Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kolejne Unijne środki na żłobki, klub seniora i świetlice środowiskowe! Zyska także Ostrowiec Świętokrzyski!

240 mieszkańców regionu skorzysta z kolejnych czterech projektów społecznych, które otrzymały łącznie ponad 3, 4 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Pieniądze będą przeznaczone na stworzenie miejsc w żłobkach dla dzieci ze Starachowic i z gminy Górno, nowej świetlicy środowiskowej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz rozszerzenie oferty klubu seniora w gminie Słupia koło Jędrzejowa. Umowy z beneficjentami podpisali wicemarszałek Renata Janik i członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Stowarzyszenie Bezpieczny Dom otrzymało ponad 365 tys. zł na utworzenie w Ostrowcu Świętokrzyskim świetlicy „Bezpieczny Kąt” (przy całkowitej wartości projekty prawie 397 tys. zł). W ciągu 2 lat 30 dzieci w wieku szkolnym znajdzie tu pomoc w postaci indywidualnej terapii pedagogicznej, ale będą również dla nich m. in. zajęcia językowe, komputerowe, wyjścia do kina, na basen, jazda konna oraz pomoc w odrabianiu lekcji.

– Od ośmiu lat działamy na terenie miasta Kielce, teraz możemy rozszerzyć działalność o świetlicę wspomagającą wychowanie dzieci w Ostrowcu Świętokrzyskim. Widzimy duże zapotrzebowanie na taką pomoc na terenie Ostrowca Św., a praca w małym, lokalnym środowisku, którego potrzeby znamy, przynosi najlepsze efekty – mówi Anita Majkowska, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Dom.


Dzięki projektowi Klubu Malucha „Re-Re-Kum-Kum” ze Starachowic przez rok dofinansowane będą opłaty za pobyt w żłobku dla 60 dzieci. Dzięki temu ich mamom łatwiej będzie odnaleźć się na rynku pracy. Projekt będzie realizowany od września przyszłego roku. Wartość projektu to 585 tys. zł przy dofinansowaniu w kwocie 441 tys. zł.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Zapotrzebowanie na takie na opiekę nad dziećmi do lat 3. Jest sporo dużych firm, wiele osób przeprowadza się z innych miast w Polsce, by pracować w Starachowicach. Dla mam taka pomoc jest dużym wsparciem – mówi Karolina Stępkowska z Klubu Malucha „Re-Re-Kum-Kum” w Starachowicach.

Również projekt gminy Górno dotyczy organizacji opieki żłobkowej. Dzięki uruchomieniu żłobka w Cedzynie 50 rodziców będzie miało szansę wrócić do pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka. Wartość projektu przewidzianego na 2 lata to ponad 1 mln 800 tys. zł, przy unijnym dofinansowaniu kwotą ponad 1,5 mln zł.

Jak poinformowała wicemarszałek województwa, projekty „żłobkowe” dofinansowano z Poddziałania 8.1.1. „Zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3” RPOWŚ 2014-2020. Natomiast z poddziałania 9.2.1. „Rozwój wysokiej jakości usług społecznych” utworzona zostanie nowa świetlica w Ostrowcu Świętokrzyskim i zorganizowane dodatkowe miejsca w gminnym Klubie Seniora w Słupi, powiat jędrzejowski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– To kolejne bardzo wartościowe projekty. Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego są dobrze wykorzystywane w naszym województwie, z korzyścią dla lokalnych społeczności – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.

Natomiast w istniejącym Klubie Seniora w gminie Słupia w powiecie jędrzejowskim w trakcie trzyletniego projektu zaplanowano utworzenie dodatkowych 22 miejsc dla osób starszych. Z klubu od stycznia będzie korzystać łącznie 100 seniorów. Przewidziano zajęcia gimnastyczne, artystyczne, rękodzielnicze, kulinarne, florystyczne i szachowe. By dostosować klub do większej liczby uczestników, zostanie przeprowadzony remont. Ponadto gmina zakupi samochód przeznaczony do transportu osób starszych do placówki. Wartość projektu to prawie 1 mln 200 tys. zł, przy dofinansowaniu blisko 1 mln 100 tys.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this