Znajdź nas na

FAKTY

Czy miejsce kwarantanny w Bursie Szkolnej spełnia wymogi bezpieczeństwa? Na odpowiedź czekaliśmy blisko dwa miesiące!

Powracamy do tematu Bursy Szkolnej na osiedlu Słonecznym 48 w Ostrowcu Świętokrzyskim, która w czasie pandemii pełni funkcję miejsca kwarantanny. Od początku epidemii płyną bowiem do nas niepokojące informacje odnośnie sposobu zabezpieczenia bursy przed osobami z zewnątrz, a także jej stanu higienicznego. O bursie z niepokojem wypowiadali się także mieszkańcy osiedla. – Wszyscy mieszają się na balkonach, plują przez okna, wyrzucają wypalone papierosy – mówił nam w rozmowie telefonicznej jeden z mieszkańców. 23 marca w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. zapytaliśmy m.in o stan higieniczny i zabezpieczenie budynku kwarantanny. Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego, odpowiadając na nasz wniosek, zasłonił się wówczas szeregiem ustaw, unikając konkretnej odpowiedzi. Dopiero 25 maja, blisko dwa miesiące od wysłania naszego wniosku – uzyskaliśmy odpowiedź.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Wystarczy się przejść koło budynku i zobaczyć co się dzieje. Jak wszyscy się mieszają na balkonach,  jak plują przez okna, jak wyrzucają wypalone papierosy przez okna, jak tam ludzie pod budynkiem spacerują – mówił nam w rozmowie telefonicznej zaniepokojony mieszkaniec osiedla Słonecznego, podkreślając także fakt, że z miejscem kwarantanny graniczy Dom Pomocy Społecznej, którego mieszkańcy chociażby z racji wieku, narażeni są na zakażenie koronawirusem. 

Inny, z naszych informatorów, przesyłając nam zdjęcia bursy  z początku epidemii podkreślał:

– Zabezpieczenia w budynku, w którym odbywa się kwarantanna to folia budowlana przyczepiona do sufitu i podłogi taśmami. Nie ma żadnych informacji, którędy wchodzi się do pomieszczenia, w którym mieści się kwarantanna. Z tego co wiem, zdarzyło się i tak, że jeden z mieszkańców skierowanych na kwarantannę wszedł nie do tego pomieszczenia co trzeba, dotykając metalowych klamek. Nigdy nie wiadomo czy nie był zarażony – relacjonował nasz informator.

fot. Czytelnik

Dodał także, że nie rozumie decyzji władz starostwa, które czekały do pierwszego przypadku zachorowania, aby dopiero wówczas zawiesić zajęcia w znajdującym się w budynku – Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.  Jak udało się nam wówczas ustalić zawieszenie zajęć nastąpiło w sobotę, 14 marca. W poniedziałek (16 marca) rano w SOSW obecni byli tylko pracownicy obsługi. Zajęcia zostały wstrzymane. Przypomnijmy, że SOSW znajduje się na drugim piętrze, a kwarantannę mieszkańcy odbywają na pierwszym piętrze budynku.

W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. zapytaliśmy wówczas:  Kto dba o stan higieniczny i odkażanie miejsca kwarantanny na osiedlu Słonecznym? Jeśli są to pracownicy firmy zewnętrznej to jakie posiadają doświadczenie i wiedzę na temat zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego? Czy ich doświadczenie jest poparte dokumentami? Jeśli tak prosiliśmy o ich przesłanie. Ile miejsc objętych kwarantanną do tej pory zabezpieczali i odkaża. Prosiliśmy  o link do konkursu lub przetargu (oczywiście na BIP-ie).W jaki sposób zabezpieczono pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrowcu Św., którzy swoją siedzibę mają właśnie w budynku pełniącym funkcję kwarantanny? Dlaczego nie odwołano zajęć uczniów SOSW już w czwartek 12 marca, kiedy wiadomo było  że bursa szkolna będzie pełnić funkcję miejsca kwarantanny? Dlaczego miejscem kwarantanny jest budynek znajdujący się w centrum osiedla? W jaki sposób budynek jest oznakowany? Prosiliśmy o zdjęcia zabezpieczeń, a także informację, jakie są to zabezpieczenia? Czy teren wokół miejsca kwarantanny jest strzeżony przed osobami z zewnątrz? Kto dba o osoby, które przebywają na kwarantannie? Kto mierzy im temperaturę etc? Czy aktualnie w budynku oprócz osób odbywających kwarantannę znajdują się też inni pracownicy np. pracownicy SOSW?

Prosiliśmy także  o przesłanie pisma, jakie wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. m.in. od nauczycieli SOSW, którzy prosili o to, aby bursa szkolna nie pełniła funkcji miejsca kwarantanny, a także odpowiedź, jaką udzieliło im starostwo.

Na pełną odpowiedź musieliśmy czekać blisko dwa miesiące, pomimo, że nasze pytania dotyczyły kwestii najważniejszych dla mieszkańców Ostrowca Św. i powiatu ostrowieckiego – ich bezpieczeństwa.  Łukasz Witkowski, sekretarz  powiatu ostrowieckiego, odpowiadając na nasz wniosek, zasłonił się wówczas szeregiem ustaw, unikając konkretnej odpowiedzi.

Dbaniem o stan higieniczny i odkażaniem miejsca kwarantanny  w Bursie Szkolnej  na osiedlu Słonecznym 48 w Ostrowcu Św. zajmuje się Biuro Ochrony „Spartan” Sp. z o. o.  z siedzibą przy Alei Jana Pawła II w Ostrowcu Św.

