Znajdź nas na

FAKTY

Ćmielowska tężnia to miejsce, które łączy pokolenia! Radny z Klubu „Gmina Ćmielów od Nowa” pyta o koszt jej utrzymania i ruch turystyczny!

O tym, że tężnia solankowa w Ćmielowie to miejsce atrakcyjne dla mieszkańców i turystów, również spoza powiatu ostrowieckiego, pisaliśmy już wielokrotnie. Przyciąga gości z zagranicy, rowerzystów, a nawet… globtroterów. O zwiększony ruch turystyczny w związku z powstaniem tężni, a także koszty jej utrzymania podczas debaty nad „Raportem o stanie gminy Ćmielów” (sesja Rady Miejskiej w Ćmielowie z 22 lipca) pytał radny Dariusz Maruszczak z Klubu „Gmina Ćmielów od Nowa”. – Ja w swych działaniach nie patrzę ile zyska gmina Ćmielów do budżetu z funkcjonowania takiej tężni, bo szanowni państwo nie wyobrażam sobie, żeby pobierać opłaty związane ze zdrowiem mieszkańców – mówiła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

24 lipca 2022. Ruch turystyczny przy tężni solankowej w Ćmielowie fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Ćmielowska tężnia solankowa  to miejsce, które w sezonie od kwietnia do października przyciąga turystów z całej Polski. Jedni zatrzymują się przy niej szukając chwili odpoczynku  na dalsza podróż, inni korzystają z niej regularnie. Zwłaszcza podczas weekendów na parkingu na ćmielowskim Rynku widać różne rejestracje: starachowickie, tarnobrzeskie, opatowskie, kieleckie, choć zdarzają się również turyści spoza Polski,  a kilka dni temu ćmielowski rynek  odwiedził również globtroter, podróżujący przez Polskę. Ćmielowska tężnia to miejsce, które łączy pokolenia. Jednak nie wszyscy radni ten wzmożony ruch turystyczny zauważają. 

– W raporcie o stanie gminy nie ma informacji dotyczącej wydatków na utrzymanie tężni solankowej za 2021 rok, jakie to  wydatki, i czy powstanie tężni przyczyniło się w jakiś sposób, nie wiem, czy jest zwiększona ilość turystów w Ćmielowie, czy dochody sklepikarzy się zwiększyły, czy coś takiego? Monitoruje ktoś coś – pytał Dariusz Maruszczak, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie z Klubu „Gmina Ćmielów od Nowa”. Po tym, gdy Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa odpowiedziała mu, że ona wzmożony ruch turystyczny dostrzega odpowiedział, że… jest rzadko w Ćmielowie.  

24 lipca 2022. Ruch turystyczny przy tężni solankowej w Ćmielowie
fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Okazuje się, że tężnia solankowa to ok. 15 000 zł wydatków z budżetu gminy (sezon od kwietnia do października). Joanna Suska podkreślała, że nie wyobraża sobie, aby za poprawę zdrowia mieszkańców gmina mogła pobierać opłaty.  

– Pytanie pana radnego Maruszczaka, ile kosztuje tężnia solankowa. Pan nie ma wyobrażenia rzeczywistego, bo widocznie pan się nie przemieszcza tutaj. Ja takie wrażenie posiadam, bo codziennie przejeżdżam i liczę te osoby, szanowni państwo. Liczę i objeżdżam rynek, jak dużo osób korzysta. Na tygodniu są to mieszkańcy, piątek, sobota, niedziela – są to i mieszkańcy, i osoby przyjezdne – mówiła Joanna Suska.  

24 lipca 2022. Ruch turystyczny przy tężni solankowej w Ćmielowie
fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dodała, że w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawiła się również  inicjatywa budowy tężni solankowej. Wielu ostrowczan  korzysta bowiem z tężni solankowej w Ćmielowie. 

– Ja w swych działaniach nie patrzę ile zyska gmina Ćmielów do budżetu z funkcjonowania takiej tężni, bo szanowni państwo nie wyobrażam sobie, żeby pobierać opłaty nakierowane, związane ze zdrowiem mieszkańców, czy też mieszkańców nawet całego powiatu. Wstęp jest wolny,  a gdyby tak chcieć nawet bilety stworzyć dla tych przybyłych, to musiałabym zatrudnić jeszcze jednego pracownika dodatkowo, a nawet i dwóch do biletowania. W związku z tym jakie to byłyby wtedy koszty funkcjonowania tężni solankowej jeśli byłyby dwa etaty dodatkowe, a wiemy, że koszty administracyjne wynagrodzenia rosną, dlatego, że rośnie minimalne wynagrodzenie. Rząd zadbał o to, żeby ten dochód na mieszkańca się zwiększał – tłumaczyła Joanna Suska.  

Dodała, że tona soli z 20 procentowym składem mikroelementów (zgodnie z wytycznymi Sanepidu) kosztuje około 5 000 zł.  

24 lipca 2022. Ruch turystyczny przy tężni solankowej w Ćmielowie
fot. Katarzyna Stan/Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– To stężenie jest dość mocne 20 procentowe, a nie 6 procentowe. Ta tona soli kosztuje ok. 5000 zł. Natomiast w tamtym roku poszło nam dokładnie 2,5  tony soli, bo nie oszukujemy, tylko faktycznie ją wlewamy i ta solanka się osadza, co jest widoczne. Czyli 2,5 tony, tutaj można policzyć sobie, 12 000 zł plus prąd i woda – wyjaśniła burmistrz. Dodając, że 156 zł to miesięczny koszt za wodę i media. 

– Zachęcam do korzystania bo naprawdę warto, bo inny z nas chcą brać przykład – podsumował burmistrz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this