Znajdź nas na

FAKTY

DW 754 wciąż czeka na remont! Radny pyta o ważne deklaracje!

– Do końca czerwca br. będzie gotowy projekt budowlany obejmujący przebudowę dróg wojewódzkich na terenie Ostrowca Św. Dotyczył on będzie odcinka od mostu na Alei 3 Maja po skrzyżowanie ulic Radwana z Aleją Jana Pawła II. Rozwiązania są konsultowane na bieżąco z prezydentem Jarosławem Górczyńskim, który już pierwszego dnia urzędowania wniósł poprawki do wstępnych propozycji. Gmina partycypuje w kosztach projektu – taka informacja pojawiła się na stronie internetowej Jarosława Górczyńskiego (jaroslawgorczynski.pl) 20 lutego 2015 roku. Od tego czasu minęło już prawie 5 lat, a Aleja Jana Pawła czy Aleja 3 Maja wciąż wyglądają jak szwajcarski ser. Tylko, że nie mieszkamy w Szwajcarii, a w północnej części województwa świętokrzyskiego. O to co dzieje się wokół remontu drogi wojewódzkiej nr 754 podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego pytał Paweł Walesic, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Walesic, fot. naOSTRO.info

Droga wojewódzka nr 754, przebiegająca przez nasze miasto do reprezentatywnych nie należy, a powinna. Wiedzą o tym kierowcy, przejeżdżający nią każdego dnia, a także pasażerowie autobusów miejskich, którzy na dziurach mogą poczuć się jak w wesołym miasteczku. Góry, doły, ubytki w asfalcie. A miało być tak pięknie. Jak przeczytać możemy na wspomnianej stronie jaroslawgorczynski.pl to miała być zupełnie nowa koncepcja, która uwzględniała chociażby budowę nowego obiektu mostowego na rzece Kamiennej, który miał szansę stać się nowym charakterystycznym punktem miasta. Miała zostać także zbudowana ciekawa konstrukcja na pylonie ze specjalnym oświetleniem.

Źródło: jaroslawgorczynski.pl

– Zaproponowałem trzeci pas ruchu na Alei 3-go Maja, co pozwoli na, w miarę spokojne, wyprowadzenie ruchu z miasta – wyliczał prezydent. Dodał także, że po jego sugestiach uwzględniono też zmianę koncepcji komunikacyjnej w rejonie ulicy Denkowskiej, przez co udało się odzyskać sporą część terenów zarówno pod parkingi, jaki i działki pod innego typu inwestycje. Jak twierdził na podstawie przygotowywanej dokumentacji będzie można przystąpić do przebudowania bardzo reprezentacyjnego dla naszego miasta ciągu. Analizując projekt można zauważyć chociażby, że powstanie rondo w miejscu dotychczasowego skrzyżowania ulic Okólnej, Denkowskiej, Słowackiego, co będzie odpowiedzią na apele kierowców uważających, że to najbardziej skomplikowane, funkcjonujące obecnie rozwiązanie komunikacyjne. Poszerzona będzie też ulica Denkowska, podobnie, jak Radwana i Polna, przez co uda się uzyskać dodatkowe pasy ruchu do wykonywania manewrów skrętu – czytamy.

Do tematu remontu drogi 754, przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego powrócił radny Paweł Walesic, poruszając tę kwestię nie po raz pierwszy.