– Umowa obejmuje przyjmowanie osób, które zgłosiły się do kwarantanny, pomiar temperatury, dostarczanie posiłków pod drzwi pomieszczeń, w których znajdują się osoby objęte kwarantanną, odbieranie odpadów po spożytych posiłkach i przekazywanie ich do utylizacji, sprzątanie i dezynfekcja łazienek, klatki schodowej i innych pomieszczeń zgodnie ze zleceniem. Zleceniobiorca posiada wszystkie wymagane  zezwolenia, koncesje i zgody niezbędne dla świadczenia usług określonych w umowie – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego.

Niestety musimy uwierzyć mu na słowo, ponieważ pomimo naszej prośby o dołączenie kopii dokumentów potwierdzających doświadczenie i kompetencje firmy, takowe nie zostały dołączone.

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Co więcej firma została wyłoniona zgodnie z „Regulaminem udzielania zamówień publicznych  o wartości nieprzekraczającej  30 000 EURO – załącznik nr  2 do Zarządzenia nr Or. 1.120.1.6.2020 Starosty Ostrowieckiego z dnia 31 stycznia 2020 r. 

– W wyjątkowych i szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza, gdy wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia z powodu okoliczności, których wcześniej nie można było przewidzieć dopuszcza się udzielenie zamówienia w trybie transakcji bezpośredniej na warunkach ustalonych w toku negocjacji”. W związku z pilna potrzebą wyłonienia wykonawcy, zwrócono się z zapytaniem do trzech firm. Po przeanalizowaniu uzyskanych odpowiedzi stwierdzono, że jedynie Biuro Ochrony „Spartan” może świadczyć usługi kompleksowo, co było istotne przy wyborze firmy z uwagi na ograniczenie kontaktu dodatkowych osób z przebywającymi na kwarantannie  – pisze Łukasz Witkowski.

Otwartym pozostaje pytanie dlaczego starostwo nie przygotowało się wcześniej na taką ewentualność tylko zdecydować na skorzystanie z tego wyjątkowego punktu w regulaminie? A także do jakich pozostalych firm wysłano zapytanie.

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

Okazuje się także, że wewnątrz budynku bursy na II piętrze istnieje wspólna część klatki schodowej, łączącej część Bursy Szkolnej  z SOSW. 

– Oddzielenie tych przestrzeni stanowią drzwi oraz ścianki działowe z pleksy. W dniu  13 marca 2020 roku wewnętrzna klatka schodowa została dodatkowo zabezpieczona folią ochronną, Z dniem 16 marca br. zajęcia w SOSW zostały zawieszone, wobec czego uczniowie, jak też pracownicy  placówki nie mieli możliwości kontaktu z osobami, przebywającymi w miejscu kwarantanny, kiedy to pierwsza osoba została zakwaterowana w nocy z 15/16 marca br. Nauczyciele pozostawali w gotowości do pracy oraz do dyspozycji dyrektora. Pracownicy administracji korzystający z odrębnej klatki schodowej także nie mają styczności z miejscem odbywania kwarantanny. Organizacja pracy pracowników obsługi należy do kompetencji dyrektora placówki – czytamy w odpowiedzi.

Dlaczego więc w budynku usytuowanym w samym środku osiedla, w pobliżu Domu Pomocy Społecznej, Starostwo utworzyło miejsce kwarantanny? Czy nie naraziło tym mieszkańców na niebezpieczeństwo? 

Odpowiedź jaką otrzymaliśmy ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

13 marca 2020 roku Andrzej Skrzypczak, dyrektor SOSW w imieniu pracowników ośrodka w formie pisma skierowanego do Marzeny Dębniak, starosty ostrowieckiego, wyraził sprzeciw planom utworzenia w budynku bursy szkolnej ośrodka kwarantanny. 

– Nasz sprzeciw motywujemy tym, że ośrodek mieści się na drugim piętrze tegoż budynku.   Część pomieszczeń jest użytkowana wspólnie np.stołówka, sala teatralna. Korzystamy także ze wspólnej klatki schodowej. Pietra nie są oddzielone konstrukcjami pełnych ścian. Łączy je szeroka klatka schodowa oddzielona jedynie ażurową ścianką z pleksy. W pobliżu znajduje się budynek DPS-u oraz bloki mieszkalne. Wszyscy czujemy się zagrożeni zaplanowaną lokalizacją ośrodka kwarantanny – pisał w imieniu pracowników SOSW Andrzej Skrzypczak. Dodał także, że jego zdaniem na terenie miasta istnieją budynki posiadające bezpieczniejszą lokalizację dla tego przedsięwzięcia. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Korespondencja pomiędzy Andrzejem Skrzypczakiem dyrektorem SOSW w Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św.

11 dni później, 24 marca  otrzymał odpowiedź, że dokonano przeglądu powiatowych zasobów lokalowych spośród których wobec ich ograniczonej liczby wskazano Bursę Szkolną jako miejsce realizacji zadania ze względu na możliwość zapewnienia tym osobom pobytu w warunkach izolacji pomiędzy nimi. 

Oznakowanie budynku, w którym odbywa się kwarantanna do najbardziej widocznych nie należy.  Polega na umieszczeniu przy wejściu napisu miejsce odbywania kwarantanny  oraz numerach telefonów do odpowiednich służb. 

Korespondencja pomiędzy Andrzejem Skrzypczakiem dyrektorem SOSW w Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św.

Jak twierdzi Łukasz Witkowski budynek,  w którym odbywa się kwarantanna strzeżony jest przed osobami z zewnątrz a teren wokół jest monitorowany przez ochronę, Policję, a także Straż Miejską. W godzinach popołudniowych zamykana jest brama wjazdowa prowadząca na teren bursy. 

O miejscu kwarantanny na osiedlu Słonecznym pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this