Znajdź nas na

FAKTY

„Dziewczyny, rodziła któraś ostatnio w Ostrowcu? Poprawiło się coś?”

„Dziewczyny, rodziła któraś ostatnio w Ostrowcu? Poprawiło się coś? ” – tak brzmi jedno z wielu pytań internautów, przyszłych mam, które stają przed dylematem, jaki szpital wybrać do porodu. Kobiety pytają o możliwość znieczulenia podczas porodu, nie poprzez relaksującą muzykę, ale środki farmakologiczne, a przede wszystkim, czy do ich dyspozycji będzie anestezjolog, na którego pomoc liczyć będą mogły nie tylko podczas wybranych dni w tygodniu. Dodają, że chcą rodzić po ludzku. W ostrowieckim szpitalu zapytaliśmy m.in. o to z jakich form łagodzenia bólu porodowego mogą skorzystać pacjentki.

ZOZ w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  „Nigdy więcej porodu w tym szpitalu”, „Jak się komu trafi. Loteria. Ja urodziłam szybko i po 2 dniach do domu. Nie oczekiwałam że będzie kolorowo i może dlatego nie było tak źle”, „Ale może nie ma być kolorowo. Ma być po prostu godnie… Ale nie mamy też źle wspominać porodu i podejścia lekarzy. Warto zawsze jeśli czujemy się pokrzywdzone zgłaszać nieprawidłowe zachowania lekarzy, położnych”, „kobitki, gdzie uciec przed rodzeniem w Ostrowcu?”, „Bzdury opowiadasz, jak, tak źle w O-cu, to nikt Was nie zmusza, żeby tu rodzić. W ostatnich latach, wiele się akurat zmieniło na lepsze na tym oddziale. A roszczeniowe i pyskate pacjentki są wszędzie. Żeby oczekiwać szacunku do siebie, trzeba samemu się odpowiednio zachowywać i odnosić z szacunkiem do innych”, „Dziewczyny, rodziła któraś ostatnio w Ostrowcu? Poprawiło się coś? Bo ja się panicznie boję porodu w tym szpitalu (brudno, ubikacje myte tą samą szmatą do podłogi, niemili lekarze, brak znieczuleń) a nie wiem czy zdążę do innego dojechać…”, „ Dziewczyny dbajcie o swój dobrostan. Nie może być tak, że kobieta przed porodem boi się iść rodzić do jakiegoś szpitala z takich powodów, które zostały wcześniej wymienione. Nikt łaski Ci nie robi, żeby urodzić po ludzku” – to tylko niektóre z komentarzy internautek, a dotyczące ostrowieckiego szpitala. 

Przyszłe mamy mierzą się z wieloma wątpliwościami, jedną z nich, o ile nie najważniejszą jest miejsce, w którym na świat przyjdzie ich wyczekiwany potomek. Kobiety chcą wiedzieć m.in.  z jakich środków farmakologicznych i niefarmakologicznych, łagodzących ból podczas porodu,  będą mogły skorzystać, a także czy mogą liczyć na całodobową opiekę anestezjologa. Ciężko bowiem zaplanować poród naturalny.  Według danych Fundacji „Rodzić po ludzku” aż 54 proc. kobiet doświadcza nadużyć lub przemocy w szpitalu, 51 proc. kobiet ma nacinane krocze podczas porodu, co trzecia bez zapytania o zgodę, a 18 proc. kobiet uważa, że poród to traumatyczne lub negatywne doświadczenie.

W ostrowieckim  szpitalu zapytaliśmy z  jakiego rodzaju znieczulenia/znieczuleń mogą skorzystać pacjentki ostrowieckiego szpitala podczas porodu? Czy na oddziale ginekologiczno-położniczym do dyspozycji pacjentek dostępny jest 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu anestezjolog? W jaki sposób łagodzony jest ból podczas porodu poprzez środki farmakologiczne i niefarmakologiczne? Ile w ubiegłym roku (2021) wykonano znieczuleń farmakologicznych podczas porodu w ostrowieckim szpitalu? Ile takich znieczuleń wykonano od stycznia do marca 2022 roku? Ile porodów naturalnych miało miejsce w 2021 roku w ostrowieckim szpitalu? Ile cesarskich cięć wykonano w 2021 roku w ostrowieckim szpitalu?

W ubiegłym roku (2021) odebrano 314 porodów drogami natury, dodatkowo wykonano 293 cesarskie cięcia. Według informacji przekazanych przez Tomasza Kopca, dyrektora naczelnego ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim, od stycznia do marca 2022 roku około 80 porodów odbyło się przy zastosowaniu znieczulenia farmakologicznego. 

Tomasz Kopiec zapewnia, że „pacjentki tutejszego szpitala mogą skorzystać podczas porodu ze znieczulenia farmakologicznego oraz niefarmakologicznego”.

– Na oddziale ginekologiczno-położniczym do dyspozycji pacjentek dostępny jest anestezjolog 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Podczas porodu pacjentki mogą skorzystać z dożylnych i wziewnych środków farmakologicznych. W ramach środków niefarmakologicznych szpital zapewnia: aktywność fizyczną – pozycje wertykalne z wykorzystaniem worków sako, drabinki, piłki; techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne, TENS (to jedna z metod elektroterapii przyp. red.), immersję wodną – prysznic, psychoprofilaktykę – edukację, rozmowę – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Zespołu OPieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. 

Od niedawna przy ostrowieckim szpitalu funkcjonuje też szkoła rodzenia, z której porad skorzystać mogą przyszli rodzice:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this