Znajdź nas na

FAKTY

Joanna Borkowska: Opaski medyczne mogą uratować życie! Do mieszkańców gminy Ćmielów dotrą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia!

445 opasek medycznych, trafi do mieszkańców gminy Ćmielów, w tym 40 z nich do dzieci do 12 roku życia. Warunek jest jeden – muszą mieć orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Środki na zakup opasek udało się pozyskać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach. Gmina otrzymała w sumie ponad 92 000 zł, na ich zakup. – Wyglądają jak zwykły smartwatch, jednak potrafią znacznie więcej. Zmierzą temperaturę, określą nasycenie krwi tlenem (saturacja), wykonają EKG. Jednym słowem mogą uratować życie – mówi Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie i przypomina, że wnioski niezbędne do uzyskania opasek można odbierać od poniedziałku (29 listopada).

Joanna Borkowska, kierownik OPS w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak informowaliśmy w lipcu, gmina Ćmielów po programie refundującym leki, pogotowiu zakupowym, telefonie zaufania, czy uruchomieniu domu i klubu seniora, wyszła z kolejną propozycją,  tym razem dla osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u w wysokości 92 000 zł możliwy będzie zakup 445 opasek medycznych. 

Początkowo teleopasek miało być 20, dodatkowo miały zostać wyposażone w lokalizator GPS i czujnik upadku. Ich działanie miało być zintegrowane z Centrum Teleopieki, które 24 godziny na dobę monitorowałoby parametry danego użytkownika w ramach abonamentu. Niestety z tego typu kosztownego udogodnienia mogłaby skorzystać niewielka grupa potrzebujących mieszkańców gminy Ćmielów. Aby wesprzeć większą liczbę mieszkańców, zdecydowano się na zakup opasek medycznych. 

– Opaska medyczna to takie „wejście” do teleopieki. Na pewno z tym pomysłem też ruszymy, tylko w tym przypadku będzie ich ograniczona ilość, wymagana jest bowiem opłata abonamentowa. Woleliśmy zaopatrzyć więcej osób z terenu gminy Ćmielów i dać im możliwość skorzystania z opasek medycznych, żeby zobaczyli w jaki sposób  działają, niż kupić ich zaledwie kilka. W czasach pandemii kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu jest bowiem często utrudniony, regularne wykonywanie pomiarów, a w razie wątpliwości konsultowanie ich z lekarzem, może uratować życie – mówi Joanna Borkowska,   kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie.

Opaski medyczne przypominają nowoczesne zegarki. Mają także możliwość pomiarów temperatury, wykonania EKG, zmierzenia saturacji, czy pulsu. Ćmielowski OPS miał też sygnały od mieszkańców, że ta forma wsparcia bardzo by się im przydała.

– Gdy wpadliśmy na pomysł, a potem podzieliliśmy się nim podczas jednej z sesji, a państwa redakcja to opisała, zaczęli dzwonić do nas mieszkańcy, którzy dopytywali o szczegóły. To był dla nas ważny sygnał, że zainteresowanie jest naprawdę duże. Stąd też postawiliśmy na zakup większej ilości opasek, która posłuży 445 potrzebującym mieszkańcom – w tym 40 dzieciom – mówi Joanna Borkowska. Dodaje, że część opasek trafi do opiekunów osób niepełnosprawnych, pobierających świadczenia pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekunów.   

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Aby otrzymać opaskę mieszkańcy oprócz orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności muszą złożyć odpowiedni wniosek. Ich wydawanie rozpocznie się  od poniedziałku (29 listopada) w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ćmielowie. Opaski do gminy dostarczone zostaną do 10 grudnia. Do mieszkańców powinny trafić jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Joanna Suska burmistrz Ćmielowa dodaje, że działania te nakierowane są przede wszystkim na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. 

–  To kolejny krok wspierający mieszkańców gminy Ćmielów. Dbając o ich zdrowie, bezpieczeństwo, ale także wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, jako burmistrz dla ludzi, nakierowuję  moje kolejne działania właśnie na tę grupę społeczną. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy czuli, że ktoś o nich pamięta i że pomimo że często mieszkają samotnie, nie są sami. W tak niebezpiecznych czasach, w jakich przyszło nam żyć, ważna jest dbałość i systematyczne badanie, trzymanie ręki na pulsie   – podsumowuje Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this