Znajdź nas na

KULTURA

Cukrownicy w walce o niepodległość! Niezwykła wystawa w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim! [FOTO]

„Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”, to tytuł najnowszej wystawy, jaką od dziś (poniedziałek, 29 listopada) zwiedzać można w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Warto odwiedzić wystawę, ponieważ nigdzie takich informacji bogato ilustrowanych nie zobaczymy. Starałem się pokazać jak najwięcej twarzy, tu najważniejsi są ludzie, którzy gdy była taka potrzeba wstępowali do wojska, do różnych formacji: do Legionów Polskich, do Korpusu Polskiego w Rosji, potem brali udział w Powstaniu Wielkopolskim, pomagali Powstańcom Śląskim. W okresie międzywojennym wspierali dofinansowanie armii polskiej: lotnictwa, marynarki wojennej, wojsk lądowych, a potem oddali duży wkład w walkę o wyzwolenie spod okupacji niemieckiej – mówi Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej w Częstocicach, w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wystawę zwiedzać można od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 14.00.

„Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”, to tytuł najnowszej wystawy, jaką od dziś (poniedziałek, 29 listopada) zwiedzać można w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wystawa, jaką od dziś (poniedziałek, 29 listopada) obejrzeć można w Izbie Pamięci Cukrownictwa w ostrowieckiej dzielnicy Częstocice, obejmuje czas od Powstania Listopadowego, aż do II Wojny Światowej włącznie. W czasie Powstania Listopadowego  istniały już bowiem cukrownie:  Cukrownia Gałowo  w Wielkopolsce, czy Cukrownia „Guzów” w Królestwie Polskim. 

–  Pisałem do naszego branżowego kwartalnika „Polski Cukier”  już kilka artykułów poświęconych różnym fragmentom historii Polski. Cukrownicy brali udział w powstaniach narodowych, czy w okresie II Wojny Światowej. Kiedy zaistniała techniczna możliwość na zorganizowanie wystawy po wyremontuj sali, otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury pozyskane przez Fundację Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Pomaganie krzepi”. Dzięki temu mogliśmy kupić sprzęt wystawienniczy, zamówić odpowiednie plansze  i plakaty. Zacząłem pracować nad  tematem. Miałem wiele rzeczy zrobionych wcześniej. To w zasadzie pierwsza wystawa i teksty dotyczące syntezy udziału cukrowników w walkach o niepodległość. Mówiąc o cukrowniach mam na myśli: robotnicy, kadra techniczna, urzędnicza, członkowie zarządu i rad nadzorczych, ale także pracownicy Banku Cukrownictwa. Potrzebne mi były zabytki i tu uzyskaliśmy olbrzymią pomoc od Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim – tłumaczy Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w ostrowieckiej dzielnicy Częstocice
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zgromadzone artefakty stanowią tło historyczne do informacji, jakie przedstawione zostały na planszach, a te nigdy nie znalazły się w jednej publikacji. Jak podkreśla Waldemar Brociek, trzeba było wybierać je z różnych źródeł, stron internetowych, czasopism, opracowań z różnych miejscowości, gdzie kultywowane są tradycje cukrownicze. 

Zdzisław Salus, członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej, odpowiedzialny za inwestycje, produkcje, zagospodarowanie majątku po byłych cukrowniach przypomina, że data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa nawiązuje bowiem do daty wybuchu Powstania Listopadowego. To także  początek walki o niepodległość.  

Wystawa dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 14.00
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Sama Izba Pamięci Cukrownictwa  jest tym miejscem, gdzie takie wystawy będziemy organizować. Jest już kilka wystaw stałych na terenie obiektu. Sala, w której umieszczono ekspozycję  „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości” jest świeżo po remoncie – mówi Zdzisław Salus.

Lucyna Modrak, członek zarządu Fundacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Pomaganie krzepi”  tłumaczy, że przygotowania do wystawy trwały od wielu miesięcy.  

Zdzisław Salus, członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

– Kustosz wystawy, pan Waldemar Brociek prowadził badania, szukał informacji na temat cukrowników, odpowiadających głównej idei wystawy, czyli bohaterów naszej niepodległości, walczących od czasów zaborów, poprzez okres naszej niepodległości, dwudziestolecia międzywojennego, później II Wojnę Światową, później również rozwijających nasz kraj, także gospodarczo. Nie tylko działających zbrojnie, wspierających wojskowość, ale również działających na rzecz umocnienia i stabilizacji gospodarczej naszego kraju – mówi Lucyna Modrak.

