Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Droga Bałtów Pałac doczeka się remontu! Gmina ogłosiła przetarg, pomogło rządowe dofinansowanie!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Bałtowa. Droga Bałtów Pałac doczeka się remontu. Już w pierwszej połowie przyszłego roku kierowcy odczują zmiany. – To długo wyczekiwana przez mieszkańców tej części Bałtowa, a także rodziców dowożących dzieci do szkoły podstawowej – inwestycja. Od lat czekano na ten remont. Dziś ogłosiliśmy przetarg, do końcu roku planujemy podpisać umowę z wykonawcą. Tak jak obiecałem – chcemy wykonać tę drogę jak najszybciej – zapewnia Hubert Żądło.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Tak jak już informowaliśmy  jedną z ważniejszych informacji dla mieszkańców Bałtowa jest pozyskanie środków rządowych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na remont drogi gminnej Bałtów Pałac. Projekt przygotowany przez pracowników gminy i monitorowany przez wójta Bałtowa, otrzymał wysoką punktację i znalazł się w czołówce projektów w województwie świętokrzyskim.

– Gdy zostałem wójtem zapoznałem się z wykonanym projektem drogi Bałtów Pałac. Gmina Bałtów składała dwa razy wniosek o dofinansowanie. Dwa razy uzyskaliśmy takie dofinansowanie. W pierwszym roku wynosiło ono 50 procent, jednak wartość tego zadania według projektu wynosiła ok. 1 800 000 zł. Musielibyśmy dołożyć około 900 000 zł.  W tym roku pozyskaliśmy 60 procent dofinansowania. Niestety wciąż musielibyśmy dołożyć około 700 000 zł. Nie zdecydowałem się na tę inwestycję przez co byłem mocno atakowany również przez jedną z lokalnych rozgłośni radiowych. Jednak opierając się na sytuacji z ubiegłego roku i wiedząc, że  w drugim naborze na inwestycje z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanie wynosi już 80 procent,  ponownie złożyliśmy wniosek, ale już na zmieniony projekt. Poprzednio zaplanowane zmiany utrudniałyby bowiem dojazd uczniom do szkoły, a mieszkańcom tej części Bałtowa –  do swoich posesji. Projekt obejmował bowiem podwyższenie drogi w jej szczytowym miejscu o blisko 140 cm. Mówiąc kolokwialnie mieszkańcy mieliby jeszcze bardziej pod górkę. Myślę, że uda się nam wygenerować oszczędności po przetargu  – mówił naszej redakcji kilka dni temu wójt. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski poinformował o zatwierdzonej przez premiera Mateusza Morawieckiego liście zadań dla województwa świętokrzyskiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Na podstawie naboru uzupełniającego powiaty oraz gminy województwa świętokrzyskiego otrzymają wsparcie na realizację 32 zadań. Łączna długość odcinków to 38,561 km.

Ogólnie na 2020 r. w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na województwo świętokrzyskie przypada kwota 145 107 232,07 złotych – w tym nabór uzupełniający.

W 2020 r. zrealizowano bądź zostanie zrealizowanych do końca roku, w ramach zadań jednorocznych polegających na remoncie, budowie lub przebudowie – 109 odcinków dróg o łącznej długości ok. 140 km. Jedną z nich będzie droga gminna Bałtów Pałac. 

Zadanie obejmuje odcinek o długości 230 metrów (jest to pierwszy etap). Wartość tego odcinka wynosi  729 283 zł, dofinansowanie rządowe – 583 tysiące, wkład własny 145 tysięcy złotych. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Myślę, że ostatecznie rozstrzygnięcie przetargu spowoduje, że remont będzie tańszy, a  gmina do modernizacji drogi dołoży tylko 100 tys. zł. Tym samym nieprawdziwe okazały się „czarne scenariusze” przedstawiane przez jedną z lokalnych rozgłośni radiowych, że nie będzie wykonana droga Bałtów Pałac – tłumaczy Hubert Żądło i dodaje, że dzięki zaplanowanym działaniom, wygenerowane oszczędności na wykonaniu remontu odcinka tej drogi, będą większe niż jego wynagrodzenie przez całą kadencję. 

– Lepiej poczekać i zrobić coś porządnie i za dobrą cenę,  niż zrobić coś na szybko i przepłacić – podsumowuje wójt.  

Zakres prac obejmie: wykonanie odwodnienia na drodze, chodnika na całej długości, oświetlenia na długości 230 metrów, a także remont nawierzchni jezdni. Nie będzie też  zwężenia jakie zakładał pierwotny projekt. Odcinek będzie zakończony przez rozjazdem. Gmina chce wykonać także drugi odcinek drogi do szkoły, po wykonaniu stosownej dokumentacji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this