Znajdź nas na

FAKTY

Czy pod koniec kwietnia poznamy wykonawcę „małej obwodnicy” Ostrowca Św.?

– Aktualnie trzech wykonawców wyraża chęć dalszego uczestniczenia w postępowaniu. Dwóch z nich przedłużyło termin związania ofertą do 29 kwietnia br., a jeden do końca marca. Poprzedni termin związania ofertą przypadał na koniec lutego – poinformowała nas Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista do spraw komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach. O tym, że ten 2,7 kilometrowy odcinek, na który od lat czekają mieszkańcy Ostrowca Św. rozwiązałby wiele problemów, jak chociażby oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu.

grafika: naOSTRO.info

Mieszkańcy Ostrowca Św. po raz kolejny muszą uzbroić się w cierpliwość. Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego (2,7 km) w ciągu drogi krajowej nr 9 pozostaje w toku, a decyzja w sprawie postępowania zostanie podjęta po zakończeniu prac komisji przetargowej. 

– Istotnym warunkiem podjęcia decyzji w sprawie przetargu jest zakończenie równoległych procedur: tej związanej z analizą ofert, wyjaśnień i dokumentów dostarczonych przez wykonawców oraz tej związanej z analizą możliwości sfinansowania zadania  przez jednostkę działającą w imieniu Skarbu Państwa, jaką jest GDDKiA, w sytuacji, w której oferty wykonawców przewyższyły kwotę, jaką inwestor przeznaczył na realizację inwestycji. GDDKiA prowadzi procedurę przetargową zgodnie z Prawem zamówień publicznych, które reguluje zasady pracy komisji przetargowej w podobnych sytuacjach – wyjaśnia Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista do spraw komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach.

W przetargu złożonych zostało 6 ofert na kwoty od blisko 53 do 76 mln zł. Otwarcie kopert nastąpiło 3 marca, wśród wykonawców znaleźli się: Konsorcjum Budromost Starachowice (partner konsorcjum Przedsiębiorstwo Wielobranżowe A-Z BUD Zbigniew Frąk) – 65 900 000 zł, Konsorcjum FABE Polska – SP Sine MIDAS STROY– 52 921 333,43 zł, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Fart” z Kielc – 72 969 774,60, TRAKT S.A. – 62 301 881,66 zł, STRABAG Sp.z o.o. – 75 909 174,48 zł i BUDIMEX S.A. – 64 106 912,43 zł. 

Kwota przeznaczona przez inwestora na zadanie to około 48 mln zł. Różnice zatem pomiędzy środkami jakie posiada inwestor, a tymi przedstawionymi przez wykonawców są spore. 

– Aktualnie trzech wykonawców wyraża chęć dalszego uczestniczenia w postępowaniu. Dwóch z nich przedłużyło termin związania ofertą do 29 kwietnia br., a jeden do końca marca. Poprzedni termin związania ofertą przypadał na koniec lutego. Decyzja w kwestii wydłużania terminów związania ofertą należy obecnie wyłącznie do wykonawców – tłumaczy Małgorzata Pawelec-Buras.

Przypomnijmy, że w ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka jednojezdniowej drogi klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km biegnącej nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej, stanowiącej obecnie wylot drogi nr 9 z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca Św., a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie mająca międzynarodowe znaczenie droga nr 9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi nr 9.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this