Dodaje, że w Izbie znajdują się archiwalia i eksponaty wypożyczone z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Korespondują one z  przesłaniem wystawy, odpowiadają okresom, w których ci bohaterowie są przedstawieni historycznie. 

– Bardzo serdecznie zachęcamy  mieszkańców, szczególnie powiatu ostrowieckiego  do odwiedzenia Izby Pamięci Cukrownictwa. Z jednej strony można zobaczyć wystawę „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”, ale też będą mogli państwo zobaczyć, jak bogate dziedzictwo kulturowe i przemysłowe w szczególności w kontekście przemysłu cukierniczego jest zgromadzone w tej Izbie. Jest kilka sal wystawienniczych, które pokazują rozwój przemysłu cukrowniczego na przestrzeni wieków, a to jak wiadomo jest bardzo istotne dla stabilizacji i ugruntowania naszej silnej państwowości – dodaje Lucyna Modrak.  

Lucyna Modrak, członek zarządu Fundacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Pomaganie krzepi”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zapowiada również, że Izba Pamięci Cukrownictwa będzie rozbudowywana. Wystawa będzie jednak lekko zmodyfikowana. Utworzona zostanie też jej wirtualna wersja. W pomieszczeniach, które w przyszłości zostaną zagospodarowane znajdą się przestrzenie atrakcyjne dla młodzieży i uczniów szkół, aby młodych ludzi zachęcić  do poszerzania swojej wiedzy, a do Izby przyciągnąć wycieczki szkolne  z terenu województwa świętokrzyskiego.  

– To wystawa, która ma też regionalne odniesienia. Mamy ciekawy przykład pracownika Cukrowni Rytwiany,  koło Staszowa, który brał udział w  Powstaniu Styczniowym i zginął w Bitwie Bodzechowskiej 16 grudnia 1863 roku – dodaje Waldemar Brociek i przypomina także postać Henryka Łubieńskiego, który budował pierwszą cukrownię w Częstocicach. 

Obecny na wystawie Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przypomina, że cukrownia w Częstocicach, to jedna z najstarszych cukrowni w Polsce,  a jednocześnie bardzo ważny punkt na mapie powiatu ostrowieckiego.

Poseł Andrzej Kryj
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Cukrownia w Częstocicach, to jedna  z najstarszych cukrowni na ziemiach polskich. Szkoda, że nie udało się jej kiedyś uratować, ze nie produkuje się tu cukru, przetrwała natomiast  Izba Pamięci Cukrownictwa, To ważne miejsce dla zachowania pamięci o Częstocicach, o polskim przemyśle cukrowym. Duże słowa uznania dla Zarządu Polskiej Spółki Cukrowej, dla Spółki Skarbu Państwa, że decyduje się na to, aby część środków, które wygospodaruje,  trafiały właśnie od tego miejsca, do Izb Pamięci Cukrownictwa, a także na realizację takich wystaw. Izba, która tworzona jest od roku 2018,  chyba już tak mocno wpisała się w krajobraz Ostrowca Św., ale także w krajobraz przemysłu cukrowniczego w Polsce, że jej przyszłość wydaje się pewna.  Warto działać biznesowo, ale warto także działać społecznie i ta społeczna odpowiedzialność biznesu wyraża się m.in w  funkcjonowaniu tej Izby. Dziś wystawa jest także formowana  przez fundację, powołaną przez Krajową Spółkę Cukrową, bez niej na pewno takie wydarzenie nie miałyby miejsca.  Bardzo mocno działa tutaj pan kustosz Waldemar Brociek, który służy merytoryczną wiedzą. Myślę, że  połączenie działań fundacji, spółki, a także pana Waldemara Broćka przyniosą dobre rezultaty – podsumowuje poseł.   

Wystawa  dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 do końca marca 2022 roku.

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -8
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -8

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -23
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -23

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -22
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -22

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -21
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -21

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -20
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -20

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -19
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -19

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -18
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -18

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -17
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -17

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -16
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -16

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -15
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -15

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -14
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -14

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -13
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -13

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -11
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -11

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -10
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -10

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -9
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -9

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -24
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -24

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -5
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -5

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -4
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -4

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -3
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -3

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -2
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -2

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -1
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -1

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -38
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -38

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -37
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -37

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -36
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -36

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -35
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -35

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -34
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -34

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -33
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -33

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -32
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -32

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -31
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -31

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -30
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -30

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -29
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -29

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -28
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -28

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -27
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -27

NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -26
NaOSTROinfo Wystawa w izbie cukrowniczej -26

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this