Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy miejsca pamięci, mogiły i cmentarze wojenne, znajdujące się na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski utrzymane są w należytym stanie?

Czy miejsca pamięci, mogiły i cmentarze wojenne, znajdujące się na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski utrzymane są w należytym stanie? Nasi czytelnicy przekazując nam swoje opinie, zwracają uwagę, iż ich zdaniem, różnie z tym bywa. Podkreślając, że miejsca te powinny być otoczone godnością i czcią, a ich stan techniczny powinien być na bieżąco monitorowany. W Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. zapytaliśmy m. in. o to w jaki sposób gmina Ostrowiec Świętokrzyski wywiązuje się z obowiązków w zakresie utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi, znajdującymi się na jej terenie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Utrzymanie cmentarzy i mogił wojennych nie jest zadaniem własnym gminy. Sprawy związane z ewidencją, remontem i utrzymaniem grobów i cmentarzy wojennych  należą do zakresu działania wojewody zgodnie z art. 5a ustawy o grobach i cmentarzach wojennych. Nie mniej jednak, Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, aby groby i cmentarze wojenne na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego utrzymane były w sposób należyty, corocznie zawiera porozumienie z Wojewodą Świętokrzyskim  w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi – wyjaśnia w odpowiedzi na nasz wniosek Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W 2021 i 2022 roku obiekty cmentarnictwa wojennego objęte były i są stałym bieżącym utrzymaniem czystość i porządku. Prace polegają m.in. na: utrzymaniu czystość, koszeniu, pielęgnacji zieleni, porządkowaniu obiektów i ich bezpośredniego otoczenia, oczyszczania pomników  z mchów i traw, roztopionych świec oraz zniczy itp.

– Ponadto w 2021 roku poza bieżącym utrzymaniem porządku i czystości zostało przeprowadzone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie Regulaminu udzielania przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski zamówień publicznych, o wartości szacunkowej nie przekraczającej kwoty 130 000 zł, w wyniku którego wyłoniono Wykonawcę na realizację zadania pn. „Wykonanie prac konserwacyjnych pomnika – Pomnik Poległym w Bitwie Bodzechowskiej w dniu 16.12.1863 r., usytuowany na terenie cmentarza parafialnego przy ulicy Ostrowieckiej w Ostrowcu Świętokrzyskim – czytamy w odpowiedzi.

Pomnik – Mogiła Wasyla Piotrowicza Wojczenki zlokalizowana na terenie Cmentarza Parafialnego przy ulicy Denkowskiej. 5 października 2022 r.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W ramach prac wykonano: oczyszczenie pomnika, usunięcie przebarwień z kamienia, uzupełnienie ubytków, wymianę wykraczających się spoin, ogólne scalenie kolorystyczne, hydrofobizację.  Koszt prac wyniósł 28 380 zł. 

Obecnie trwają prace remontowe dwóch obiektów: Kwatery Wojennej – Cmentarz Żołnierzy 1914-1917 i 1939 r. zlokalizowanej na terenie cmentarza parafialnego przy ulicy Denkowskiej oraz Pomnika – Mogiły Wasyla Piotrowicza Wojczenki zlokalizowanego na terenie Cmentarza Parafialnego przy ulicy Denkowskiej. Termin zakończenia prac remontowych tych obiektów do 30 października 2022 roku. Zakres prac obejmuje: oczyszczenie, zaimpregnowanie, scalenie kolorystyczne, zabezpieczenie i stabilizację w gruncie wszystkich krzyży kamiennych, rekonstrukcję 7 krzyży, uzupełnienie ubytków w krzyżach, remont ogrodzenia, remont tablic informacyjnych, konserwację krzyża drewnianego – w zakresie cmentarza wojennego oraz oczyszczenie obiektu, usunięcie przebarwień i starych spoin, naprawę  i uzupełnienie okładzin, scalenie kolorystyczne, impregnację  i zabezpieczenie obiektu.

Cmentarz przy ulicy Ostrowieckiej. 5 października 2022 r.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że interpelację w sprawie remontu mogił  żołnierzy z czasów I i II Wojny Światowej, pochowanych na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim złożył Dariusz Kaszuba, radny Rady Miasta Ostrowca Św. Pisaliśmy o tym tutaj:

Koszt realizacji trwających jeszcze prac remontowych na terenie kwatery wojennej oraz mogile Wasyla Piotrowicza Wojczenki wyniesie ogółem 63 015 zł.

Środki na realizację zadań utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzem i mogiłami wojennymi pochodziły z dotacji przyznanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego  na realizację zadań w zakresie administracji rządowej. 

Poniżej prezentujemy listę obiektów, miejsc pamięci, pomników etc., które znajdują się „pod opieką” gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this