nakładka asfaltowa znajdowała się w naprawde bardzo złym stanie. Po każdym deszczu pojawiały się kałuże, a pobocza zatrzymywały wodę. Dzięki współpracy gminy, powiatu i Funduszu Dróg Samorządowych udało się wyremontować 1300 metrowy odcinek drogi. Dziś nie straszy już turystów, a przyciąga rowerzystów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wykonawcą  blisko 1300 metrowego odcinka ulicy Skała  była firma transportowo-budowlano-drogowa DYLMEX ze Staszowa. Wyremontowany został fragment jezdni od przejazdu kolejowego do Podgrodzia.

Pierwotnie koszt zadania wynosił 680 tysięcy złotych. W wyniku weryfikacji zamówienia publicznego kwota zmniejszyła się do ok.  500 tys zł. Powiat ostrowiecki uzyskał 50 procent dofinansowania. 25 procent wkładu własnego pokryła gmina Ćmielów, pozostałą kwotę – Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. 

Na otwarciu ulicy Skała pojawili się przedstawiciele gminy Ćmielów: burmistrz i radni Rady Miejskiej w Ćmielowie, a także przedstawiciele powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na budowę obwodnicy tą drogą przewożono piach i kruszywo. Droga była bardzo zniszczona. Była tu niewielka  nakładka asfaltowa, a właściwie jej strzępki. A ruch jest tutaj spory. Jest to ciąg komunikacyjny z Borownią, ze Smykowem, Podgrodziem, czyli z północą częścią naszej gminy i powiatu. Remont tego  łącznika był niezwykle istotnym aspektem z punktu widzenia komunikacyjnego – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Przypomina, gdy tylko została radną powiatu ostrowieckiego, od 2014 roku wraz z mieszkańcami zabiegała o remont ulicy Skała.

– Cieszę się, że dziś mamy kolejny wyjątkowy dzień w gminie Ćmielów. Dziś mieszkańcy mogą powiedzieć, że mieliśmy wspólnie „słowo”. Inwestycję udało się wykonać dzięki dużemu współudziałowi środków z budżetu gminy, przy zgodzie radnych i przy moim wniosku, ponieważ zależało mi na tym, aby ta droga potraktowana została jako priorytet. Taka była bowiem  potrzeba ze strony mieszkańców.   Nie patrzyliśmy na to czy to jest droga gminna czy powiatowa, przede wszystkim liczy się cel.  Chcieliśmy żeby mieszkańcy mieli dogodną infrastrukturę, dogodne warunki życia – dodaje burmistrz.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Inwestycja do najtańszych nie należała. W budżecie gminy Ćmielów trzeba było wygospodarować 188 tys złotych.

– To jest bardzo duża kwota  z budżetu gminy. Wyważyliśmy wszystkie „za” i „przeciw”, byłam osobą wnioskującą za remontem, aby radni taką kwestię finansową zaakceptowali.  Miałam świadomość, że jeżeli nie weźmiemy udziału  finansowego w tym dofinansowaniu, to zadanie może nam, mówiąc kolokwialnie „spaść z  półki”  zadań do realizacji. Cieszę się, że przy współpracy gminy i powiatu ostrowieckiego, a także funduszu, dzięki któremu udało się te środki zewnętrzne pozyskać, udało się to zadanie zrealizować – podkreśla Joanna Suska.

Stanisław Samson, przewodniczący Rady Osiedla nr 3 w Ćmielowie przypomina, że jezdnia znajdowała się w kiepskim stanie, a kierowcy bali się, że korzystając z niej, uszkodzą swoje auta. 

– Na tę drogę czekaliśmy prawie 15 lat. Zmieniały się władze, ale droga była, jaka była. Wreszcie udało się wykonać nowa nawierzchnię. Mieliśmy problem, ponieważ w miejscowości Borownia jest kopalnia, jeździły ciężkie samochody,  a droga była w naprawde bardzo złym stanie.  Były dziury w jezdni, nakładka asfaltowa była bardzo cienka. Pobocza zrobione  z krawężników zatrzymywały wodę. Po każdym deszczu ludzie nie mogli przejść suchą stopą.  Były miejsca gdzie można było uszkodzić auto, pomimo ograniczenia prędkości – tłumaczy mieszkaniec.

Burmistrz Joanna Suska, Stanisław Samson, przewodniczący Rady Osiedla nr 3 w Ćmielowie i Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 Dodaje, że gdy wykonawca robił drogę, przejeżdżał nią wielokrotnie. Widział na bieżąco jak jest robiona i z jakich materiałów. Ostatecznie położone zostały trzy warstwy asfaltu.

– Myślę, że ta droga jakiś czas nam posłuży.  To jest też taki ładny szlak turystyczny. Można przejechać nim Podgrodzie, Smyków, Borownie, prawie do Podgórza, czy do Bałtowa. Weekendami jeździ nią bardzo dużo ludzi. Ta droga posłuży też turystom. Jest tu także skup zboża więc  w okresie żniw rolnicy dojeżdżają nią z okolicznych wsi – wyjaśnia Stanisław Samson.

Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego podkreślała, że remont ulicy Skałai nie byłby możliwy bez pomocy miasta i gminy Ćmielów. 

– Za co szczególnie dziękuję radnym i pani burmistrz, Jak państwo wiecie razem wspólnie można wiele wykonać. Remont tej drogi to prawie 500 tysięcy złotych. Z czego z Funduszu Dróg Samorządowych niestety otrzymaliśmy tylko 50 procent dofinansowania, a resztę w większej części, jako wkład własny pokryła gmina Ćmielów, pozostałą część powiat – mówiła Marzena Dębniak..

Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniała, że to jest kolejny odcinek jezdni, który został wyremontowany w gminie Ćmielów przy współudziale powiatu ostrowieckiego. 

– Czy powiat czy gmina są to inwestycje wykonywane dla mieszkańców, nie służą one powiatowi, ale służą ludziom, którym ułatwiają życie – dodała starosta. 

Przypomniała, że wraz z Joanną Suską planuję remont  starej drogi wojewódzkiej, przebiegającej przez Ćmielów. Jezdnia znajduje się bowiem  w opłakanym stanie. 

Także Halina Wójtowicz, radna Rady Miejskiej w Ćmielowie i Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego pisali interpelacje  w sprawie remontu ulicy Skała. 

Halina Wójtowicz, radna Rady Miejskiej w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Droga była pełna dziur, zwłaszcza w połowie ulicy Skała nie można było przejeżdżać szybciej niż 20 km na godzinę. Udało się m.in dzięki pomocy pana Mariusza Pasternaka, który też w tej sprawie interpelował – mówi Halina Wójtowicz.

Dodaje, że po remoncie zauważa bardzo dużo aut na obcych rejestracjach,  które korzystają z jezdni. Ma nadzieję, że dzięki nowej nawierzchni zwiększy się także ruch turystyczny. 

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-1
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-1

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-17
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-17

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-16
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-16

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-15
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-15

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-14
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-14

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-13
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-13

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-12
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-12

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-11
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-11

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-9
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-9

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-5
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-5

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-4
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-4

NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-3
NaOSTROinfo ul Skała Ćmielów-3

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this