Znajdź nas na

Subscribe

GMINA KUNÓW

Gmina Kunów znana jest z turniejów tenisa stołowego! Dziś w PSP w Kunowie rywalizowali zawodnicy z województwa świętokrzyskiego!

Dziś (niedziela, 16 stycznia) na hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1 rozegrany został III Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny w Tenisie Stołowym w Kategorii Seniorów. Zawodnicy dopisali. Poziom również był wysoki. Jak podkreśla Maciej Dziedzic, koordynator sportu w gminie Kunów, Kunów „tenisem stołowym stoi”. To nie tylko świetne wyposażenie, ale także doskonali zawodnicy, tworzący sekcję STS „Zgoda” Janik. Okazuje się także, że od ping ponga niedaleka droga do… ślubu. Przekonała się o tym Joanna Ksel z UKS „Orlęta” Bilcza.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

41 zawodników z całego województwa świętokrzyskiego rywalizowało dziś (niedziela, 16 stycznia) w ramach III Wojewódzkiego Turnieju Kwalifikacyjnego w Tenisie Stołowym w Kategorii Juniorów, jaki rozegrany został na hali Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie przy ulicy Fabrycznej 1. Zawodnicy podzieleni na grupy grali w systemie „każdy z każdym”. Wyłoniona została pierwsza trójka turnieju, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. 

Turnieje kwalifikacyjne, które odbywają się w Kunowie to szansa dla zawodników. Udział w trzech lub dwóch turniejach daje bowiem ogólną liczbę punktów, która podczas kwalifikacji daje możliwość uczestnictwa w Mistrzostwa Polski.  

Maciej Dziedzic, koordynator sportu w  gminie Kunów wyjaśnia, że większe zainteresowanie tenisem stołowym widać wśród mężczyzn. 

– Nasz kunowski ośrodek jest bardzo mocnym ośrodkiem, jeśli chodzi o bazę sportową do uprawiania tej dyscypliny sportu, jaką jest  tenis stołowy. W ubiegłym roku odbyły się dwie najważniejsze imprezy województwa świętokrzyskiego: Puchar Drużynowy Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym i  Finał Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w Tenisie Stołowym. Oprócz organizacji imprez dla seniorów, organizujemy turnieje dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku odbyły się dwie takie fajne imprezy dla wszystkich młodych uczestników z województwa świętokrzyskiego: „Świętokrzyskie Marzenia Pingpongowe”, jak i „Kunowski Zawrót Głowy w Tenisie Stołowym”  –  wspomina Maciej Dziedzic. Dodaje, że śmiało może powiedzieć, że gmina Kunów „stoi” nie tylko piłką nożną, ale i tenisem stołowym.

Robert Janus, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Kielcach i Maciej Dziedzic, koordynator sportu w gminie Kunów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że w 2017 roku powstała sekcja tenisa stołowego STS „Zgoda” Janik, która działa przy Stowarzyszeniu Ziemi Janickiej „Zgoda”, którego prezesem jest Dorota Pszonak. Drużyna bierze udział w rozgrywkach III Ligi Świętokrzyskiej Tenisa Stołowego. 

– Pomysłodawcą utworzenia sekcji tenisa stołowego w gminie Kunów był Tomasz Banasik, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku, jak również obecnie sekretarz Gminnej Rady Sportu. Ściśle ze sobą współpracujemy. W pewnym momencie zauważyliśmy, że na naszym terenie tenis stołowy zaczyna się rozwijać. W związku z tym, że miałem doświadczenie w organizowaniu tego typu turniejów, miałem rozeznanie jeśli chodzi o zawodników w tej dyscyplinie sportu. Dzięki pomocy Lecha Łodeja, burmistrza miasta i gminy w Kunowie udało się w 2017 roku stworzyć drużynę STS „Zgoda” Janik – wspomina Maciej Dziedzic. Podkreśla, że z roku na rok rozwija się  zarówno baza sportowa, a Kunów staje się głównym ośrodkiem dla seniorów, jeśli chodzi o tenis stołowy.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Aktualnie drużyna STS „Zgoda” Janik  bierze udział w rozgrywkach III Ligi Świętokrzyskiej w Tenisie Stołowym. W sezonie 2021/2022 w skład drużyny wchodzą: Tomasz Banasik –  kapitan, Damian Listek, Krzysztof Tokarski, Mateusz Kaptur, Sławomir Kasprowicz, Andrzej Podsiadło, Jacek Szafrański, Zygmunt Szatko, Marek Wiewiór, Jan Krzemiński.

