Znajdź nas na

FAKTY

Druhowie z Janika otrzymają nowy wóz strażacki! W tym roku obchodzić będą 100-lecie istnienia!

– Jesteśmy, nie chwaląc się, prężną jednostką, staramy się pomagać mieszkańcom naszego powiatu, uczestniczyć w każdym wezwaniu państwowej straży pożarnej. Aby sprawniej i szybciej dojeżdżać do różnego rodzaju zdarzeń, potrzebujemy nowego wozu – mówi Cezary Szwajda, radny Rady Miejskiej w Kunowie, a także członek OSP w Janiku. We wtorek (28 lutego) dobre wiadomości na temat promesy rządowej na średni samochód ratowniczo-gaśniczy, podczas konferencji prasowej, przekazali poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, burmistrz Lech Łodej oraz druhowie z OSP w Janiku.

Od lewej: Jarosław Adamski, Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, Marcin Rokoszny, członek Komisji Rewizyjnej OSP w Janik, Jarosław Rusiecki, Senator RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, Arkadiusz Farys, prezes OSP w Janiku oraz Cezary Szwajda, radny Rady Miejskiej w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jestem już ponad 30 lat w Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiku. Współpracuję z druhami, staram się im pomagać we wszystkim. Cieszymy się z tego, że mamy otrzymać nowy samochód, który jest nam potrzebny. Mamy dwa wysłużone STAR-y, które muszą „odejść do lamusa” – mówi Cezary Szwajda, radny Rady Miejskiej w Kunowie. 

Dodaje, że OSP w Janiku to prężna jednostka, która pomaga mieszkańcom nie tylko z terenu powiatu ostrowieckiego, uczestniczy w każdym wezwaniu państwowej straży pożarnej. 

Remiza OSP w Janiku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mamy piękną historię. W tym roku będziemy obchodzić jubileusz 100-lecia straży. To duże wydarzenie. Nasza remiza zawsze znajdowała się w tym samym miejscu, jednak cztery razy była rozbudowywana. Najpierw mieliśmy jedno pomieszczenie, w którym stał wóz strażacki, jeszcze wtedy konny, potem zastąpił go ŻUK, następnie STAR, a teraz czekamy na samochód bojowy VOLVO  mówi radny.   

Arkadiusz Farys, prezes OSP w Janiku, a także Marcin Rokoszny, członek Komisji Rewizyjnej przyznają, że 40-letnie samochody, z których dotychczas korzystali „swoją pracę już wykonały”. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  W tej chwili nie nadają się do użytku. Czekamy na nowy sprzęt – podkreśla Arkadiusz Farys.    

Tłumaczy, że druhowie z OSP w Janiku najczęściej wyjeżdżają do pożarów traw, domów i lasów, a teren ich działania sięga aż do Iłży. 

–  W naszym przypadku sprawdzi się zatem średni terenowy samochód i takiego szukamy – wyjaśnia prezes. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, a także członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiku podkreśla, że pomimo trudności związanych z pandemią, a także wojny na Ukrainie i wiążącego się z nią wzrostu cen, gmina Kunów dokonała skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o rozwój. 

– Na terenie gminy Kunów działa 8 jednostek ochotniczych straży pożarnych, w tym trzy wpisane są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i OSP Janik do tych jednostek należy. W ubiegłym roku otrzymaliśmy wóz dla OSP w Kunowie, jednostki, która rocznie wyjeżdża ok. 100 razy do różnego rodzaju zdarzeń. OSP Janik też jest jednostką bardzo prężną. Do tej pory zainwestowaliśmy w samochód, który został wyremontowany przez druhów – wyjaśniał burmistrz, dodając, że nowy sprzęt, nowe wozy strażackie sprawiają, że do jednostek OSP chętniej zapisują się młodzi ludzie.

Arkadiusz Farys, prezes OSP w Janiku, Cezary Szwajda, radny Rady Miejskiej w Kunowie, a także Marcin Rokoszny, członek Komisji Rewizyjnej OSP Janik
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jako oficer jestem niezmiernie szczęśliwy i dumny, że ten czas dla OSP jest tak dobry. Gdyby nie wsparcie rządowe, środki finansowe na drogi, modernizację budynków, nie byłoby finansów na nowy samochód. Przypomnę tylko, że z  „Polskiego Ładu” rozbudowujemy jednostkę w Nietulisku Dużym. Ta jednostka również zasługuje na nowy wóz bojowy. Byłoby cudownie, gdyby rok po roku nasi druhowie z różnych jednostek otrzymywali wozy bojowe.  My na bezpieczeństwie nie oszczędzamy – podsumowuje burmistrz. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przypomniał, że ostatnie lata to bardzo dobry czas dla ochotniczych straży pożarnych i państwowej straży pożarnej. W ciągu ostatnich lat trafiło do nich bowiem bardzo dużo nowych samochodów. W tym roku do województwa świętokrzyskiego trafią 32 takie samochody ratowniczo-gaśnicze: ciężkie, średnie i lekkie. 

– Jeden z nich, średni samochód ratowniczo-gaśniczy trafi do OSP w Janiku. Trafi w szczególnym momencie, w trakcie obchodów 100-lecia tej jednostki. To będzie podkreślenie tego jubileuszu, element docenienia pracy i służby pokoleń druhów OSP w Janiku – mówił poseł. Podkreślił, że pozyskanie środków na nowy wóz, to efekt bardzo dobrej współpracy ostrowieckich parlamentarzystów i samorządowców gminy Kunów, na czele z burmistrzem Lechem Łodejem.  

Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, Senator RP tłumaczył, że promesy na nowe wozy to docenienie służby ochotniczej straży pożarnej.

– Państwo druhowie z OSP Janik służą swoim sąsiadom, mieszkańcom. To jest wielka pasja i naszym zdaniem: parlamentarzystów, władz samorządowych, jest to, aby tę pasję wspierać. Strażakom poza ich umiejętnościami i pasją jest potrzebny również dobry sprzęt i on właśnie do tych jednostek trafia, aby wspomóc druhów w ratowaniu ludzkiego dobytku. Ostatnie lata to uwaga skoncentrowana  w obszarze bezpieczeństwa, a także na działaniach legislacyjnych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował już trzecią ustawę modernizacyjną, która daje możliwości kierowania dużych środków na zakup sprzętu niezbędnego dla OSP i państwowych straży pożarnych. Ważnym elementem ustawy jest kwestia uposaże dla strażaków i przeprowadzanych szkoleń, które wymagają właściwego przygotowania. Dzięki naszym działaniom legislacyjnym rozwiązana została sprawa  tzw. dodatku emerytalnego dla druhów OPS, aby ich służbę „na jesień życia” wesprzeć dodatkami emerytalnymi po odpowiednim okresie służby w OSP – przypomniał Jarosław Rusiecki.  

Do OSP w Janiku zapisanych jest 56 druhów, aktualnie aktywnych jest 22 strażaków.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this