Znajdź nas na

KULTURA

Legiony to żołnierska nuta… O dziejach Legionów Polskich na ziemi sandomierskiej opowie Marek Lis!

Marek Lis jest badaczem najnowszej historii ziemi opatowskiej i sandomierskiej. Od wielu lat w kręgu jego głównych zainteresowań znajdują się działania militarne lat 1914-1915 prowadzone na tych terenach przez armię austro-węgierską, rosyjską, niemiecką i Legiony Polskie oraz problematyka związana z pochówkami ofiar Wielkiej Wojny. Już jutro w ODS „Malwa” w Ostrowcu Świętokrzyskim wygłosi wykład monograficzny, poparty prezentacją pt. „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej”. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17.00. Wstęp wolny!

Źródło: archiwum prywatne Marek Lis

– Marek Lis urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest historykiem, regionalistą, archiwistą, bibliotekarzem. Ukończył Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Ostrowcu Św. Studia wyższe odbył na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku historia-archiwistyka. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W latach 1986-1988 pracował w Szkole Podstawowej nr 2 w Opatowie. Od 1988 r. jest kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie – przedstawia sylwetkę Marka Lisa, Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana.

Już jutro 18 września (środa) w ODS „Malwa” na os. Stawki 45, I piętro (pokój 20) będzie można posłuchać wykładu monograficznego popartego prezentacją pt. „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej”, realizowanego w ramach cyklu spotkań historycznych pn. „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie”. Projekt współfinansuje Województwo Świętokrzyskie, a wydarzenie wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa.

– 8 października 1914 r. do Jakubowic wkroczyły oddziały 1 Pułku Legionów pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego. Formacja legionowa wraz z 1 Armią Austriacką gen Denkla, posuwała się za cofającymi się Rosjanami. W Jakubowicach był nowoczesny, jak na tamte czasy, budynek szkolny gdzie zakwaterował się sztab, natomiast oddziały pułku rozlokowały się w zagrodach chłopskich w Jakubowicach, Janowicach, Prusach i chwilowo w Pisarach. Komendant Józef Piłsudski zakwaterował się w mieszkaniu kierownika szkoły. Pozostałe pomieszczania budynku szkolnego zajął sztab i pododdziały obsługi. Z kolei legioniści zakwaterowali się w gospodarstwach chłopskich. W pierwszej fazie swego istnienia Legiony stanowiły jednostkę elitarną. W znacznej mierze w jej skład wchodzili młodzi wykształceni ludzie, gimnazjaliści i studenci. W wolnej Polsce tworzyli struktury administracji i Armii Polskiej. W chałupach w Jakubowicach, Janowicach, Prusach i Pisarach w 1914 r. kwaterowało m.in. trzech późniejszych marszałków Polski (Piłsudski, Rydz Śmigły, Żymierski), kilku premierów (Sławek, Sławoj Składkowski), kilku ministrów, wojewodów, kilkunastu generałów, malarzy, pisarzy i poetów – przypomina Monika-Bryła Mazurkiewicz.

Marek Lis jest badaczem najnowszej historii ziemi opatowskiej i sandomierskiej. Od wielu lat w kręgu jego głównych zainteresowań znajdują się działania militarne lat 1914-1915 prowadzone na tych terenach przez armię austro-węgierską, rosyjską, niemiecką i Legiony Polskie oraz problematyka związana z pochówkami ofiar Wielkiej Wojny.

Jego dorobek piśmienniczy jest imponujący. Obejmuje książki: „By nie zatarł ich czas… Śladami mogił i cmentarzy wojennych I wojny światowej w powiatach: sandomierskim, opatowskim i staszowskim” (2001), „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej” (2004), „Krwawe Zaduszki Wielkiej Wojny. Bitwa nad Opatówką 1-3 listopada 1914 roku” (2010), „Ku Niepodległości. Działania wojenne i dzieje czynu legionowego na Ziemi sandomierskiej i Opatowskiej w latach 1914-1915” (2014), blisko stu artykułów, w tym popularnonaukowych i naukowych, które w większości związane są tematycznie z okresem I wojny światowej, a opublikowane zostały m. in. w „Zeszytach Sandomierskich”, „Roczniku Muzeum w Ostrowcu Świętokrzyskim”, „Samorządowym Piśmie Społeczno-Kulturalnym Opatów”, „Roczniku Diecezji Sandomierskiej”, „Samorządowym Piśmie Społeczno-Kulturalnym Ożarów”, „Wieściach Lipnickich”, „Nad Kamienną”, „Ziemi Opatowskiej” i „Tygodniku Nadwiślańskim”. Jest także stałym współpracownikiem redakcji kilku czasopism lokalnych. Uczestnik kilkunastu historycznych konferencji popularnonaukowych organizowanych w Opatowie, Ożarowie, Staszowie, Lipniku, Ostrowcu Św. i Sandomierzu.

Marek Lis jest także współautorem, w tym także redaktorem siedmiu publikacji zbiorowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this