Znajdź nas na

FAKTY

Co z budynkiem dworca PKP w Ostrowcu Św.?

Budynek, w którym przed laty mieścił się dworzec PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Obiekt „ginie” na oczach mieszkańców, zmieniających się władz samorządowych, pasażerów. – Z każdym dniem, coraz bardziej pogłębia się zagrożenie zawalenia dworca. Dodatkowo, zamiast stanowić „wizytówkę” Ostrowca Świętokrzyskiego, wręcz odstrasza podróżnych (…) To wstyd, że zabytkowy dworzec, znajdujący się w drugim co do wielkości mieście w województwie, jest w tak opłakanym stanie – zaznacza Łukasz Wojciechowski, mieszkaniec powiatu ostrowieckiego, który wraz z Patrycja Klauzińska napisali do w PKP S.A. Zapytali o dalsze losy dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Koń, jaki jest, każdy widzi” – ta najsłynniejsza sentencja autorstwa księdza Benedykta Chmielowskiego pasuje do aktualnego wizualnego stanu dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Budynek od lat niszczeje na oczach mieszkańców, pasażerów, czy zmieniających się władz samorządowych. O pięknej historii tego zabytkowego obiektu, a także o jego niepewnej przyszłości pisaliśmy wielokrotnie.

W sprawie dalszych losów dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim Prezesa Zarządu PKP S.A. zapytali również mieszkańcy powiatu ostrowieckiego: Patrycja Klauzińska i Łukasz Wojciechowski. 

Dopytywali m.in. o planowany termin rozpoczęcia prac remontowych; zakres prowadzonych działań, zmierzających do rozpoczęcia prac remontowych; zakres planowanych prac remontowych, przystosowanie infrastruktury dworcowej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; czy powstania stanowisk kasowych/biletomatów w budynku dworca. 

– W związku z wpisaniem dworca kolejowego w Ostrowcu Św. do Programu Inwestycji Dworcowych 2024-2030, pragniemy  uzyskać informację o tym, na jakim etapie są prowadzone działania, mające na celu rozpoczęcie prac remontowych (…) – piszą wnioskodawcy. 

fot. Łukasz Wojciechowski

Do wniosku dołączone zostały fotografie przedstawiający bieżący stan budynku dawnego dworca PKP. 

Odpowiedź jaką otrzymali, a pod którą podpisała się  Dominika Lang, Dyrektor Biura Zarządu nie napawa optymizmem.

– W chwili obecnej nie ma możliwości wskazania terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Aktualnie trwają analizy towarzyszące przeglądowi priorytetów inwestycyjnych, gdzie po zatwierdzeniu ich wyników przez Zarząd PKP S.A. rozpocznie się proces przygotowania inwestycji –  w tym dla dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim – czytamy.

Dyrektor Biura Zarządu potwierdza, że dworzec ujęty jest w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków, dodaje jednak, że, ogranicza to możliwości inwestycyjne do kompleksowej przebudowy istniejącego obiektu.

fot. Łukasz Wojciechowski

 

– Szczegółowy zakres będzie określony na etapie przygotowania inwestycji, jednak dla obiektów zabytkowych, oczekiwane efekty inwestycji obejmują m. in.: poprawę funkcjonalności i użyteczności dworca;  zwiększenie komfortu pasażerów poprzez optymalizacje architektoniczne i infrastrukturalne zgodnie z realnym zapotrzebowaniem; zagospodarowanie placu przydworcowego;  poprawę infrastruktury dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się; wyposażenie w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i zarządzania, m.in. monitoring i automatykę budynkową; integrację dworca z transportem indywidualnym (miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów); poprawę bezpieczeństwa na dworcu; poprawę estetyki pomieszczeń; przywrócenie historycznego wyglądu i estetyki zewnętrznej.  Na etapie przygotowania inwestycji określany jest zakres inwestycji, w tym decyzje o zaplanowaniu ewentualnych kas biletowych lub automatów oraz plan zagospodarowania przestrzennego placu przydworcowego. Uwzględnia on – na ile pozwalają granice nieruchomości zarządzanych przez PKP S.A. –  między innymi ścieżki dojścia do dworca z uwzględnieniem wymagań dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się (PRM), parkingi dla transportu indywidualnego (rowerowe i samochodowe, w tym miejsca PRM, miejsca na krótkotrwały postój „Kiss and Ride”) oraz normalne miejsca parkingowe. Opracowywana jest także integracja z istniejącymi lub planowanymi środkami transportu publicznego innymi niż kolej – wyjaśnia Dominika Lang.  

Czy ostrowiecki dworzec PKP podzieli los domu Heinego?

Odpowiedź, jaką otrzymali mieszkańcy powiatu ostrowieckiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

W Ostrowcu Św. powstanie kolejna jednostka podległa gminie?

FAKTY

„Licytacja” na uchwały, czy troska o powodzian?

FAKTY

Paweł Krześniak Paweł Krześniak

Zaginął Paweł Krześniak z Mirogonowic!

FAKTY

Szef MON: w Kielcach powstanie dowództwa 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej Szef MON: w Kielcach powstanie dowództwa 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej

Szef MON: w Kielcach powstanie dowództwa 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this