Znajdź nas na

FAKTY

Gminy Bałtów, Ćmielów i Kunów chcą przystąpić do MOF Miasta Północy! Swoją deklarację przesłali do 11 włodarzy!

Gminy Bałtów, Kunów i Ćmielów chcą przystąpić do zawartego 3 września przez samorządy północnej części województwa świętokrzyskiego, porozumienia w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy. Deklaracja podpisana przez trzech włodarzy trafi nie tylko na biurko prezydenta Ostrowca Św, ale także do pozostałych 10 włodarzy. Kilka dni wcześniej Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, a także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów wydali wspólne oświadczenie, w odniesieniu do wypowiedzi Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św. w jednym z lokalnych mediów, deklarując, że żadna z tych gmin nie otrzymała wcześniej zaproszenia do udziału w porozumieniu.

grafika ilustracyjna

Przypomnijmy, że Włodarze jedenastu samorządów z północnej części województwa świętokrzyskiego:  Ostrowiec Świętokrzyski, Bodzechów, Waśniów, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Końskie, Stąporków, Bliżyn, Skarżysko Kościelne, Wąchock i Pawłów w czwartek, 3 września podpisali porozumienie o współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, który ma zostać wpisany do Strategii Rozwoju Województwa. Działanie to ma na celu stworzenie możliwości pozyskania większych środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027, a także realizacja wspólnych projektów.  Pierwsze ze spotkań, inaugurujące powstanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego  odbyło się 11 marca. Wówczas wśród zaproszonych na nie 10 gmin i  miast, zabrakło trzech samorządowców z powiatu ostrowieckiego: Kunowa, wysuniętego najbardziej na północ w powiecie ostrowieckim – Bałtowa, i Ćmielowa.

Trzej samorządowcy w rozmowie z nami podkreślali, że nikt nie zaprosił ich do współpracy, a szkoda, bo deklarują chęć współdziałania dla dobra mieszkańców tych trzech gmin.

– Nikt mnie informował, że realizowany będzie taki projekt, do którego zaproszono dziesięć samorządów. Jestem zdziwiony, że  zaprasza się i szuka partnerów w innych powiatach, a nie próbuje się zbudować wspólnego pola działania – mówił w marcu  Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

– Czy jesteśmy gorsi? Czy jesteśmy biedniejsi? Czy jesteśmy inni? Jesteśmy tacy sami – pytała Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

O porozumieniu pisaliśmy tutaj:

Chwilę po podpisaniu przez 10 samorządów porozumienia pojawiła się pandemia koronawirusa, a także związane z nią obostrzenia. Temat porozumienia powrócił 3 września, kiedy to w Ostrowieckim Browarze Kultury spotkali się ponownie tym razem już w 11 osobowym składzie samorządowcy z północy województwa. Niestety wówczas ponownie zabrakło wśród nich trzech gmin z powiatu ostrowieckiego: Kunowa, Bałtowa i Ćmielowa, choć do porozumienia przystąpiły gmina Waśniów i Bodzechów.

Dzień później Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Lech Łodej burmistrz miasta i gminy Kunów wydali wspólne oświadczenie, w którym odnoszą się do słów prezydenta Jarosława Górczyńskiego, jakie padły w jednym w lokalnych mediów.

– W odniesieniu do słów pana Prezydenta Miasta Ostrowca Św. – Pana  Jarosława Górczyńskiego z dnia 3 września 2020 roku  w sprawie nieprzystąpienia do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego trzech gmin z terenu powiatu ostrowieckiego tj. gminy Bałtów, Ćmielów i Kunów oświadczamy, iż żadna z wymienionych gmin nie otrzymała zaproszenia do przystąpienia do ww. gremium – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Joannę Suskę, Lecha Łodeja i Huberta Żądło.

4 września trzej samorządowcy podpisali deklarację, zaadresowaną do Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św., a także 10 pozostałych włodarzy należących do MOF Miasta Północy, w której podkreślają, że chcą przystąpić do porozumienia  w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy.

– Liczymy iż przystąpienie naszych gmin do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego pozwoli nam na szybszy rozwój poprzez zwiększenie możliwości i poprawę skuteczności w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Szczególnie, że posiadane przez nasze gminy walory gospodarcze, kulturowe przyrodnicze i turystyczne, doskonale wpisują się w priorytety rozwojowe województwa, zawarte w projekcie opracowywanej obecnie Strategii  Rozwoju dla Województwa Świętokrzyskiego 2030+ i mogą powiększyć obszar tzw. MOF Miasta Północy – piszą samorządowcy z Ćmielowa, Bałtowa i Kunowa.

Podkreślając, że ich zdaniem jedynie efektywna  współpraca przyniesie dynamiczny rozwój całego regionu.  Czy tak będzie? Tak jak wiele podobnych porozumień, zweryfikuje je przyszłość. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this