Znajdź nas na

FAKTY

Daj się zobaczyć kierowcom! Odblaski ratują życie!

Okres jesienny i zimowy to czas szczególnie niebezpieczny jeśli chodzi o ruch drogowy. Nie dość, że pogarsza się przejrzystość powietrza, to dodatkowo szybciej zapada zmrok. Nie tylko kierowcy muszą przystosować się do nowych warunków, także piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej widoczności jest noszenie elementów odblaskowych, o czym przypomina Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach.

Zdjęcie ilustracyjne policja.gov.pl

– Dzięki odblaskom piesi dbają przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo kierowców, dla których są bardziej widoczni szczególnie poza obszarem zabudowanym – wyjaśnia Zbigniew Duda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Noszenie elementów odblaskowych ważne jest szczególnie poza obszarem zabudowanym, ponieważ to właśnie w takich miejscach brakuje oświetlenia ulicznego, a często i chodników. Niechronieni uczestnicy ruchu są słabo widoczni dla kierowców, co sprawia, że narażeni są także na potrącenia, a nawet utratę zdrowia i życia.

– Odblaski sprawdzają się w każdych warunkach drogowych, a ich zastosowanie zaleca się także w terenie zabudowanym. Pomimo oświetlenia ulicznego oświetlonych przejść dla pieszych i chodników nie oznacza to, że odblask jest niepotrzebny. Proszę uwierzyć, że nawet w oświetlonym miejscu odblask będzie doskonale widoczny dla kierującego, co da mu niezbędny czas na reakcję – dodaje dyrektor kieleckiego WORD-u.

Osoba, która porusza się poboczem po zmroku poza terenem zabudowanym widziana jest przez kierującego pojazdem z około 30 metrów, pod warunkiem, że panują dobre warunki atmosferyczne. Tylko 30 metrów ma zatem kierowca na podjęcie decyzji i reakcję, aby bezpiecznie ominąć niechronionego użytkownika drogi. Zakładając element odblaskowy, zwiększamy swoje bezpieczeństwo i dajemy kierowcy więcej czasu na ominięcie nas aż o 120 metrów. Pieszy idąc z prawidłowo założonym odblaskiem, widoczny jest dla kierującego pojazdem już z odległości około 150 metrów. 30, a 150 metrów, to spora różnica.

Element odblaskowy zawsze powinien być założony w sposób, który gwarantuje nam widoczność dla nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców, ale i tych, którzy poruszają się w tym samym kierunku, co pieszy uczestnik ruchu. Rekomenduje się noszenie odblasków na rękawie, nadgarstku, ramieniu, a także na spodniach na wysokości kostek.

– Bardzo ważna zasada, o której mało kto wie, a o której mówimy podczas różnego rodzaju akcji i spotkań, mówi o tym, iż to, że jako piesi uczestnicy ruchu widzimy dobrze nadjeżdżający pojazd, nie oznacza, że i my jesteśmy dla kierowcy równie dobrze widziani. Widzimy pojazd, bo jest oświetlony, dajmy się zobaczyć kierowcy pojazdu i zadbajmy o odblaski. Nie bójmy się pokazywać kierowcom – dodaje Zbigniew Duda.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach, prowadzi od lat szereg różnego rodzaju akcji, mających na celu uświadamianie niechronionych uczestników ruchu drogowego o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Przy tego typu akcjach i prelekcjach, prowadzonych często z Policją, zawsze rozdawane są również odblaski. Akcje te są skierowane nie tylko do dzieci w szkołach, ale także dla młodzieży, osób dorosłych, a także dla seniorów jak: „Odblask w szufladzie nie uratuje ci życia”, „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”, „Noś odblaski, świec przykładem”, czy „Senior na drodze”. Wszystkie te działania mają jeden wspólny cel – przypominanie i zachęcanie do noszenia odblasków, które mogą uratować nasze zdrowie i życie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this