Znajdź nas na

FAKTY

Ile warta jest złota moneta Taj Mahal 5000 Euro? 

Ważąca kilogram, wykonana z czystego złota próby 999 i ozdobiona 68 diamentami Cartiera – moneta o nominale 5000 Euro Taj Mahal wyemitowana została przez Monnaie de Paris, czyli Mennicę Francuską. Jej wartość rynkowa waha się od 519 999 zł do 645 000 zł.

Fot. Monnaie de Paris

Numizmatyka to pasja, która tania nie jest. Trzeba mieć wiele szczęścia i jeszcze więcej gotówki, żeby wejść w posiadanie monet, których nakład wynosi zaledwie 29 sztuk na całym świecie. Mowa o wykonanej z czystego złota, ważącej kilogram monecie o nominale 5000 Euro, wyemitowanej przez Mennicę Francuską w 2010 roku. Ta najdroższa złota moneta Francji ozdobiona została 68 diamentami Cartiera (na kopule Taj Mahal). Należy do serii monet prezentujących najwspanialsze zabytki wpisane do rejestru UNESCO, na monecie uwieczniono mauzoleum Taj Mahal. 

Jak podaje Polski Komitet do spraw UNESCO „monumentalne mauzoleum grobowe z białego marmuru zostało wzniesione w Agrze w latach 1631-1648, na polecenie Szahdżahana, władcy z dynastii Wielkich Mogołów, dla upamiętnienia jego ukochanej żony. Tadż Mahal, najdoskonalszy skarb sztuki muzułmańskiej w Indiach, jest jednym z powszechnie podziwianych arcydzieł dziedzictwa ludzkości.”

Aby oddać hołd temu wyjątkowemu zabytkowi, Monnaie de Paris połączyło siły z Maison Cartier, aby stworzyć oryginalną monetę kolekcjonerską, w której zamknięte zostały: harmonia formy, elegancja i bogactwo dekoracji Taj Mahal. Moneta wybita została w specjalnym warsztacie poświęconym metalom szlachetnym.

Wartość rynkowa monety o nominale 5000 Euro to aktualnie od 519 999 zł do 645 000 zł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this