Znajdź nas na

FAKTY

Joanna Suska: Ważne są drogi, ważne jest zdrowie, ale też godne życie seniorów! W Ćmielowie powstaną Dom Senior+ i Klub Seniora!

Mamy dobre wiadomości dla seniorów z gminy Ćmielów. Po programie refundacji leków, a także możliwości skorzystania z walorów tężni solankowej, przyszedł czas na Klub Seniora i Dom Senior+. W województwie świętokrzyskim powstanie 10 takich jednostek. Dwie z nich w gminie Ćmielów. Nie udałoby się, gdyby nie rządowe wsparcie, a to w przypadku miasta słynącego z porcelany było maksymalne. Swoje miejsce seniorzy znajdą w budynku po byłym gimnazjum przy ulicy Ostrowieckiej 25. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ośrodek zacznie funkcjonować już w przyszłym roku.

Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Idąc do wyborów mówiłam, że jestem burmistrzem dla ludzi i z takim hasłem wyborczym szłam do ludzi. Priorytetem jest dla mnie dobro społeczeństwa, a w tym zakresie również dobro seniorów, których nie brakuje  w naszej gminie Ćmielów. To oni tworzyli naszą historię, to oni swoim doświadczeniem uczą nas życia. Jesteśmy im winni opiekę, a także troskę   – mówi Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów. 

Od roku 2015 Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020 skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (wcześnie Program „Senior-WIGOR”).

 Celem strategicznym Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach „Senior +” przy dofinansowaniu działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +”. Program polega na wsparciu tworzenia placówek typu „Senior +”, w tym Dziennych Domów „Senior +” i Klubów „Senior +” przez jednostki samorządu, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu.

Zakończył się drugi nabór na utworzenie Domów i Klubów seniora w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 Edycja 2020. W 2020 roku na realizację programu  przeznaczono środki finansowe w wysokości 80 mln zł. 

– Idąc do wyborów mówiła, że jestem burmistrzem dla ludzi i z takim hasłem wyborczym właśnie szłam. Priorytetem jest dla mnie dobro społeczeństwa, a w tym zakresie również dobro seniorów, których nie brakuje  w naszej gminie Ćmielów. W związku z tym, jak tylko pojawiła się możliwość, złożyłam dwa wnioski do Wojewody Świętokrzyskiego, w ramach wieloletniego Programu Senior+ na lata 2015-2020, dotyczące utworzenia i wyposażenia dziennego Domu Seniora oraz na utworzenie i wyposażenie Klubu Seniora – przypomina Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Dzienny Dom Senior+ i Klub Seniora powstaną w budynku po byłym gimnazjum przy ulicy Ostrowieckiej w Ćmielowie
fot. Czytelnik

Obydwa wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Gmina pozyskała w sumie ponad 380 tysięcy złotych na realizację tych zadań: 144 976 zł na Klub Seniora i 241 746 zł na Dom Senior+.  

– Dodam, że koszt utworzenia takiego dziennego domu, czy klubu seniora jest oczywiście limitowany finansowo w ramach złożonych wniosków i w ramach Klubów Seniora jest to kwota do 150 tysięcy złotych, natomiast kwota dofinansowania do dziennego domu wynosi do 250 tys. zł. To dofinansowanie, które otrzymujemy jest więc praktycznie dofinansowaniem maksymalnym, bo wynoszącym ponad 380 tysięcy złotych. Dzięki tej ogromnej pomocy w Ćmielowie nareszcie powstanie miejsce na miarę potrzeb seniorów z terenu gminy – wyjaśnia Joanna Suska.

Dzienny Dom Senior+ i Klub Seniora będzie mieścił się w budynku po byłym gimnazjum przy ulicy Ostrowieckiej 25 w Ćmielowie. Gmina nadal ponosi koszty w związku z jego utrzymaniem, a budynek pozostaje pusty. W ramach programu zostanie zaadaptowany do aktualnych warunków i wymogów, zapewniona będzie dzienna opieka dla seniorów: 30 osób powyżej 60 roku życia. Cały budynek dostosowany zostanie do potrzeb osób starszych, w tym również dla osób niepełnosprawnych. Prace na terenie obiektu rozpoczną się po wyłonieniu wykonawcy. Burmistrz dodaje, że najprawdopodobniej potrwają do końca roku. 

– Klub będzie funkcjonował przez 5 dni w tygodniu, w godzinach popołudniowych przez co najmniej 6 godzin dziennie.  Będzie prowadzony przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Całkowity koszt zadania wynosi ponad 186 tys. zł. , dofinansowanie 144 tysiące, do tego 20 procent wkładu gminy. W ramach wniosku w budynku po gimnazjum, który obecnie stoi pusty, niezagospodarowany, przystosowane do potrzeb seniorów zostaną poszczególne pomieszczenia. Dzienny dom seniora zapewni opiekę dla 15 seniorów z gminy Ćmielów, przez 5 dni w tygodniu przez co najmniej 8 godzin dziennie. W ubiegłym roku zrobiliśmy takie rozeznanie, żeby poznać potrzeby naszych seniorów. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Stąd też musieliśmy określić limity osobowe dla tych projektów. Miejmy nadzieję, że sprostamy tym oczekiwaniom w pełni – dodaje burmistrz.

W Dziennym Domu Seniora wyposażona zostanie m.in:  sala do fizjoterapii, do dyspozycji seniorów będzie kabina rehabilitacyjna, rowerek magnetyczny, łóżko rehabilitacyjne, fotel masujący, aparat do magnoterapii, aparat do laseroterapii, aparat do terapii ultradźwiękowej, lampa sollux, a także drobny sprzęt do fizjoterapii.

 – Podczas pobytu w dziennym domu seniora na  podopiecznych czekać będzie nie tylko ciepły posiłek, ale będą mogli także skorzystać z rehabilitacji, wielu ciekawych zajęć, wycieczek, spotkań, ale też zaspokoić takie podstawowe potrzeby, jak skorzystać z możliwości uprania ubrań, a następnie wysuszenia ich i zabrania już czystych do domu. Nie będą już spędzać czasu samotnie, wyglądając przez okno. To będzie taka kompleksowa pomoc, tym bardziej się cieszę. Wielokrotnie słyszałam od seniorów, że przebywają w domu przez osiem godzin z zagrożeniem, że może odkręcić gaz, wywołać pożar. Taka osoba znajdzie u nas miejsce.  Uważam, że jest to bardzo duży sukces dla naszej gminy. Cieszę się, że Ćmielów po raz kolejny może zaznaczyć się w pozytywnym aspekcie na mapie naszego województwa  – dodaje Joanna Suska.

Burmistrz podkreśla, że po raz kolejny dotrzymała słowa, jej pakiet wyborczy nie składał się z obietnic bez pokrycia, a realnych działań, zakończonych wymiernymi inwestycjami, które posłużą przez kolejne lata. Dzienny dom seniora to też dodatkowe miejsca pracy, które powstaną. Potrzebny będzie bowiem ficjoterapeuta, czy osoby do wydawania posiłków. 

– Nigdy wcześniej w gminie Ćmielów nie funkcjonował taki dom seniora, nigdy nie aplikowano też o takie środki. A może to zrobić burmistrz wraz kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej. Taka możliwość była już dużo wcześniej. Wychodzimy naprzeciw potrzebom seniorów. Ważne są drogi, ważne jest zdrowie, ale też godne życie seniorów – podkreśla burmistrz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this