Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Legiony to żołnierska nuta… O dziejach Legionów Polskich na ziemi sandomierskiej opowie Marek Lis!

Marek Lis jest badaczem najnowszej historii ziemi opatowskiej i sandomierskiej. Od wielu lat w kręgu jego głównych zainteresowań znajdują się działania militarne lat 1914-1915 prowadzone na tych terenach przez armię austro-węgierską, rosyjską, niemiecką i Legiony Polskie oraz problematyka związana z pochówkami ofiar Wielkiej Wojny. Już jutro w ODS „Malwa” w Ostrowcu Świętokrzyskim wygłosi wykład monograficzny, poparty prezentacją pt. „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej”. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17.00. Wstęp wolny!

Źródło: archiwum prywatne Marek Lis

– Marek Lis urodził się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest historykiem, regionalistą, archiwistą, bibliotekarzem. Ukończył Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Ostrowcu Św. Studia wyższe odbył na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku historia-archiwistyka. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W latach 1986-1988 pracował w Szkole Podstawowej nr 2 w Opatowie. Od 1988 r. jest kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Opatowie – przedstawia sylwetkę Marka Lisa, Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana.

Już jutro 18 września (środa) w ODS „Malwa” na os. Stawki 45, I piętro (pokój 20) będzie można posłuchać wykładu monograficznego popartego prezentacją pt. „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej”, realizowanego w ramach cyklu spotkań historycznych pn. „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie”. Projekt współfinansuje Województwo Świętokrzyskie, a wydarzenie wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa.

– 8 października 1914 r. do Jakubowic wkroczyły oddziały 1 Pułku Legionów pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego. Formacja legionowa wraz z 1 Armią Austriacką gen Denkla, posuwała się za cofającymi się Rosjanami. W Jakubowicach był nowoczesny, jak na tamte czasy, budynek szkolny gdzie zakwaterował się sztab, natomiast oddziały pułku rozlokowały się w zagrodach chłopskich w Jakubowicach, Janowicach, Prusach i chwilowo w Pisarach. Komendant Józef Piłsudski zakwaterował się w mieszkaniu kierownika szkoły. Pozostałe pomieszczania budynku szkolnego zajął sztab i pododdziały obsługi. Z kolei legioniści zakwaterowali się w gospodarstwach chłopskich. W pierwszej fazie swego istnienia Legiony stanowiły jednostkę elitarną. W znacznej mierze w jej skład wchodzili młodzi wykształceni ludzie, gimnazjaliści i studenci. W wolnej Polsce tworzyli struktury administracji i Armii Polskiej. W chałupach w Jakubowicach, Janowicach, Prusach i Pisarach w 1914 r. kwaterowało m.in. trzech późniejszych marszałków Polski (Piłsudski, Rydz Śmigły, Żymierski), kilku premierów (Sławek, Sławoj Składkowski), kilku ministrów, wojewodów, kilkunastu generałów, malarzy, pisarzy i poetów – przypomina Monika-Bryła Mazurkiewicz.

Marek Lis jest badaczem najnowszej historii ziemi opatowskiej i sandomierskiej. Od wielu lat w kręgu jego głównych zainteresowań znajdują się działania militarne lat 1914-1915 prowadzone na tych terenach przez armię austro-węgierską, rosyjską, niemiecką i Legiony Polskie oraz problematyka związana z pochówkami ofiar Wielkiej Wojny.

Jego dorobek piśmienniczy jest imponujący. Obejmuje książki: „By nie zatarł ich czas… Śladami mogił i cmentarzy wojennych I wojny światowej w powiatach: sandomierskim, opatowskim i staszowskim” (2001), „Legioniści w Jakubowicach. Przyczynek do dziejów Legionów Polskich na Ziemi Sandomierskiej” (2004), „Krwawe Zaduszki Wielkiej Wojny. Bitwa nad Opatówką 1-3 listopada 1914 roku” (2010), „Ku Niepodległości. Działania wojenne i dzieje czynu legionowego na Ziemi sandomierskiej i Opatowskiej w latach 1914-1915” (2014), blisko stu artykułów, w tym popularnonaukowych i naukowych, które w większości związane są tematycznie z okresem I wojny światowej, a opublikowane zostały m. in. w „Zeszytach Sandomierskich”, „Roczniku Muzeum w Ostrowcu Świętokrzyskim”, „Samorządowym Piśmie Społeczno-Kulturalnym Opatów”, „Roczniku Diecezji Sandomierskiej”, „Samorządowym Piśmie Społeczno-Kulturalnym Ożarów”, „Wieściach Lipnickich”, „Nad Kamienną”, „Ziemi Opatowskiej” i „Tygodniku Nadwiślańskim”. Jest także stałym współpracownikiem redakcji kilku czasopism lokalnych. Uczestnik kilkunastu historycznych konferencji popularnonaukowych organizowanych w Opatowie, Ożarowie, Staszowie, Lipniku, Ostrowcu Św. i Sandomierzu.

Marek Lis jest także współautorem, w tym także redaktorem siedmiu publikacji zbiorowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this