Znajdź nas na

FAKTY

Fundusze europejskie, medycyna i edukacja wobec pandemii – trwają obrady konwentu marszałków!

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego bierze udział w odbywającym się w Zielnej Górze Konwencie Marszałków RP. Główne tematy obrad to możliwość wykorzystania przez polskie regiony środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowania, ale też zmiany klimatyczne, na które muszą reagować samorządy województw i kondycja opieki zdrowotnej oraz zmiany w systemie edukacji, które nastąpiły na skutek pandemii.

Obrady Konwentu Marszałków RP w Zielonej-Górze Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Uwagę przedstawicieli samorządów wszystkich województw skupiła kolejna dyskusja o możliwościach wykorzystania przez Polskę środków unijnych w rozpoczynającej się za chwilę kolejnej tzw. perspektywie finansowej i o zasadach polityki spójności. O podobieństwach pomiędzy dwoma programami unijnymi: inwestycyjną polityką spójności, zmniejszającą różnice społeczne i gospodarcze pomiędzy regionami oraz programem Horyzont Europa, wspierającym innowacyjność i badania naukowe, mówiła przedstawicielka Komisji Europejskiej, kierownik z Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji, Magda de Carli.

Marszałek Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego w Zielonej Górze fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Również kwestie finansowe, które zostaną zawarte w tworzonym Krajowym Planie Odbudowy, poruszyła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Pierwotnie do ministerstwa wpłynęło prawie 2,5 tysiąca propozycji z poszczególnych województw, obecnie w ministerstwie, na etapie głębszej ich analizy, pozostała połowa z nich. Krajowy Plan Odbudowy będzie wdrażał zapisy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Realizacja Planu będzie mieć przełożenie na ukonstytuowanie się systemu zarządzania rozwojem, oraz na wspieranie rozwoju kraju. Już wiemy, że alokacja środków unijnych dla Polski w formie dotacji to 23 mld euro, 34 mld euro – to pożyczki. Ważne jest, jak rozdysponujemy te środki – powiedziała minister. Minister dodała, że trwają prace nad zasadami podziału tych pieniędzy, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Przypomniała, że te pieniądze mają pozwolić naszemu krajowi na pobudzenie polskiej gospodarki po okresie pandemii i kryzysu gospodarczego.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wśród tematów dyskusji znajdują się także sytuacja polskiego szkolnictwa i kierunki zmian w programach edukacyjnych w związku z pandemią koronawirusa, wpływ sytuacji epidemicznej na wzrost zapotrzebowania leczniczego oraz wyzwania, stojące przed regionami w związku ze zmianami klimatycznymi.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this