Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Bałtów: Uczniowie klas czwartych ze szkół w Bałtowie i Okole z laptopami!

24 uczniów klas czwartych dwóch szkół podstawowych w gminie Bałtów otrzymało darmowe laptopy w ramach rządowego Programu „Laptop dla ucznia”. – Cieszymy się z tego, że nasi najmłodsi mieszkańcy, najmłodsi uczniowie naszych szkół mają równy poziom, równy start w dalsze życie, jak ich rówieśnicy w dużych miastach, czy innych krajach europejskich – mówił Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Jarosław Rusiecki, Senator RP wręczają laptop uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałtowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

25 laptopów o wartości 2 921 zł każdy trafiło do dwóch szkół podstawowych w gminie Bałtów. Uczniowie  Szkoły Podstawowej w Bałtowie otrzymają 17 laptopów, Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole – 7. Jeden laptop będzie pełnił funkcję sprzętu rezerwowego w związku ze zmianą liczby uczniów w szkole podstawowej w Okole. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy sprzęt przekazany uczniowi stanowi własność jego rodziców. Nie może być on przedmiotem jakichkolwiek czynności rozporządzających w okresie 5 lat od dnia przyjęcia go na własność. Jeżeli rodzice odmówią przyjęcia laptopa na własność, wówczas właścicielem laptopa staje się organ prowadzący szkołę, który przekazuje uczniowi laptop na podstawie umowy użyczenia zawartej z rodzicami tego ucznia. Laptopy mają służyć podczas kolejnych lat nauki w szkole. Można pobrać do nich oprogramowanie ze strony „Laptop dla ucznia”.  

– Myślę, że warto jest się pochwalić czymś, co otrzymuje się za darmo, a co będzie stanowiło dużą pomoc w nauce. W tym roku w ramach ministerialnego programu „Laptop dla ucznia” darmowy sprzęt komputerowy otrzymają czwartoklasiści. W kolejnych latach program będzie kontynuowany – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dziękował parlamentarzystom za wdrożenie tego typu programu. Podkreślał, że bez nowoczesnych komputerów i dostępu do świata cyfrowego nie ma rozwoju najmłodszych mieszkańców gminy Bałtów.

Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Batowie z laptopami. W drugim rzędzie stoją: Jarosław Rusiecki, Senator RP, Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP, Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie i Lidia Pastuszka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm przypomniała, że to kolejny program dedykowany szkołom. Funkcjonują w nich już „Laboratoria przyszłości” po to, aby uczniowie mogli rozwijać swoje pasje i  zainteresowania. 

– Dziś kolejny program, który dedykowany jest uczniom klas czwartych. Miniony okres to czas pandemii, który pokazał jak ważna jest ta umiejętność pracy zdalnej, porozumiewania się zdalnego. Mam nadzieję, że te komputery, które dostaną czwartoklasiści przyniosą ogromny sukces dla was drodzy uczniowie, ale myślę, że również dla waszych sióstr i braci, którzy są w starszych lub młodszych klasach – tłumaczyła Agata Wojtyszek. Przypomniała, że już wkrótce bon na zakup laptopa będą mogli otrzymać nauczyciele. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. W przypadku zakupu droższego laptopa, trzeba będzie dołożyć brakującą kwotę ze środków własnych.  

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP dodaje, że ostatnie lata pokazały jak potrzebna jest wiedza kierowana w sposób nowoczesny. Takie rozwiązania wymusiła pandemia. 

–  Program, który rozpoczynamy jest programem nie na jeden rok, a na kolejne lata. dziś dostają laptopy czwartoklasiści w kolejnych latach będzie ta grupa poszerzana o kolejne roczniki – mówił poseł. Przypomniał również o Programie „Aktywna tablica”, który wpisuje się w tworzenie możliwości nowoczesnej edukacji.   

Uczniowie klasy czwartek Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole z laptopami. Po prawej: Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, Alicja Chodała, dyrektor SP w Okole i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, Senator RP przypomniał słowa Umberto Eco „kto czyta dwa razy poznaje świat”. 

–  Jak wiemy z czytaniem, to jest różnie, ale co dopiero sięgnąć po komputer, otworzyć programy i korzystać z informacji, wiedzy, która z tego źródła płynie. Łatwość dostępu, nieograniczoność pozyskiwania informacji, wszystko jest w zasięgu ręki.  Bardzo dobrze, że uczniowie klas czwartych w tym roku, skorzystali z programu, który daje takie możliwości – tłumaczył Jarosław Rusiecki. Zaznaczył, że wkrótce funkcjonować zacznie program Poznaj Polskę – wycieczki dla każdej szkoły, dla każdego ucznia, to możliwość poznania swojej historii, tradycji, pięknych zabytków i architektury. 

Hubert Żądło przypomniał, że laptopy to nie jedyna  forma wsparcia dla uczniów z gminy Bałtów.  Wójt dodał, że dzięki działaniom parlamentarzystów szkoła w Bałtowie ma stołówkę, z subwencji oświatowej, za jaką lobbował poseł Andrzej Kryj, doposażono salę gimnastyczną i zakupiono szafki. Wójt dodał, że do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” samorząd zgłosił drogę Bałtów-szkoła. 

– Aby te laptopy były w pełni wykorzystane, niestety na terenie naszej gminy mamy białe plamy cyfrowe. Te problemy nie są spowodowane teraźniejszością, ale poprzednimi latami 2014-2018, gdy była planowana sieć światłowodowa na terenie naszej gminy. Walczymy z tym problemem. Robimy wszystko, aby światłowód został wykonany tam, gdzie go nie ma – podsumował wójt.

Z nowych laptopów cieszą się nie tylko dyrektorzy szkół: Lisia Pastuszka ze szkoły w Bałtowie i Alicja Chodała z PSP w Okole, ale przede wszystkim uczniowie. 

Wiktoria, Michał i Konrad z klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Bałtowie cieszą się, że otrzymają laptopy.

– Będa nam służyły do nauki i do grania. Ułatwi nam to przygotowanie się do lekcji – mówią.

Alicja Chodała, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Legionów Polskich w Okole tłumaczy, że nie wszystkie dzieci posiadają taki sprzęt komputerowy w domu.

– To dla nich pomoc w poszukiwaniu informacji, źródeł. Piękna inicjatywa, oby więcej takich. Cieszymy się, że nawet taka mała placówka jak nasze nie została pominięta – podsumowuje dyrektor PSP w Okole.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this