– Otóż chciałem się podzielić informacją, jaką otrzymałem z Urzędu Miasta na moją interpelację, korzystając z okazji, że pan wiceprezydent jeszcze jest. Bardzo bym prosił, jeśli pan prezydent byłby uprzejmy podzielić się taką wiedzą, o którą zachwilę dopytam. Otrzymałem informację, że jeżeli chodzi o zrzeczenie się odszkodowań za nieruchomości pod rozbudowę drogi wojewódzkiej 754, odbyło się spotkanie w sierpniu 2019 roku pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz panem prezydentem miasta Ostrowca Św., na którym strony ustaliły wzajemne stanowisko dotyczące zlokalizowanej na terenie miasta Ostrowca Św. drogi. Obecnie gmina Ostrowiec Świętokrzyski oczekuje na realizację zawartych ustaleń. Moje pytanie brzmiało, czy gmina wyraża zgodę na zrezczene się odszkodowań za te nieruchomości? Korzystając z okazji bardzo bym prosił o udzielenie takiej informacji celem nawet dalszej dyskusji, czy mojej korespondencji ze Świętokrzyskim Zarządem – pytał Paweł Walesic, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Jak zapewniał Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Św. miasto jest w stałym kontakcie ze Świętokrzyskim Zarządem Dróg, nie stawia też żadnych wymagań finansowych.

– Tutaj myślę, że nie ma żadnych przeszkód do dogadania się między Świętokrzyskiem Zarządem Dróg. My czekamy na taką korespondencję, która jest takim trybem normalnym. Natomiast tutaj nie będzie gmina Ostrowiec Św. stawiać żadnych wymagań finansowych co do tego terenu – mówił Piotr Dasios.

Pojawiają się też pewne nieścisłości, bowiem według korespondencji, pomiędzy Świętokrzyskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, a Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św., do której udało się nam dotrzeć, a będącej odpowiedzią na interpelację radnego Pawła Walesica: „Termin złożenia wniosku o ZRiD uzależniony będzie od podpisania umowy pomiędzy gminą Ostrowiec Świętokrzyski, a Województwem Świętokrzyskim, w sprawie zrzeczenia się odszkodowań za nieruchomości zajęte w ramach przedmiotowej inwestycji. Kwestia zrzeczenia się odszkodowań za nieruchomości stanowiące własność gminy, była wielokrotnie podnoszona na wspólnych spotkaniach, zarówno z Urzędem Mista Ostrowca Św., jak i ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św. (m.in. w dniu 18.03. 2019 r.) oraz poruszana w pismach skierowanych do prezydenta Ostrowca Św. Zrzeczenie się odszkodowań jest koniecznym warunkiem podjęcia działań zmierzających do realizacji niniejszej inwestycji, ponieważ przedmiotowe grunty, stanowią pas drogi wojewódzkiej nr 754. Należy przy tym zaznaczyć, iż decyzje odszkodowawcze wydawane przez Wojewodę Świętokrzyskiego w oparciu o operaty szacunkowe wykonywane przez rzeczoznawców majątkowych uwzględniają całość przejmowanych nieruchomości (wartość gruntu, składników roślinnych oraz składników budowlanych). Jednocześnie należy wspomnieć, że ustawodawca, w samej ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i inwestycji w zakresie dróg publicznych (tj. Dz. U. z 2019 r. Poz. 698). przewidział możliwość zrzeczenia się odszkodowania jeżeli przemawia za nim interes społeczny. Artykuł 12 ust. 7 stanowi, że „Jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy Skarb Państwa, albo jednostka samorządu terytorialnego mogą zrzec się w całości lub części odszkodowania za inwestycje”. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że podpisanie stosownej umowy dotyczącej zrzeczenia się odszkodowania jest warunkiem koniecznym do podjęcia kolejnych działań administracyjnych. W chwili uzyskania decyzji ZRiD dla rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 754 Wojewoda Świętokrzyski w terminie 60 dni (decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności) ma obowiązek wydać decyzję w sprawie ustalenia i wypłaty odszkodowań za wszystkie działki, które w wyniku przedmiotowej decyzji, zmieniły właściciela, co do terminu konieczność zabezpieczenia środków na niniejszą inwestycję” – czytamy w odpowiedzi z 9 października 2019 roku, pod którą podpisał się Karol Rożek, zastępca dyrektora ds. przygotowania realizacji inwestycji ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Źródło: Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach

Otwartym pozostaje więc pytanie czy miasto zrzekło się odszkodowań za grunty, czy też nie?

Do tematu na pewno powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this