Znajdź nas na

FAKTY

Jesienny sezon wystawienniczy otwarty. Trwa Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego!

400 wystawców z 27 krajów całego świata uczestniczy w rozpoczynającym się w Targach Kielce XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Targi zbrojeniowe to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy, zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. W uroczystości otwarcia imprezy wystawienniczej, której ważnym partnerem jest Polska Grupa Zbrojeniowa, wziął udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zapowiedziana jest również wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy. Samorząd województwa świętokrzyskiego reprezentowali marszałek województwa Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej oglądać można śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy prezentują także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Podczas MSPO 2021 prezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć można również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Podczas uroczystości otwarcia targów zbrojeniowych odczytany został list, skierowany do organizatorów przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Salon Przemysłu Obronnego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Targi to nie tylko wystawa, ale salon zbrojeniowy w najwyższym i najlepszym światowym stylu. W obecnej sytuacji międzynarodowej wzrasta zainteresowanie obronnością i popyt na najnowocześniejsze i innowacyjne rozwiązania techniczne, pozwalające na skuteczną obronę, działania taktyczne. (…) Obecna edycja MSPO pokazuje niezwykle dynamiczny proces modernizacji polskiej armii. Cieszę się z rozwoju polskich firm, pozwalających na podziwianie podczas otwieranych właśnie targów najnowocześniejszego wyposażenia naszego wojska.

Zgromadzeni uczestnicy uroczystości otwarcia Salonu Przemysłu Obronnego wysłuchali również słów, kierowanych przez premiera RP Mateusza Morawieckiego.

– Przemysł obronny to gwarancja naszego bezpieczeństwa i jedno z kół zamachowych polskiej gospodarki. Na obronność przeznaczone jest ponad 2,2 PKB. Chcemy podnieść wydatki na nasze siły zbrojne. Wierzę, że wzmocnią one nasze bezpieczeństwo i będą stymulować polską ekonomię.

W uroczystości otwarcia targów uczestniczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski.

– Cieszymy się, że po przerwie wynikającej z pandemii zostały zainaugurowane tak ważne targi, istotny dla naszej obronności Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Spotkanie w Kielcach z udziałem 400 wystawców daje znaczący impuls do rozwoju myśli technicznej przemysłu zbrojeniowego, podczas targów podpisane zostaną również ważne umowy, które pozwolą polskim firmom rozwinąć produkcję i realizować nowe zamówienia – dodał marszałek województwa.

Salon Przemysłu Obronnego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Poza Polską Grupą Zbrojeniową, będącą od lat partnerem strategicznym Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, wśród wystawców pojawiły się firmy m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, Włoch czy Ukrainy.

W Salonie swoją ofertę przedstawiają amerykańskie firmy zbrojeniowe. Firma Lockheed Martin prezentuje m. in. model myśliwca bojowego F-35 Lightning II w skali 1:1. Atrakcją tegorocznych Targów Obronnych będzie również czołg M1A2 Abrams. Ten niezawodny pojazd bojowy zdążył już sprawdzić się na frontach konfliktów zbrojnych od Bliskiego Wschodu, po odległe zakątki Azji. Trzecia generacja, która pojawiła się na MSPO, do dziś uważana jest za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy czołg na świecie. Dlatego też polska armia rozważa zakup 250 czołgów Abrams w najwyższej konfiguracji SEPv3. MON planuje wydać na ten cel około 23 miliardów zł.

Targom obronnym towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych, która od lat przygotowywana i koordynowana jest przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Wystawa obejmuje ponad 5 tys. mkw powierzchni wewnątrz hali A, na której swoje stoiska prezentują m.in. jednostki Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa, jednostki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Biuro ds. Projektu Zostań Żołnierzem, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz uczelnie wojskowe.

Salon Przemysłu Obronnego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podczas Salonu ważne jest bezpieczeństwo uczestników. Osoby odwiedzające targi – wyłącznie osoby pełnoletnie – zobowiązane są przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanego z wymogami epidemicznymi okresu pandemii. W Targach Kielce obowiązują maseczki ochronne, dla zwiedzających i wystawców dostępne są wielofunkcyjne kabiny pomiaru temperatury ciała i dezynfekcyjne, wykonywane są także testy na COVID-19.

Targi zbrojeniowe w Kielcach potrwają do 10 września.

Salon Przemysłu Obronnego. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this