Znajdź nas na

PO GODZINACH

Elżbieta Warszówna, czarne łabędzie i dwa kościoły! Monika Bryła-Mazurkiewicz zaprasza na spacer po Mychowie!

Historia kościołów parafialnych w Mychowie, grodzisko – datowane na XIII–XIV, na terenie którego w 1973 r. przeprowadzono badania archeologiczne, dziewiętnastowieczna huta, a także wizyta w mini zoo – to tylko niektóre z atrakcji, jakie znajdą się na trasie sobotniego (31 lipca) spaceru, organizowanego przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Podczas naszego spaceru podejdziemy także pod krzyż z 1888 roku na wzgórzu kościelnym, gdzie stał pierwszy kościół, wejdziemy na dziewiętnastowieczny cmentarz parafialny, odwiedzimy także miejsce, w którym znajdowała się huta żelaza. Dziś niestety nic już z niej nie zostało. Nie zabraknie też lokalnych opowieści i legend związanych z tą niezwykła miejscowością w gminie Bodzechów – zapewnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum.

Kościół pod wezwaniem Świętej Barbary w Mychowie fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

To będzie czwarty w tym roku spacer krajoznawczo-historyczny po sołectwach powiatu ostrowieckiego. Tym razem Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana zaprasza na zwiedzanie Mychowa, miejscowości położonej w gminie Bodzechów.

– Myślę, że tak samo, jak w przypadku pozostałych miejscowości naszego powiatu, uczestnicy spaceru spojrzą na Mychów z zupełnie innej perspektywy, niż dotychczas. To przepiękna miejscowość o bardzo dawnej metryce, gniazdo rodowe potężnego niegdyś rodu możnowładców Mychowskich herbu Rawicz. Symbolem Mychowa jest wczesnośredniowieczne grodzisko, którego relikt do dziś można podziwiać. Zobaczymy miejsce, gdzie od średniowiecza do XVIII wieku stał pierwszy drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy. Poznamy historię pracującej tu niegdyś huty – wylicza Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że na wzniesieniach położonych w zachodniej i środkowej części obecnego Mychowa odkryto liczne ślady osadnictwa związanego z produkcją hutniczą w okresie wpływów rzymskich. Podczas badań archeologicznych jednego ze stanowisk przeprowadzonych w 1962 r. odsłonięto osadę wraz z piecowiskiem. Poza piecami odkryto tam jamę gospodarczą, kilka palenisk, a także interesujące zabytki, m.in. narzędzia żelazne: nóż i punktak. Z obszaru Mychowa pochodzą również informacje o śladach dwóch cmentarzysk o nieokreślonej chronologii: ciałopalnego i szkieletowego.

 Najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym w miejscowości są położone w centralnej części wsi relikty średniowiecznej rezydencji obronnej rodu Rawiczów.

– Oprócz zabytków będziemy mówić o ludziach związanych z Mychowem, przypomnimy postać błogosławionego i męczennika, księdza Antoniego Rewery, który był proboszczem tamtejszej parafii. 16 marca 1942 roku został aresztowany przez gestapo i więziony na zamku w Sandomierzu, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego Aushwitz, następnie do Dachau, gdzie zginął 1 października 1942 roku. W 1999 roku został beatyfikowany. Z Mychowem związany jest także Ignacy Humnicki – sędzia  pokoju okręgu szydłowieckiego, pisarz, autor dramatu „Żółkiewski pod Cecorą”,  „Edypa”, czy „Haman i Estera” – wyjaśnia prezes Centrum.

Obraz Świetej Barbary w Mychowie fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Nie zabraknie też legend i lokalnych podań, jak chociażby tej  o porwaniu Elżbiety Warszówny.

– Odwiedzimy także mini zoo, dzięki uprzejmości właściciela posesji, na której się znajduje. Warto zabrać ze sobą jedzenie dla zwierząt: suchy chleb, marchewki, jabłka, kapustę, karmę dla psów i kotów. Ciekawostka jest to, że będzie można zobaczyć także czarne łabędzie, które znalazły swoje miejsce właśnie w Mychowie. Myślę, że będzie to spacer, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie – podsumowuje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Województwa Świętokrzyskiego na zadanie pod nazwą „Piechotką przez historię…” – cykl spacerów krajoznawczo-historycznych (III edycja).  

Udział w wydarzeniu bezpłatny. Szczegóły na plakacie!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this