Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Osoby z niepełnosprawnościami krytykują planowaną drogę ekspresową S74

Przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami w Kielcach krytykują planowaną budowę drogi ekspresowej S74 przez miasto. Obawiają się, że nowa trasa stanie się kolejną barierą architektoniczną. GDDKiA zapewnia, że projekt będzie dostosowany do ich potrzeb.

Źródło: GDDKiA Kielce

Jeżeli trzy lata trzeba było czekać na wymianę kilku płytek chodnikowych, i to dopiero po interwencjach w mediach, to tym bardziej obawiamy się, że nowa inwestycja może stać się jedną wielką barierą architektoniczną dla osób z niepełnosprawnościami” – powiedział w piątek podczas briefingu prasowego Paweł Słowik z Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.

Według Słowika, projekt nowej drogi ekspresowej nie uwzględnia potrzeb osób z niepełnosprawnościami. „W 2023 roku odbyliśmy spotkanie z projektantami. Usłyszeliśmy, że po raz pierwszy słyszą o czymś takim, jak standardy dostępności przestrzeni publicznej. Powiedziano nam również, że możemy proponować jedynie +zmiany bezkosztowe+. Proszę wybaczyć, ale nie da się przystosować przestrzeni bez ponoszenia kosztów” – zauważył.

Dodał, że środowisko nie otrzymało odpowiedzi na oficjalne pismo z uwagami do projektu, które zostało wysłane w lipcu 2023 roku. „To lekceważenie głosu środowiska osób z niepełnosprawnościami jest dla nas oburzające” – zaznaczył Słowik.

W briefingu uczestniczyli także mieszkańcy osiedli przylegających do planowanej inwestycji, osoby niewidome – Magda i Piotr. „Był czas, kiedy nie mogłam się z tego osiedla wydostać. Teraz okazuje się, że wraz z planowaną inwestycją S74 cofamy się do czasów niedostępności” – powiedziała Magda, mieszkająca na osiedlu Bocianek. „Wszędzie tylko beton – bez punktów orientacyjnych, bez ścieżek dotykowych, bez pól uwagi. Sam beton” – dodała.

Piotr z Polskiego Związku Niewidomych ocenił, że nowe rozwiązania zwiększą ryzyko dla pieszych. „Już teraz jeździ tu mnóstwo samochodów. A przecież budowa drogi ekspresowej tylko zwiększy ruch, natężenie i hałas. To będzie jeszcze trudniejsze nie tylko dla osób niewidomych, ale także dla osób starszych” – wskazał.

Na zarzuty odpowiedziała rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec-Buras. „Rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzone zostaną na etapie projektu wykonawczego, który aktualnie jest opracowywany” – poinformowała PAP rzeczniczka.

Jak zapewniła, projektanci uwzględnią nie tylko wymagania przepisów ogólnych, ale także elementy z kieleckich standardów dostępności. „Będą to np. rozwiązania w zakresie doboru odpowiedniej nawierzchni, elementów naprowadzająco-ostrzegawczych, systemów sygnalizacji dźwiękowej i wibracyjnej, miejsc do odpoczynku” – dodała.

Pawelec-Buras zaznaczyła, że w rejonie instytucji ważnych dla osób z niepełnosprawnościami trasa S74 została zaprojektowana w tunelu o długości około 500 metrów. „Pozwoliło to na ograniczenie zajętości terenu i utworzenie infrastruktury typowo miejskiej: chodników, ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, zieleni, ławek. Poprawi się także dostępność przystanku kolejowego Kielce Piaski” – wyliczyła.

W ramach inwestycji planowane jest też zachowanie przejść dla pieszych w poziomie terenu oraz budowa nowych, bezkolizyjnych przejść nad drogą ekspresową. Kładki i przejścia podziemne mają zostać dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Kielecki odcinek S74 od lat wzbudzał kontrowersje. Zgodnie z planem nowa trasa ma przebiegać w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 74 obok gęsto zabudowanych osiedli: Bocianek, Szydłówek i Sady. Inwestycja zakłada budowę około 5 km drogi ekspresowej, która połączy węzeł Kielce-Zachód na trasie S7 z węzłem Bocianek. Część trasy zostanie poprowadzona w wykopie, lokalne skrzyżowania znajdą się nad drogą ekspresową. Umowę na realizację zadania podpisano w styczniu 2023 roku z firmą Intercor. Koszt inwestycji to 713,4 mln zł.

Budowa ma rozpocząć się w 2025 roku po uzyskaniu decyzji ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji).

Środowiska osób z niepełnosprawnościami zapowiedziały kolejny protest przeciwko projektowi. Ma on się odbyć 28 marca o godzinie 17 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Świętokrzyskiej. (PAP)

wdz/ jann/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Przedświąteczne spotkanie dzieci z gminy Kunów w dworku jak z bajki!

GMINA KUNÓW

Wandalizm w obiekcie UNESCO. Kto, kiedy i jak powiadomił o zniszczeniach w „Krzemionkach”?

FAKTY

Spotkanie Wielkanocne w Klubie Senior+ i Dziennym Domu Senior+ w Ćmielowie. Było rodzinnie i wzruszająco

GMINA ĆMIELÓW

Ćmielów: Natknął się na niewybuch!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this