Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Bałtów walczy z azbestem! Mieszkańcy mogą się go pozbyć za darmo!

Gmina Bałtów rozpoczęła przyjmowanie wniosków, dotyczących usuwania azbestu. Do programu mogą zgłosić się wszyscy mieszkańcy gminy, którzy na terenach swoich gospodarstw mają jeszcze azbest w postaci np. pokryć dachowych, rur, rynien, podsufitek, płytach sufitowych, czy otulinach kotłów. – W ubiegłym roku udało się nam usunąć z gminy Bałtów ok. 70 ton azbestu.Nic do tego nie dopłacaliśmy. Sto procent środków pochodziło z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – przypomina Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Zdjęcie ilustracyjne

Polska to pierwszy z krajów Unii Europejskiej, który  podjął wyzwanie wycofania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Od 2009 r. realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu we współpracy z wieloma ministerstwami i instytucjami. 

Nie od dziś wiadomo, że azbest jest rakotwórczy. Jego włókna są niezauważalne gołym okiem i dostają się do organizmów wraz z wdychanym powietrzem. Wdychanie azbestu powoduje wiele chorób układu oddechowego jak pylica azbestowa, międzybłonniak opłucnej, a także nowotwór płuc. Choroby te potrafią pojawić się z dużym opóźnieniem. 

–  Na terenie naszej gminy azbest występuje głównie w formie pokryć dachowych. Zdarzają się też  inne wyroby azbestowe składowane w niewłaściwy sposób. Prosimy, aby osoby, które chcą pozbyć się zalegających, rakotwórczych wyrobów azbestowych, zgłaszały się do naszej gminy – tłumaczy wójt gminy Bałtów. 

W ubiegłym roku udało się zebrać, i usunąć z gminy Bałtów 70 ton azbestu. 

– Gmina nic do tego nie dopłacała. Tym razem jest tak samo. 100 procent środków pochodzi z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach – dodaje Hubert Żądło.

Przypomina, że mieszkańcy nic za to nie płacą. Muszą jedynie złożyć wniosek w Urzędzie Gminy, w pokoju nr 19, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00. Przy zgłaszaniu ważne jest podanie ilości (w kilogramach), posiadanych wyrobów azbestowych. 

– Przypominam, że wydajemy także worki, do których trzeba taki azbest złożyć. Odbierany jest on bezpośrednio z podwórek mieszkańców. Prosimy wszystkich, żeby jak najszybciej zgłaszali wnioski. Co prawda mamy na to czas do końca września, ale chcielibyśmy uporać się z tym do końca czerwca, aby zamknąć ten temat i mieć czas na spokojne rozliczenie dotacji  – podsumowuje Hubert Żądło. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this