Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Komisja rewizyjna czy „łubu dubu Jarząbka”?

Nie tak dawno pisaliśmy o komplikacjach jakie pojawiły się podczas konstytuowania i uchwalania planu pracy komisji rewizyjnej w powiecie ostrowieckim. Okazuje się, że jeszcze „ciekawiej” jest w przypadku komisji rewizyjnej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Po ostatnim posiedzeniu komisji oburzony jest Mateusz Czeremcha, który uważa, że radni z KWW Jarosław Górczyńskiego mylą funkcję radnych z urzędem rzecznika prasowego prezydenta. I chociaż obalenie komunizmu świętowaliśmy wczoraj, pozostaje pytanie, czy w niektórych miastach w Polsce „łubu dubu Jarząbka” z popularnego niegdyś filmu Barei to nadal rzeczywistość?

fot. Czytelnik

Przedmiot działania Komisji Rewizyjnej określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, a także Statut Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

Zbulwersowany ostatnim posiedzeniem komisji rewizyjnej działającej w ramach Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jakie miało miejsce 4 czerwca, jest Mateusz Czeremcha, radny miejski z Prawa i Sprawiedliwości, a także członek komisji rewizyjnej. To właśnie wczoraj pod obrady trafił bowiem projekt wniosku w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi. Co tak bardzo oburzyło radnego?

– Jednym z ustawowych zadań rady miasta jest kontrolowanie działalności Prezydenta Miasta. W tym celu rada miasta powołuje komisję rewizyjną. Komisja rewizyjna opiniuje także wykonanie budżetu i występuje z wnioskiem do rady gminy o udzielenie lub nieudzielenie absolutorium Prezydentowi. W dniu 4 czerwca na obrady komisji rewizyjnej trafił projekt wniosku w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi. Oprócz części merytorycznej projekt wniosku ku mojemu zdziwieniu zawierał zapisy w istocie sprzeczne z ustawą o samorządzie gminnym, cytuję „Komisja również pozytywnie ocenia działalność Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego w działaniach, które podnoszę estetykę miasta, standardy funkcjonowania, komfort życia mieszkańców oraz stwarzają warunki dla rozwoju funkcjonowania przedsiębiorczości”.  Przewodniczący komisji Aron Pietruszka i radni KWW najwyraźniej uznali, że komisja rewizyjna i stanowisko rzecznika Prezydenta Górczyńskiego to w zasadzie jedno i to samo. Jeżeli Prezydent Miasta oczekuje, że nawet komisja rewizyjna będzie bezkrytycznie i nieustająco go chwalić, to strach pomyśleć co będzie dalej. Na szczęście ta nowa praktyka obowiązuje tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mam nadzieję, że nie grozi nam powrót do przeszłości, to jest zaklinania rzeczywistości i „malowania trawników”. Państwo radni z KWW nie bójcie się mieć własnego zdania, ale co najważniejsze nie zapominajcie, że to my radni zostaliśmy wybrani przez mieszkańców, aby również poprzez konstruktywną krytykę mobilizować władze miasta do szukania najlepszych rozwiązań dla mieszkańców – tłumaczy Mateusz Czeremcha.

Ze swego rodzaju „hymnami pochwalnymi na temat estetyki miasta” mieliśmy do czynienia podczas praktycznie każdej sesji rady miejskiej, chociaż zdarzały się także wystąpienia „zachwalające” działalność prezydenta, podczas obrad radnych powiatowych. Retorycznymi pozostają pytania: Czy fala „obłędu” dotarła także do komisji rewizyjnej? Czy to już „obsesja”, czy jeszcze „fetyszyzm”?

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się 30 maja, Włodzimierz Sajda, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego, tak dziękował prezydentowi i jednocześnie reklamował usługi świadczone przez Zakład Usług Miejskich, który jednak wbrew słowom, jakich użył radny, nie jest prywatną firmą Łukasza Dybca.

– Panie prezydencie, ludzie przyjeżdżają, teraz moi koledzy przyjechali z Kanady, nie mogą się nadziwić, jak teraz Ostrowiec wygląda. Dziwią się, idą na basen, że na ulicy Mickiewicza jest taki szeroki chodnik, panie prezydencie. U mnie w dzielnicy wychowani zasłużeni sportowcy, pan ich zna bardzo dobrze. Panie prezydencie tu zapomniałem właśnie panu podziękować w imieniu mieszkańców Kościuszki nie tylko za tę część chodnika, który jest wykonany. No żadna firma by tak nie wykonała, jak firma Łukasza Dybca, żadna firma – mówił Włodzimierz Sajda.

