Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Dzienny Dom Senior+ w Ćmielowie gotowy na przyjęcie pensjonariuszy! Sale lekcyjne zmieniły się w przytulne pokoje dla seniorów! [FOTO]

Dzienny Dom Senior+ w Ćmielowie jest już gotowy na to, aby przyjąć pierwszych pensjonariuszy. Sale lekcyjne po byłym gimnazjum przy ulicy Ostrowieckiej 25 zamieniły się w przytulne pokoje, gabinety do rehabilitacji i terapii zajęciowej, jadalnię, a także pomieszczenie do spotkań grupowych, czy pralnię, z której usług skorzystać będą mogli przyszli pensjonariusze domu. Z jednej strony budynek zyskał drugie życie, z drugiej powstało miejsce, w którym „jesień życia” wspólnie spędzić będą mogli ćmielowscy seniorzy. – Wreszcie seniorzy z gminy Ćmielów nie będa wyglądać zza firanki, czy oglądać telewizji w osamotnieniu. Każdy z nas będzi kiedyś seniorem, a moim celem i marzeniem jest to, aby osobom w starszym wieku żyło się dobrze i godnie w naszej gminie – podkreśla Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Od lewej: Agnieszka Sobańska, kierownik Domu Senior+ w Ćmielowie i Joanna Suska. burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wzrost odsetka osób starych w społeczeństwie Polski nabiera coraz większego tempa. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w  2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku, co oznacza, że stanowić będą one 40,4 proc. ogółu społeczeństwa. Śledząc demograficzne trendy, a także starając się zapewnić godną jesień życia, na wprost oczekiwaniom seniorów z gminy Ćmielów wyszła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Już 30 czerwca oficjalnie otwarty zostanie Dzienny Dom Senior+, w którym funkcjonować będzie także Klub Seniora. 

Dotychczas w naszej gminie nie było skutecznie realizowanej polityki senioralnej, choć takie zapisy znalazły się w strategii rozwoju gminy. W związku z tym, również patrząc na gminy ościenne,  jest to naturalny kierunek funkcjonowania gminy. Chcemy stworzyć godne  warunki do życia naszym seniorom. Warunki adekwatne do naszych możliwości, a te były ogromne, zważywszy na ten piękny obiekt, w którym się znajdujemy, czyli budynek po byłym  gimnazjum, który dotychczas nam niszczał, a gmina i tak ponosiła koszty jego utrzymania. Wobec tego dbając o seniorów, aby mieli godną starość, wystąpiłam w ubiegłym roku do Wojewody Świętokrzyskiego z wnioskiem o pozyskanie środków finansowych na realizację Domy Seniora – wspomina Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Agnieszka Sobańska, kierownik placówki i Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Udało się i także tym razem pomogły środki rządowe. 

– Idąc do wyborów mówiłam, że jestem burmistrzem dla ludzi. Priorytetem jest dla mnie dobro społeczeństwa, a w tym zakresie również dobro seniorów, których nie brakuje  w naszej gminie. W związku z tym, jak tylko pojawiła się możliwość, złożyłam dwa wnioski do Wojewody Świętokrzyskiego, w ramach wieloletniego Programu Senior+ na lata 2015-2020, dotyczące utworzenia i wyposażenia dziennego Domu Seniora oraz na utworzenie i wyposażenie Klubu Seniora – przypomina Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Gmina pozyskała maksymalną  kwotę dofinansowania, bo aż  380 tysięcy złotych:  144 976 zł na Klub Seniora i 241 746 zł na Dom Senior+.   

Środki przeznaczone zostały na przebudowę, zmianę zagospodarowania, a także  wyposażenie zarówno domu seniora, który przeznaczony będzie dla 15 osób, jak i klubu seniora, w którym spotykać będzie się  30 osób. Joanna Suska podkreśla jednak, że wraz ze wzrostem  zainteresowaniem seniorów,  gmina będzie starać się o zwiększenie limitów osób, korzystających z usług placówki. 

Tak wyglądały wnętrza byłego gimnazjum w listopadzie 2020 roku
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Wreszcie seniorzy z gminy Ćmielów nie będa wyglądać zza firanki, czy oglądać telewizji w osamotnieniu. Chcemy zapewnić im godną starość, która tak naprawdę czeka każdego z nas – wyjaśnia burmistrz. 

Gdy w listopadzie 2020 roku zwiedzaliśmy budynek byłego gimnazjum był jednym wielkim placem budowy. Dziś przypomina nie placówkę dla seniorów, a prawdziwy dom. 

