Znajdź nas na

FAKTY

Już na wiosnę na kunowskim Rynku stanie samoobsługowa tężnia fotowoltaiczna!

Już wczesną wiosną (kwiecień, maj) mieszkańcy gminy Kunów, a także przyjezdni goście będą mogli korzystać z walorów kunowskiej tężni. Nowa „prozdrowotna atrakcja” stanie na terenie kunowskiego Rynku. – Odnowione będą wszystkie ławki i kosze, pojawią się również nowe nasadzenia, w tym zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków drzewa, które rosną do 10 metrów wysokości, które zostaną wkomponowane w obrzeża skweru – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Gmina Kunów rozwija się nie tylko pod względem infrastrukturalnym, czy prospołecznym, ale także turystycznym. W ubiegłym roku do użytku mieszkańców przy ulicy Laski, oddana została strefa relaksu ze skate parkiem i placem zabaw. Tymczasem wczesną wiosną skorzystać będzie można z kolejne atrakcji – tężni solankowej. Nie będzie to jednak taka zwykła tężnia. 

– Staramy się zawsze inspirować tym, co dobre i co sprawdza się w innych gminach. W Ćmielowie od trzech lat funkcjonuje tężnia solankowa i z tego co wiem ten pomysł się sprawdził. Chcieliśmy, aby nasi mieszkańcy mieli również możliwość korzystania z takiej tężni u nas, na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania. Pomysł na budowę tężni poddała pani Małgorzata Mazur, kierownika Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie. I tak podjęliśmy działania, aby go zrealizować – mówi Lech Łodej.

Lech Łodej, burmistrz Kunowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Już wczesną wiosną na jednym z zieleńców na kunowskim rynku stanie nowoczesna, inteligentna i samoobsługowa tężnia fotowoltaiczna. Jak podkreśla Małgorzata Mazur, tylko raz w roku uzupełnia się ją 1000 litrów solanki. Tężnia będzie miała 3,3 metra wysokości i wytwarzać będzie aerozol solankowy w całym zasięgu oddziaływania. Instalacja nie będzie musiała być podłączona do zewnętrznych źródeł mediów, posiadać będzie natomiast system automatycznego wykrywania obecności osób chcących skorzystać z jej walorów zdrowotnych. Będzie generować aerozol solankowy tylko w momencie, gdy w pobliżu będą ludzie. Posiadać będzie także cztery gniazda do ładowania telefonów lub tabletów. 

Urządzenie poinformuje również zdalnie o kończącej się solance, czy ewentualnej awarii. Zamontowane będa także czujniki informujące o stanie jakości powietrza, który sygnalizowany będzie za pomocą dynamicznego oświetlenia LED. Co ważne będzie można również  ustawiać różne wersje animacji świetlnych. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Fontanna, która znajduje się w centrum kunowskiego Rynku i często przysparza problemów,  zostanie wyczyszczona i nie będzie uruchamiana.  Pojawią się nowoczesne ławeczki, w kolorze tężni pomalowane zostaną również te istniejące. 

– Nasadzimy również roślinność, w tym 10 drzew o swobodnym pokroju do 10 metrów wysokości, zgodnie z wytycznymi konserwatora. Niestety jeszcze przed tym, jak objąłem urząd burmistrza, drzewa które dawały cień na Rynku, zostały wycięte. Bardzo chcielibyśmy aby mieszkańcy mogli znaleźć cień, a nie męczyć się „na pustyni”, którą w miesiącach letnich staje się nasz Rynek. Tężnia na pewno pozwoli na wytchnienie i da trochę ochłody, a do tego będzie miała walory prozdrowotne – wyjaśnia Lech Łodej. 

Tężnia solankowa na Kunowskim Rynku. Wizualizacja. Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Przypomina, że w sierpniu ubiegłego roku poprzez swój profil w mediach społecznościowych zapytał mieszkańców, co sądzą o pomyśle wybudowania tężni. Pojawiło się ponad 100 komentarzy, w których mieszkańcy pozytywnie wypowiadali się o propozycji. 

Koszt urządzenia to ok. 80 000 zł. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this