Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Ruszyła zielona rewitalizacja śródmieścia miasta!

Ruszył pierwszy etap prac w ramach zielonej rewitalizacji Kielc. Śródmieście ma zostać częściowo „odbetonowane”, obsadzone drzewami i krzewami. Miasto pozyskało na ten cel środki z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Skwer im. Ireny Sendlerowej - wizualizacja Źródło: kielce.eu

Zielona rewitalizacja śródmieścia Kielc zakłada cztery inwestycje: rewitalizację skweru im. Ireny Sendlerowej, ul. Bodzentyńskiej wraz z placem Św. Wojciecha, urządzenie przedpola synagogi przy Al. IX Kielc oraz nasadzenia drzew na kieleckim Rynku.

Pierwsze prace ruszyły na ul. Bodzentyńskiej, wykonawca wygrodził teren, na którym prowadzi roboty ziemne pod nadzorem archeologicznym. Badania archeologiczne w tym rejonie będą realizowane do końca tego roku, są one konieczne, ponieważ inwestycja prowadzona jest w najstarszej części Kielc, w której dochodziło wcześniej do odkryć m.in. pozostałości średniowiecznej zabudowy.

Ulica Bodzentyńska w Kielcach – wizualizacja
Źródło: kielce.eu

„Obecnie wykonywana jest m.in. niecka pod fontannę, pojawią się tam także nowa aranżacja zieleni oraz wodne elementy nawiązujące do historii otoczenia i dawnego biegu Silnicy. Przy ulicy Bodzentyńskiej przewidziano również strefę wypoczynku dla mieszkańców z pergolami i dużą ilością zieleni” – powiedziała PAP Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

W ciągu dwóch miesięcy powinny rozpocząć się prace przy dwóch kolejnych zadaniach – rewitalizacji skweru im. Ireny Sendlerowej i na terenie przed dawną synagogą przy al. IX Wieków Kielc. Z kolei we wrześniu zaplanowano zieloną rewitalizację Rynku. „Prace w tym wypadku ruszą nieco później, ponieważ nie chcieliśmy ograniczać sezonu ogródków gastronomicznych” – wyjaśniła Wojda.

Rynek w Kielcach – wizualizacja
Źródło: kielce.eu

Projekt przewiduje uzupełnienie Rynku o drzewa, plac zostanie częściowo „odbetonowany”, a rośliny posadzone bezpośrednio do gruntu. Szpalery drzew mają się pojawić w południowej i wschodniej części Rynku. Zieloną enklawę zaplanowano również na placu św. Tekli. Na płycie Rynku zasadzone ma zostać także jedno wysokie i rozłożyste drzewo – dąb szypułkowy.

„Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów jest przygotowanie w śródmieściu dodatkowych miejsc wypoczynkowych oraz oczywiście wprowadzenie do rewitalizowanych obszarów dodatkowej zieleni. Uważam, że to jest działanie, które może wspomóc społeczną rolę centrum. Jeżeli tworzymy przyjazną, zieloną przestrzeń publiczną, to ona skłania ludzi do częstszego przebywania w niej. Liczymy, że te działania przyniosą właśnie taki efekt. Dobrym przykładem jest ulica Solna, która jest ładnie zrealizowaną przestrzenią i z dużym przekonaniem można powiedzieć, że tamtejsi restauratorzy nie narzekają na brak klientów” – podkreśliła.

Rynek w Kielcach – wizaulizacja
Źródło: kielce.eu

Na realizację inwestycji miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość projektu to ponad 21 mln zł, a dofinansowanie stanowi 90 proc. kosztów. Wszystkie prace powinny się zakończyć wiosną 2024 roku. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this