– Zakup nowych pojazdów to ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz skuteczności udzielanej pomocy medycznej” – podkreśliła dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica. „Nowoczesne wyposażenie i sprawny sprzęt pozwalają naszym zespołom ratownictwa medycznego działać jeszcze szybciej i skuteczniej, co w wielu przypadkach może decydować o życiu i zdrowiu pacjentów – dodała.
Wyposażenie nowych karetek obejmuje nosze główne z transporterem, defibrylator, urządzenie do oczyszczania powietrza w karetce oraz wideolaryngoskop. Pozostały sprzęt potrzebny do pełnej funkcjonalności ambulansów został przeniesiony z pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Zakupione auta trafią do punktów ratownictwa w Nowej Słupi i Rakowie, trzy z nich będą stacjonować w Kielcach, natomiast jedna trafi do oddziału w Sandomierzu. Karetki formalnie zaczną pracować w systemie ratownictwa pod koniec sierpnia.
Łączny koszt zakupu karetek wyniósł 3,6 miliona złotych, z czego wartość finansowa jednej karetki wraz z wyposażeniem to 710 tysięcy złotych. Wkład własny Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa do każdej z karetek wyniósł 110 tysięcy złotych.
Karetki wycofane z użytkowania najczęściej są przekazywane do różnych organizacji pozarządowych na cele statutowe, w tym głównie do jednostek ochotniczej straży pożarnej w regionie świętokrzyskim.
Średni okres użytkowania karetek ratunkowych w świętokrzyskim pogotowiu wynosi od 4 do 5 lat, a ich przebiegi sięgają od 350 do 450 tysięcy kilometrów w zależności od stanu technicznego i rocznika pojazdu.
Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach dysponuje obecnie 64 karetkami włączonymi do systemu ratownictwa medycznego w województwie świętokrzyskim. W skład floty Centrum wchodzą ponadto jedna specjalistyczna karetka noworodkowa, dwie karetki do transportu międzyszpitalnego oraz 11 karetek do pozostałych transportów medycznych. (PAP)
wdz/ agz/