Treningi sportowe odbywają się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku, dzięki przychylności Anny Buczkowskiej, dyrektora placówki. Sala jest świetnie wyposażona. Od 2017 roku systematycznie dokupowany jest sprzęt. Aktualnie zawodnicy korzystać mogą z  9 stołów profesjonalnych do gry w tenisie stołowym. Wartość sprzętu to ponad 40 000 zł.  Maciej Dziedzic podkreśla, że może liczyć także na wsparcie ze strony Doroty Opary, Małgorzaty Kowalskiej i Iwony Pomykały – dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie. Wsparcie to przekłada się na zainteresowanie  wśród dzieci i młodzieży, które chcą spróbować swoich sił w tenisie stołowym, ale także wśród osób w średnim wieku, czy seniorów, którzy grając, chcą zadbać o swoje zdrowie. 

Robert Janus, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Kielcach gratuluje zwycięstwa Joannie Ksel z UKS „Orlęta” Bilcza.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tenis stołowy to sport, który można uprawiać od dziecka do starości. To sport całego życia. Każdy kto potrafi chodzić, jeśli tylko potrafi  trzymać rakietkę, początkowo przez zabawę, może trenować – mówi Maciej Dziedzic. 

Wspomina, że sam w przeszłości  grywał w tenisa stołowego. 

– Teraz skupiam się na organizacji imprez sportowych. Przez 15 lat wraz z Tomaszek Banasikiem uczestniczyliśmy w Mistrzostwach Polski Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Bez wielkich osiągnięć, ale sprawiało nam to wielką frajdę. Chodzi o integrację, o doskonalenie umiejętności i zdobywanie doświadczeń, które dziś możemy przekazywać kolejnym pokoleniom – mówi Maciej Dziedzic. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że tenis stołowy może dawać frajdę w każdym wieku mówi Joanna Ksel, mieszkanka gminy Morawica, która na turniej do Knowa przyjechała wraz z mężem i dziećmi. Zawodowo grała w wieku od 10 do 16 lat.  

– Później miałem przerwę, ale jak tylko człowiek coś pokocha, to do tego wraca. Jak czas pozwoli, jak dzieci chcą, to jedziemy na zawody. To bardzo rodzinny sport. Męża poznałam właśnie  na kursie dla instruktorów tenisa stołowego. Jesteśmy tenisowym, pingpongowym małżeństwem. Mamy stół w piwnicy, trenujemy, ale dzieci na razie nie są zainteresowane. To sport dla każdego. Mało tego, dowiedziałam się, że tenis stołowy spowalnia proces demencji starczej, przeciwdziała procesom starzenia się, rozwija poziom inteligencji u dzieci, bo jest najszybszym sportem na świecie, szybkość reakcji jest większa niż w  tenisie ziemnym – mówi Joanna Ksel, zawodniczka UKS „Orlęta” Bilcza. Podkreśla jednak, że najpierw trzeba naprawdę dużo się naprzegrywać, żeby zacząć wygrywać. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Robert Janus, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Kielcach ceni kunowski ośrodek sportu. 

– Od kilku lat staramy się organizować tutaj, w gminie Kunów, wszelkiego rodzaju turnieje. Dzięki uprzejmości pana Lecha Łodeja, burmistrza miasta i gminy w Kunowie, a także Macieja Dziedzica, udaje się nam zorganizować już od kilku lat, turnieje seniorskie. Można powiedzieć, że gmina Kunów stała się w tej chwili takim centrum turniejów eliminacyjnych do Mistrzostwa Polski w kategoriach seniorskich i jednocześnie Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego w tej kategorii – mówi Robert Janus. 

Podkreśla, że na eliminacje do Mistrzostw Polski, eliminacje do Grand Prix Polski zjeżdża się czołówka z całego województwa świętokrzyskiego, najlepsi zawodnicy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Czasami przyjeżdżają ci, którzy są także w elicie krajowej, gdyż województwo świętokrzyskie ma już kilku zawodników, którzy są w czołówce rankingów krajowych. Żałuję, że bardziej mężczyzny, niż kobiety interesują się  tym sportem, bo to dyscyplina dobra dla każdego. Myślę, że to taki sport, który powinniśmy większość osób uprawiać, bo rozwija nie tylko ciało, ale także bardzo mocno umysł, gdyż wymaga intensywnego myślenia w czasie gry – mówi Robert Janus. 

Dodaje, że ma nadzieję, iż  województwo świętokrzyskie będzie się rozwijać jeszcze prężniej w kierunku promowania tenisa stołowego, a tym samym przełoży się to na więcej dobrych zawodników. 

– Posiadamy w kategorii męskiej drużynę w Super Lidze, I Lidze, mamy trzy drużyny w II Lidze świętokrzysko-łódzkiej, a także własną, III Ligę Świętokrzyską.  Nie pamiętam kiedy wcześniej tak wysoko województwo świętokrzyskie pod względem drużynowym, funkcjonowało – tłumaczy.

Dodaje, że na przełomie lutego i marca rozegrane zostaną Mistrzostwa Województw Świętokrzyskiego w kategorii seniorek i seniorów. Najlepsi będą reprezentować województwo świętokrzyskie na Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym w Częstochowie.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this