Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kolejny etap prac nad strategią rozwoju województwa! Wyzwaniem numer jeden – demografia!

Naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i otoczenia biznesu dyskutowali w Kielcach nad przyszłością regionu świętokrzyskiego. Podsumowano wyniki diagnozy aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej województwa. W konferencji wzięli udział Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Mariusz Gosek, członek Zarządu.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej jest to dokument prezentujący stan obecny województwa – demografię oraz sferę gospodarczą. – Naszym celem nadrzędnym jest, aby nie był to martwy dokument, dlatego dyskutujemy nad uszczegółowieniem konkretnych działań w każdej z dziedzin – podkreśla przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

Diagnoza wskazuje także mocne i słabe strony regionu. – Pokazuje pozycję naszego województwa na tle całej Polski oraz zróżnicowanie sytuacji wewnętrznej – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Świętokrzyskie wyróżnia się zasobami surowcowymi, wzrostem liczby funkcjonujących podmiotów gospodarczych oraz wysokim udziałem, na tle kraju, firm działających w sektorze związanym z przemysłem i budownictwem.

– Dalszy rozwój infrastruktury drogowej, troska o ochronę środowiska, ale przede wszystkim wsparcie dla przedsiębiorców to kluczowe działania, jakie będziemy podejmować w najbliższych latach – zaznacza wicemarszałek Renata Janik.

Wiodącym elementem rozwoju regionu jest także turystyka, szczególnie uzdrowiskowa.

– Mamy takie perełki, jak Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, a w szybkim czasie, mam nadzieję, powstanie także uzdrowisko w Kazimierzy Wielkiej – mówi Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Obecna diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej regionu ma ponad 290 stron. Jakie wnioski można wysnuć po jej analizie?

– Województwo świętokrzyskie się rozwija. Problem w tym, że rozwija się wolniej, niż przeciętnie cała Polska – zauważa prof. Aleksander Noworól, ekspert ds. opracowania Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

Zdaniem Jacka Sułka, dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego, wyzwaniem numer jeden na najbliższe dziesięć lat jest demografia: starzejące się społeczeństwo, odpływ młodych ludzi do innych miast oraz stosunkowo duży procent osób korzystających z pomocy społecznej.

– Mając na uwadze starzejące i wyludniające się społeczeństwo musimy iść w kierunku budowy infrastruktury społecznej – domów pomocy społecznej oraz dziennych domów opieki medycznej – wskazuje wicemarszałek Renata Janik.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Od 5 do 8 listopada odbędą się kolejne warsztaty Grup Roboczych do spraw opracowania Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Wypracowane wnioski zostaną usystematyzowane, a następnie zaprezentowane w trakcie posiedzenia zespołu do spraw opracowania SRWŚ, które odbędzie się  18 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Zespół Świętokrzyskie 2030+ działa pod przewodnictwem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Andrzeja Bętkowskiego, a w jego skład wchodzą przedstawiciele kluczowych instytucji z regionu, w tym samorządów lokalnych, przedsiębiorców, organizacji związkowych i pozarządowych, izb gospodarczych oraz uczelni wyższych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Aktualne informacje na temat prac nad Strategią Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego www.swietokrzyskie.pro w zakładce Strategia Rozwoju Województwa: https://bit.ly/2jTykB1

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this