Znajdź nas na

FAKTY

Kunowska świątynia z dotacją z urzędu marszałkowskiego!

Kilka tygodni temu informowaliśmy o wspólnych działaniach podjętych przez parafię rzymskokatolicką imienia Świętego Władysława w Kunowie, „Stowarzyszenie na rzecz renowacji kościoła i zabytków w Kunowie”, a także gminę Kunów, których celem jest ocalenie kunowskiej świątyni dla przyszłych pokoleń. Wczoraj (6 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego podpisano umowę na dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na dofinansowanie zadania dotyczącego opracowania dokumentacji projektowej na remont dachu i elewacji kościoła oraz dzwonnicy w Kunowie.

Kościół imienia Świętego Władysława w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kościół Świętego Władysława w Kunowie to obiekt z piękną historią. Usytuowany na wzgórzu stanowi ważne miejsce dla pokoleń mieszkańców nie tylko Kunowa, ale i całej gminy. Nic więc dziwnego, że  „Stowarzyszenie na rzecz renowacji kościoła i zabytków w Kunowie” podjęło działania, aby ocalić od zapomnienia, a także przed ruiną, tę niezwykłą świątynię. 

W imieniu parafii umowę podpisał ksiądz proboszcz Jerzy Ejchler
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Warto ten kościół ratować dla nas, dla naszych dzieci, wnuków, prawnuków. Wchodząc do tej świątyni  przykro jest patrzeć na ten wystrój, na zaniedbania. Przychodzimy do kościoła, żeby się modlić, przekazywać ten nastrój duchowy, a wokół nas jest bieda i szarość. Nie możemy tego dobytku tych ponad 400 lat zmarnować. Jeśli ktoś taki kościół kiedyś wybudował i stać go było, żeby go utrzymać, to myślę, że i nas będzie stać, aby doprowadzić ten kościół to świetności, to jest nasz moralny obowiązek – mówiła nam w maju 2020 roku Krystyna Gawryjołek, prezes „Stowarzyszenie na rzecz renowacji kościoła i zabytków w Kunowie”. Słowa dotrzymała. 

Dzięki połączonym siłom parafii, Stowarzyszenia i gminy Kunów, świątynia ma szansę odzyskać dawny blask. 

Wczoraj (czwartek, 6 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego podpisano umowę na  na dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na opracowanie dokumentacji projektowej na remont dachu i elewacji kościoła oraz dzwonnicy w Kunowie. 

Inwestycja możliwa będzie dzięki montażowi finansowemu. Gmina Kunów udzieliła bowiem dotacji na ten cel w wysokości 45 000 zł, Stowarzyszenie przekazało zaś kwotę 25 000 zł. 

Od lewej: senator Krzysztof Słoń, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, ksiądz proboszcz Jerzy Ejchler, wicemarszałek Renata Janik Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– To ważny krok w kierunku ratowania naszej świątyni dla przyszłych pokoleń. Wierzę, że wspólnymi siłami możemy naprawdę wiele osiągnąć – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Oprócz kunowskiej świątyni wsparcie otrzymali: 

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła  – Kije

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szańcu

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Katarzyny Dz.M. – Piasek Wielki

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia N.M.P. – Strożyska

Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Wojciecha – Cisów

Korporacja PP Aleksander Pietrow – Wiązownica Kolonia

Parafia Rzymsko-Katolicka p.w.Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Św.

Gmina Moskorzew

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Parafia Rzymskokatolicka Św. Michała Archanioła w Sokolinie

Gmina Chęciny

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

1 Comment

1 Comment

  1. Emil

    7 lipca, 2023 at 11:21

    Jak to jest że w Kunowie wszystko może się rozwijać a w Ostrowcu jest żonglowanie stanowiskami? Zamiast zająć się rozwojem miasta, korzystają z nieobecności Jarosława i rozdają sobie stanowiska. A wszystko to ta sama znana na od lat klika.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this