Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Jeśli nie macie pomysłu na dzisiejsze popołudnie, wpadnijcie do BWA. Gościem Dyskusyjnego Klubu Sztuki będzie Marek Cecuła!

Do 16 roku życia mieszkał w Kielcach, później wyemigrował do Izraela, a następnie do Brazylii, „zahaczył” też o Nowy York, gdzie założył
studio Modus Design oraz galerię Contemporary Porcelain. Marek Cecuła, bo o nim mowa, w jednym z wywiadów powiedział, że zajął się ceramiką, bo jest medium, które posiada tę cechę, że może być czymś użytkowym, ale też czymś artystycznym. Dziś m.in. o jego sposobie pojmowania sztuki będzie można podyskutować w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

fot. Dagmara Kopala

Marek Cecuła to artysta, ceramik, pedagog i kurator. Łączy twórczość ściśle artystyczną z projektowaniem dla przemysłu naczyń i dekoracji użytkowych. Stąd jego prace goszczą na wystawach na całym świecie, ale są i kolekcje powszechnie dostępne, produkowane przez Fabrykę w Ćmielowie pod nazwą Ćmielów Design Studio.

Prace Marka Cecuły znajdują się w kolekcjach: m.in. Le Musée Royal de Mariemont w Belgii, Smithsonian National Museum of Art w Waszyngtonie, Newark Museum of Art, Mint Museum of Craft and Design w Charlotte w Północnej Karolinie, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum w Trondheim w Norwegii, American Craft Museum w Nowym Jorku, Victoria & Albert Museum w Londynie, Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Los Angeles County Museum of Art oraz Museum of Fine Arts w Bostonie.

fot. archiwum artysty

Marek Cecuła jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego, jednym z artystów, którzy od końca lat 80. przeciwstawiali się skomercjalizowanej produkcji masowej, stawiając na alternatywne połączenia sztuki użytkowej z dekoracyjną. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest tworzenie pomostu pomiędzy wzornictwem, rzemiosłem oraz rzeźbą.

Dziś w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki będzie gościem ostrowieckiego BWA. Początek spotkania o godzinie 18.00.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this