– Bardzo krótki był okres na przystosowanie tego obiektu. Mieliśmy na to dosłownie tylko trzy miesiące. Ogromne podziękowania należą się pani Joannie Borkowskiej, kierownikowi  Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie, która wszystko „dopięła na ostatni guzik” i  dziś mamy tego efekty. Budynek bardzo się zmienił, jest to duży obiekt,  z dużymi salami lekcyjnymi. Jest mnóstwo przestrzeni, a o to właśnie nam chodziło. Wystrój wnętrz też jest bardzo przytulny i klimatyczny. Chcemy zapewnić seniorom możliwość na spędzenie czasu zgodnie z ich zainteresowaniami, jedni wolą odpoczynek, inni,  także wiek senioralny chcą spędzić aktywnie – podsumowuje Joanna Suska.

Obiekt przystosowany został dla potrzeb osób niepełnosprawnych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że dotychczas nie było takiego miejsca w gminie Ćmielów, w którym mogliby spotykać się seniorzy.  

– Pierwszym krokiem była budowa tężni solankowej, która z mojej inicjatywy powstała na ćmielowskim Rynku. Pojawiły się głosy: „no ale jak to zlikwidujecie parking?”. Pytam zatem, kto jest ważniejszy człowiek, czy samochód?  Dziś wiem, że pomysł budowy tężni bardzo się sprawdził. To miejsce spotkań mieszkańców, a także odwiedzających nas turystów.  Tu, w budynku po byłym gimnazjum powstaje drugie centrum życia. Miejsce jest dobrze usytuowane, bardzo łatwo do niego dojechać, czy dotrzeć – wyjaśnia Joanna Suska.

Dodaje także, że gmina zapewni transport tym seniorom, którzy będa mieli problemy z dotarciem do placówki.  

Zapisali się już pierwsi chętni. Pod koniec maja miały miejsce bowiem  Dni Otwarte. To, że cieszyły się dużym zainteresowaniem podkreśla Agnieszka Sobańska, kierownik Domu Senior+. 

Na seniorów czekają przytulne sale
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Dni Otwarte cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Gościliśmy bardzo wielu seniorów z całej gminy. Ten dom jest fantastyczny, jest bardzo przytulny, ale właśnie na tym nam zależało, żeby to miejsce było domem dla seniorów, personelu i rodzin seniorów. Planujemy bowiem także  zajęcia integracyjne z rodzinami naszych pensjonariuszy – mówi Agnieszka Sobańska. 

Przypomina, że seniorzy będa mogli skorzystać z pełnego pakietu opiekuńczo-usługowego.  

– Sale są przeznaczone przede wszystkim  do rehabilitacji i terapii zajęciowej. Mamy pokój wypoczynkowy, salę spotkań, salę terapeutyczną, jadalnię, kuchnię z pełnym wyposażeniem dobrze wyposażoną  salę do fizjoterapii i kinezyterapii, jest też pokój zabiegowo-pielęgniarski i gabinet , w którym będzie przyjmował psycholog w miarę potrzeb seniorów. Seniorzy będą mogli także skorzystać z pralni: wyprać i wysuszyć ubrania na miejscu. Do dyspozycji seniorów jest także dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienka z  prysznicem. Seniorzy  będą mogli także zjeść ciepły posiłek – wylicza kierownik Domu. 

Jest też miejsce do fizjoterapii i rehabilitacji
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że to nie jedyna pomoc osobom starszym, samotnym, czy niepełnosprawnym z gminy Ćmielów. Od czasu wybuchu pandemii wciąż funkcjonuje pogotowie zakupowe.

– Pan, który dokonuje tych zakupów jest osobą bardzo wiarygodną, lubianą przez mieszkańców. Teraz wiosną jest mniej zleceń, ale podejrzewamy, że jesienią zapotrzebowanie seniorów, czy osób samotnych znów się zwiększy – podsumowuje burmistrz.

W gminie Ćmielów funkcjonuje także innowacyjny  program lekowy skierowany do wszystkich grup wiekowych.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-9
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-9

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-8
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-8

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-7
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-7

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-5
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-5

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-4
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-4

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-3
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-3

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-2
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-2

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-1
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-1

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-19
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-19

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-18
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-18

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-17
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-17

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-16
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-16

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-15
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-15

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-14
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-14

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-13
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-13

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-12
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-12

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-11
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-11

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-10
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-10

NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-30
NaOSTROinfo Dom seniora w Ćmielowie-30

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this