Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ćmielów: W Woli Grójeckiej wracają do dobrych tradycji! Mieszkańcy posprzątali sołectwo, kwiatami ozdobili miejsca pamięci!

Wyposażeni w grabie, taczki, łopaty, a przede wszystkim chęci i dobry humor, w minioną sobotę (14 listopada) przez blisko trzy godziny porządkowali pobocza, teren przy placu zabaw, a także miejsca pamięci w Woli Grójeckiej. Zapału do pracy, mieszkańcom tej malowniczej miejscowości w gminie Ćmielów, nie brakuje. Dbałość o swoje sołectwo mają bowiem w genach. – Jako dziecko pamiętam prowadzone na wsi prace społeczne. Sołtysem był wówczas Stanisław Bucior. W takich migawkach przypominam sobie, jak ludzie na wiosnę sprzątali naszą miejscowość, zamiatali pobocza i chodniki. Zapadła mi też w pamięć atmosfera tamtej integracji społecznej. Dlaczego i my nie moglibyśmy pójść ich śladem? Chęci nam nie brakuje – wyjaśnia Łukasz Hadyna, sołtys Woli Grójeckiej.

Źródło: Dzień dobry Ćmielów

Przez blisko trzy godziny, w  sobotę 14 listopada, 12 mieszkańców Woli Grójeckiej, sprzątało sołectwo. 

– Chodziło o zaangażowanie mieszkańców we wspólny cel, aby na zasadzie „pro publico bono”  dokonać różnych prac porządkowych przed zimą, a przy okazji zwiększyć estetykę miejscowości. Chodziło także o to, aby zwiększyć bezpieczeństwo  mieszkańców,  czy osób nas odwiedzających – wyjaśnia Łukasz Hadyna, sołtys Woli Grójeckiej. 

Dodaje, że wieś znajduje się w specyficznym ukształtowaniu terenu, znajduje się w dolinie, a do sołectwa  prowadzi praktycznie tylko  jedna utwardzona droga asfaltowa, która przebiega przez wąwóz. 

Źródło: Dzień dobry Ćmielów

– I właśnie ten wąwóz często zarasta nam roślinnością, a skutki tego widzimy właśnie jesienią i zimą. Systematycznie, z mniejszą lub większą częstotliwością sprzątamy naszą wieś, często samodzielnie, nie tylko licząc na pomoc  pracowników  gminy. Część zakrzaczeń wchodzi w działki prywatne dodaje sołtys. 

Wyjaśnia, że nie musiał przekonywać zbyt długo mieszkańców, aby wsparli go w tym działaniu.  

– Zawsze potrzebny jest impuls. Jeżeli pojawi się ta iskra, to chęci są  przeogromne. Każdy zdaje sobie z tego sprawę. Bardzo chętnie przychodzi pomóc, bo pomaga nie tylko sobie, ale także innym. Tak też było w minioną sobotę – tłumaczy.

Mieszkańcy podzielili się na dwie grupy. Jedna – zajmowała się porządkami w okolicy placu zabaw, druga w miejscu wjazdu do wsi. I to tam odbywała się główna część prac porządkowych, polegająca na podcięciu zakrzaczeń, gałęzi drzew,  wykaszaniu traw i roślinności. Mieszkańcy posprzątali także otoczenie  pomnika upamiętniającego oddział żołnierzy AK „Tarzana”. Przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach pojawiły się też chryzantemy, podarowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Piaskowe Babki” w Piaskach Brzóstowskich i KGW „Brzóstowskie Czarodziejki” z Brzóstowej.

Źródło: Dzień dobry Ćmielów

– Okazało się, że nasze sobotnie prace to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony udało się nam osiągnąć zamierzony efekt wizualny, z drugiej – zintegrować mieszkańców. Jako dziecko pamiętam, że na wsi były prowadzone prace społeczne. Sołtysem był wówczas Stanisław Bucior. Jak przez mgłę pamiętam, że wieś nie miała wówczas  drogi asfaltowej tylko bruk. Pamiętam jak mieszkańcy  na wiosnę sprzątali, zamiatali, później pojawiła się  kwestia budowy drogi asfaltowej i to nie było tak jak w mieście. Ludzie przyszli sami i oczyszczalni pobocza, żeby ten asfalt wyglądał, jak wygląda. Mieszkańcy byli świadomi tego, że robi się coś dla nich, dla ich dobra. Każdy w tych pracach uczestniczył.  Zapadła mi też w pamięć atmosfera tamtej integracji społecznej. To jest właśnie ten drugi, a być może nawet  ważniejszy aspekt. Możliwość spotkania, rozmowy, a to jest bezcenne – podsumowuje i zapewnia, że to nie ostatnia inicjatywa ze strony mieszkańców Woli Grójeckiej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this