Znajdź nas na

FAKTY

Ćmielów: Odrestaurowali kapliczkę z myślą o przyszłych pokoleniach! Dziś jej poświęcenie!

– Ku chwale Boga i Matce Najświętszej niech służy dalej mieszkańcom naszej miejscowości – tak o odnowionej kapliczce, znajdującej się przy ulicy Mostowej w Ćmielowie, mówi Zbigniew Czarnecki, jeden z inicjatorów jej renowacji. Wspólnie z Mirosławem Kastelikiem, Henrykiem Pawłowskim, Arturem Hebą i Mirosławem Rogozińskim „zakasali rękawy” i zniszczonej, pomalowanej farbą olejną, kapliczce suplikacyjnej, przywrócili dawny blask. Na dziś (piątek, 10 czerwca) na godzinę 19.00 zaplanowano jej poświęcenie.

Mirosław Rogoziński, Zbigniew Czarnecki, Henryk Pawłowski i Mirosław Kastelik Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kapliczka, znajdująca się niegdyś we wsi Przepaść, a dziś na samym końcu ulicy Mostowej, przy nasypie kolejowym, dla mieszkańców tej części Ćmielowa ma olbrzymie znaczenie. To kapliczka suplikacyjna, z  fragmentem modlitwy błagalnej do Boga, z prośbą o odwrócenie nieszczęścia wojny, zarazy i głodu. („Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”).

– Napisy na kapliczce przypominają nam, że włościanie wsi Przepaść 25 kwietnia w roku 1906 ufundowali ten krzyż. Tu, gdzie dziś znajduje się ulica Mostowa w Ćmielowie była bowiem wieś. Nazwa wzięła się podobno stąd, że tu na rzece koło mostu szosowego przemieszczały się wojska. Legenda głosi, że jeden z żołnierzy zapadł się na koniu w okolicy mostku. Stąd rzekomo wzięła się nazwa Przepaść. Początkowo zachowywaliśmy nazwę, ale po reorganizacji zamieniona została na ulicę Mostową i tak jest do dziś – wyjaśnia Zbigniew Czarnecki, mieszkaniec Ćmielowa. 

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że w miejscu, w którym stoi dziś krzyż, znajdowała się kapliczka z Matką Bożą Fatimską, wykonana przez Czesława Czubę, mieszkańca ulicy Mostowej. 

– Pan Czesław zajmował się stolarką, pomimo że pracował w zakładach porcelany. Wykonaliśmy wówczas drewnianą kapliczkę, jednak czas i warunki atmosferyczne, zrobiły swoje. Wówczas pojawiła się inicjatywa, której byłem pomysłodawcą, aby kapliczkę odnowić. Przed 1 majem, „miesiącem Maryjnym” odświeżyliśmy ten obiekt. Zrobiliśmy nową kapliczkę, w której umieściliśmy figurkę Matki Bożej Różańcowej – wyjaśnia Zbigniew Czarnecki.

Kapliczka odnawiana była w 1984 roku. Niestety kapliczka pokryta została farbą olejną. Kamień został zamknięty, „nie oddychał”. Farba odpryskiwała. Co roku przed „Majówkami” napisy odnawiał Mirosław Kastelik.  

– Postanowiliśmy odnowić tę kapliczkę raz, a porządnie.  Zebraliśmy po parę złotych od mieszkańców okolicznych domów i udało się. Wykonaliśmy furtkę, mamy kilka uzdolnionych pań, które pomagają nam ją dekorować.  Jeden z panów wykuł nam napis: „maj 2022”. Ku Teraz ku chwale Boga i Matce najświętszej niech ta kapliczka służy dalej mieszkańcom naszej miejscowości – wyjaśnia Zbigniew Czarnecki.   

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Mirosław Kastelik podkreśla, że kapliczka ma duże znaczenie dla mieszkańców tej części Ćmielowa. 

– Jesteśmy zgranym zespołem. Jako sąsiedzi potrafimy się skrzyknąć, przy każdej jednej sytuacji dajemy sobie radę współdziałając. Myślę, że ta odnowiona kapliczka, będzie takim trwałym śladem dla tych, którzy przyjdą po nas, dla potomnych, że istniała taka ulica, że mieszkańcy dbali o tego typu obiekty, że kiedyś ktoś postawił tę kapliczkę w konkretnym celu, a mieszkańcy w 2022 roku ją odnowili –  dodaje Mirosław Kastelik. 

Podkreśla, że niewiele było trzeba, aby ją odnowić. Renowacja trwała około tygodnia.  

Henryk Pawłowski choć nie mieszka przy ulicy Mostowej, często przychodzi pod kapliczkę.

 – Mieszkańcy spotykają się tu na „Majówki”, teraz gdy jest odrestaurowana jeszcze częściej będą tutaj zaglądać. Już przedwczoraj panie z Rynku przyjechały, żeby ją zobaczyć. Nie każdy wie, gdzie jest i nie każdy zna jej historię. Myślę, że teraz mieszkańcy jeszcze chętniej będą tutaj zaglądać – wyjaśnia. 

Mirosław Rogoziński przypomina, że ulica Mostowa, a także przyległe do niej błonia, to było centralne miejsce spotkań. 

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Odbywały się zawody lekkoatletyczne, pikniki, zabawy, mecze. To odrestaurowanie tej kapliczki to trochę takie upamiętnienie ludzi, których już nie ma, a którzy mieli wpływ na kształtowanie się tej części Ćmielowa, a kiedyś wsi Przepaść. Czas biegnie nieubłaganie, myślę, że nie doczekamy kolejnego odnowienia tej kapliczki, daj Boże, żeby było inaczej.  Niech służy dla dobra mieszkańców  i na chwałę Boga. Taki był nasz cel – mówi Mirosław Rogoziński. 

Dodaje, że otrzymaliśmy również pomoc z gminy: środki na zakup farby.

– Chcieliśmy bardzo serdecznie  podziękować wszystkim, którzy nas wsparli, a w szczególności mieszkańcom, którzy nie wahali się dołączyć do naszej inicjatywy. Warto ratować takie miejsca. Bezwzględnie warto – podsumowuje Mirosław Rogoziński.

Poświęcenie odrestaurowanej kapliczki zaplanowano dziś (10 czerwca) na godzinę 19.00. Kapliczki znajduje się przy ulicy Mostowej (ulica za przystankiem Ćmielów Wióry).

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this