Znajdź nas na

FAKTY

Jeśli nie musisz, nie składaj wniosku o emeryturę w czerwcu! Wyjaśniamy dlaczego!

Paweł Szkalej, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego przypomina, że czerwiec to najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. Może to oznaczać bowiem, że świadczenie będzie niższe o nawet 10 procent. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Warto poczekać i złożyć go nieco później. Dzięki temu możemy zyskać na wysokości świadczenia.

naOSTRO.info

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Czy to musi być w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego czy może być później? Co dają kolejne miesiące pracy? Ile będzie wynosić moja emerytura? – to najczęstsze pytania adresowane do doradców emerytalnych w placówkach ZUS-u.
Sprawa jest znana od lat, ale wielu emerytów o niej zapomina albo zwyczajnie nie wie.

Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy tym nasze świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym składamy wniosek. Niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.

– Są dwa rodzaje waloryzacji – roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych, za miesiące po 31 stycznia – dodaje rzecznik.

Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.

Osoba, która odchodzi z pracy w czerwcu i nabywa prawo do świadczenia w czerwcu, obejmuje ją tylko waloryzacja roczna – bez kwartalnej.
Jeżeli osoba składa wniosek emerytalny od stycznia do maja albo od lipca do grudnia, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi rocznie i kwartalnie. Dzięki temu takie świadczenie może być korzystniejsze.

Wielu przyszłych emerytów zastanawia się, czy jeśli wchodzą w wiek emerytalny w czerwcu, ale złożyłem wniosek o emeryturę w maju, unikną niedogodności spowodowanych waloryzacją w czerwcu. Niestety nie. ZUS nie może przyznać prawa do emerytury od maja. Musi czekać, aż świadczeniobiorca osiągnie wiek emerytalny.

Paweł Szkalej zachęca wszystkie osoby które mają wątpliwości, a których dotyczy „problem” czerwcowych emerytur do skorzystania z zasięgnięcia porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS-u w godzinach pracy urzędu. Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma w ich przypadku wpływu na emerytury.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Joanna Suska: Nie chciałabym żeby na tej sali była uprawiana polityka! Czy Klub „Świt” Ćmielów stał się elementem gry politycznej?

FAKTY

Joanna Gałęzia nowym dyrektorem ds. finansowym ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim?

FAKTY

Tężnia solankowa w Ćmielowie już pod koniec września!

FAKTY

Pióra i zeszyty zamienili na karabiny, sale szkolne na pole bitwy! Jak wygląda Ostrowiec Świętokrzyski 99 lat po „Cudzie nad Wisłą”?

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this