W podobnym tonie wypowiadał się Andrzej Pałka, radny z KWW Jarosława Górczyńskiego:

– W tym miejscu chce panie prezydencie podziękować za Rondo Narodowych Sił zbrojnych, bo ono nareszcie przyjęło naprawdę wygląd, to jest jeszcze w trakcie, ale to już widać i to nawet mieszkańcy mojego osiedla, które mam zaszczyt, jak to się mówi prowadzić, jako przewodniczący, podkreślają. Dawno tego nie było i nareszcie mówią, że jest gospodarz, który nad tym pracuje – tłumaczył radny.

Andrzej Pałka odzywał się w tej kwestii także podczas XII sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, która odbyła się 29 marca.

– Po przejęciu dróg powiatowych w ramach, w granicach miasta, będę mówił o swoim rewirze – Kolonia Robotnicza, mogę popatrzeć z przyjemnością, a powtórzę za ludźmi, za mieszkańcami, po raz pierwszy zobaczyli, od momentu wybudowania chodników, jak są szerokie chodniki. O czym pamiętamy, kadencję poprzednią zgłaszałem wiele razy. Za to wielkie podziękowanie dla pana prezydenta, jak i również w dużej mierze panu dyrektorowi Zakładu Usług Miejskich, Łukaszowi Dybcowi, bo widać jak wygląda organizacja tej pracy, pojawili się ludzie, a jednak robota pięknie zrobiona. Pojawił się sprzęt, którego bardzo wielu mieszkańców mówi po raz pierwszy widzą, że takie sprzęty nawet chodzą po chodnikach i ulicach. Bardzo cieszy również, że nie trzeba zgłaszać, a już się podejmuje działania, na drogach, związanych z odnowieniem pasów, naprawianiem wyrw pozostających po okresie zimowym, co też wielkie podziękowania są w tym miejscu również i dla prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych pana Mirosława Sławka. Nie dało się pominąć faktu, że prezesi wielu spółek też brali udział w tych pracach, dało się to zauważyć, co też i mieszkańcy zobaczyli, że co można kiedy jest zgoda zrobić i ile można zrobić w tak krótkim czasie. Dziękuję i oby tak dalej to trwało – mówił Andrzej Pałka.

Nie inaczej sprawa miała się na Sesjach Rady Powiatu Ostrowieckiego:

– Chciałabym w imieniu osób, które mnie zobligowały do tego, żeby to powiedzieć, mieszkańców powiatu ostrowieckiego, mieszkańców miasta Ostrowiec, i moim imieniu własnym, w imieniu własnym podziękować serdecznie panu prezydentowi, który na zasadzie umowy z radą powiatu przejął funkcjonowanie dróg ostrowieckich, powiatowych dróg. Ludzie, którzy do mnie przychodzili prosili naprawdę, także na ręce pana wiceprezydenta pana Piotra Dasiosa składam te podziękowania za uporządkowanie dróg w powiecie, powiatowych dróg w Ostrowcu. Naprawdę zbliża się wiosna, będzie bardzo ładnie. Myślę, że gdybyśmy tak o porządki dbali zawsze, to nasze miasto wyglądałoby bardzo ładnie. Także jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję proszę o przekazanie podziękowań od mieszkańców powiatu – mówiła podczas sesji 27 marca, Małgorzata Bień, radna powiatowa z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Ocenę pozostawiamy mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, których podatki przeznaczane są także na diety radnych…

1 Comment

1 Comment

  1. mieszkaniec

    Czerwiec 5, 2019 at 06:12

    Dostaje mdłości. Miasto klakierów. Dobrze, że tę karykaturaloność widzą radni PIS i protestują.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Mieszkańcy żalą się na praktyki stosowane w ośrodku zdrowia w Waśniowie! Renata Lipka: Musimy działać zgodnie z prawem!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej mają nową drogę! Czekali na nią 30 lat!

FAKTY

Mieszkańcy Woli Grójeckiej proszą o chodnik! Powiat odpowiada, że potrzebę widzi, ale… funduszy nie ma!

FAKTY

Tragiczny finał poszukiwań starszego mężczyzny!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this