Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Jeśli nie macie pomysłu na dzisiejsze popołudnie, wpadnijcie do BWA. Gościem Dyskusyjnego Klubu Sztuki będzie Marek Cecuła!

Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, później wyemigrował do Izraela, a następnie do Brazylii, „zahaczył” też o Nowy York, gdzie założył
studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. Marek Cecuła, bo o nim mowa, w jednym z wywiadów powiedział, że zajął się ceramiką, bo jest medium, które posiada tę cechę, że może być czymś użytkowym, ale też czymś artystycznym. Dziś m.in. o jego sposobie pojmowania sztuki będzie można podyskutować w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

fot. Dagmara Kopala

Marek Cecuła to artysta, ceramik, pedagog i kurator. Łączy twórczość ściśle artystyczną z projektowaniem dla przemysłu naczyń i dekoracji użytkowych. Stąd jego prace goszczą na wystawach na całym świecie, ale są i kolekcje powszechnie dostępne, produkowane przez Fabrykę w Ćmielowie pod nazwą Ćmielów Design Studio.

Prace Marka Cecuły znajdują się w kolekcjach: m.in. Le Musée Royal de Mariemont w Belgii, Smithsonian National Museum of Art w Waszyngtonie, Newark Museum of Art, Mint Museum of Craft and Design w Charlotte w Północnej Karolinie, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum w Trondheim w Norwegii, American Craft Museum w Nowym Jorku, Victoria & Albert Museum w Londynie, Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Los Angeles County Museum of Art oraz Museum of Fine Arts w Bostonie.

fot. archiwum artysty

Marek Cecuła jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego, jednym z artystów, którzy od końca lat 80. przeciwstawiali się skomercjalizowanej produkcji masowej, stawiając na alternatywne połączenia sztuki użytkowej z dekoracyjną. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest tworzenie pomostu pomiędzy wzornictwem, rzemiosłem oraz rzeźbą.

Dziś w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki będzie gościem ostrowieckiego BWA. Początek spotkania o godzinie 18.00.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this