Znajdź nas na

FAKTY

Budynek po byłym gimnazjum w Ćmielowie zyskuje drugie życie! Prace remontowe są bardzo zaawansowane!

Nowe przeciwpożarowe okna i drzwi, nowa instalacja elektryczna i hydrauliczna, a także zmiany w rozkładzie pomieszczeń budynku – prace nad Dziennym Domem Senior+ w Ćmielowie idą pełną parą. Nie udałoby się, gdyby nie dotacja w wysokości 380 tysięcy złotych, jaką gmina otrzymała ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. – Udało się nam te środki pozyskać praktycznie „rzutem na taśmę”, z czego bardzo się cieszę. Każdy z nas będzi kiedyś seniorem, a moim celem i marzeniem jest to, aby osobom w starszym wieku żyło się dobrze i godnie w naszej gminie – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pomimo pandemii działamy pełną parą. Za chwilę koniec roku, który ukierunkowany jest na wszelkiego rodzaju rozliczenia, kończymy remonty i przebudowy dróg: długo wyczekiwanej Dworcowej, ulicy Jasnej, drogi w Woli Grójeckiej, czy też Łysowodach. Trwają też bardzo zaawansowane prace przy remoncie budynku przeznaczonego  na Dzienny Dom Seniora. Są one wykonywane zgodnie z planem..Ogłosiliśmy też  przetarg na dostawę wyposażenia do Dziennego Domu i Klubu Seniora, aby z końcem roku ten projekt mógł być rozliczony – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Przypomina, że Dzienny Dom Senior+ i Klub Seniora będzie mieścił się w budynku po byłym gimnazjum przy ulicy Ostrowieckiej 25 w Ćmielowie. Gmina nadal ponosi koszty w związku z jego utrzymaniem, a budynek pozostaje pusty. W ramach programu zostanie zaadaptowany do aktualnych warunków i wymogów, zapewniona będzie dzienna opieka dla seniorów: 30 osób powyżej 60 roku życia. Cały budynek dostosowany zostanie do potrzeb osób starszych, w tym również dla osób niepełnosprawnych.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Idąc do wyborów mówiła, że jestem burmistrzem dla ludzi. Priorytetem jest dla mnie dobro społeczeństwa, a w tym zakresie również dobro seniorów, których nie brakuje  w naszej gminie. W związku z tym, jak tylko pojawiła się możliwość, złożyłam dwa wnioski do Wojewody Świętokrzyskiego, w ramach wieloletniego Programu Senior+ na lata 2015-2020, dotyczące utworzenia i wyposażenia dziennego Domu Seniora oraz na utworzenie i wyposażenie Klubu Seniora – przypomina Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Udało się pozyskać maksymalną  kwotę dofinansowania, bo aż  380 tysięcy złotych. 144 976 zł na Klub Seniora i 241 746 zł na Dom Senior+.  

Joana Suska podkreśla, że zarówno pracownicy wykonujący inwestycję, jak i Ośrodka Pomocy Społecznej Działają na pełnych obrotach, aby móc w przyszłym roku taki punkt dla seniorów otworzyć.

Zakres prac remontowych jest bardzo szeroki. Wymienione zostały niektóre z okien na przeciwpożarowe, wymieniono drzwi wewnętrzne, instalacje elektryczną i hydrauliczną. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Ponieważ budynek jest stary, zdarzają się niespodzianki, których nikt nie był w stanie wcześniej przewidzieć, typu technologiczne rozwiązanie ogrzewania budynku, ale te wszystkie napotkane problemy sukcesywnie rozwiązujemy. .Widziałam, że w minioną sobotę remont trwał do późnych godzin nocnych – dodaje. 

Budynek po byłym gimnazjum zyskuje drugie życie. Olbrzymi potencjał lokalowy, który od zamknięcia gimnazjum  nigdy nie był wykorzystany. Pojawiły się pomysły próby odtworzenia w nim szkoły średniej. Niestety w dzisiejszych realiach, po przeprowadzonej przez nas analizie  trudno mówić o dodatkowej szkole średniej w gminie Ćmielów, jeśli w powiecie uczniów jest coraz mniej.  Praca ceramika czy zdobnika nie cieszy się dziś już taką popularnością jak kiedyś. Młodzi ludzie chcą mieć dziś nie tylko dobry zawód, ale przede wszystkim dobre i godne zarobki. Dlatego też ten budynek postanowiłam wykorzystać na potrzeby osób starszych.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Od roku 2015 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020 skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (wcześnie Program „Senior-WIGOR”). Niestety nikt poprzednio w gminie Ćmielów nie aplikował o środki z tego programu. 

– Udało się nam jednak praktycznie „rzutem na taśmę” pozyskać te środki, z czego bardzo się cieszę. Każdy z nas będzi kiedyś seniorem, a moim celem i marzeniem jest to, aby osobom w starszym wieku żyło się dobrze i godnie w naszej gminie – dodaje Joanna Suska. 

W Dziennym Domu Seniora wyposażona zostanie m.in:  sala do fizjoterapii, do dyspozycji seniorów będzie kabina rehabilitacyjna, rowerek magnetyczny, łóżko rehabilitacyjne, fotel masujący, aparat do magnoterapii, aparat do laseroterapii, aparat do terapii ultradźwiękowej, lampa sollux, a także drobny sprzęt do fizjoterapii. Na  podopiecznych czekać będzie nie tylko ciepły posiłek, ale skorzystać będą mogli także z wielu ciekawych zajęć, wycieczek, spotkań, czy zaspokoić takie podstawowe potrzeby, jak skorzystać z możliwości uprania ubrań, a następnie wysuszenia ich i zabrania już czystych do domu.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Nie będą już spędzać czasu samotnie, wyglądając przez okno. To będzie taka kompleksowa pomoc, tym bardziej się cieszę. Wielokrotnie słyszałam od seniorów, że przebywają w domu przez osiem godzin z zagrożeniem, że może odkręcić gaz, wywołać pożar. Taka osoba znajdzie u nas miejsce.  Uważam, że jest to bardzo duży sukces dla naszej gminy. Cieszę się, że Ćmielów po raz kolejny może zaznaczyć się w pozytywnym aspekcie na mapie naszego województwa  – podsumowuje Joanna Suska.

Dzienny Dom Seniora to też dodatkowe miejsca pracy, które powstaną. Potrzebny będzie bowiem fizjoterapeuta, czy osoby do wydawania posiłków. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-4
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-4

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-13
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-13

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-12
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-12

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-11
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-11

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-10
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-10

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-9
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-9

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-8
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-8

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-7
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-7

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-6
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-6

NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-5
NaOSTROinfo Dom Senior Plus Ćmielów-5

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this