Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Maciej Gdula: Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą!

Jak powinniśmy patrzeć na Unię Europejską? Dlaczego potrzebny jest rozdział kościoła od państwa? Jakich praw i przywilejów potrzebują kobiety w Polce? Na te i wiele innych pytań, podczas wczorajszej konferencji prasowej, odpowiadał Maciej Gdula, kandydat do Europarlamentu z list partii „Wiosna” w okręgu małopolsko-świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Krzysztof Adamski, koordynator partii „Wiosna” w powiecie ostrowieckim zorganizował spotkanie mieszkańców Ostrowca Św. z Maciejem Gdulą, „jedynką” do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolska-świętokrzyskie.

Maciej Gdula przyjechał do Ostrowca Św. wraz z Małgorzatą Marenin i Bogusławą Długosz. Obie panie również startują w wyborach do Europarlamentu, tyle, że kolejno z drugiego i szóstego miejsca z listy partii Wiosna. Co ma do zaoferowania Maciej Gdula?

– Wiosna to nowa jest jakość – mówi Maciej Gdula – Mamy przekonanie, że Polsce potrzebne jest coś więcej niż tylko odsunięcie PiS od władzy. Potrzebny jest nowy, jasny kierunek zmian i potrzena jest w polityce autetnyczność i wiarygodność. Oferujemy coś czego nie należy nie doceniać. Nową jakość w polityce, nowe tematy i nowy styl – tłumaczy Maciej Gdula.

Założenia, jakie zostały poruszone podczas spotkania z dziennikarzami i mieszkańcami opierały się głównie o wypracowane podczas Europejskiej Burzy Mózgów propozycje. Te ostatnią zorganizował 7 maja w Kielcach lider partii Wiosna – Rober Biedroń. Podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami województwa ustalono, że Parlament Europejski w nadchodzącej kadencji powinien zająć się przede wszystkim: opracowaniem europejskiego programu ochrony środowiska, zawierającego wspólne dla całej Europy normy, stworzeniem europejskiego programu leczenia chorób układu krążenia, stworzenie europejskiego programu kształcenia nauczycieli, a także europejskiego programu horyzontalnego wyrównywania szans.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Maciej Gdula tłumaczył również jak powinniśmy patrzeć na Wspólnotę.

– Unia Europejska to nie tylko zbiór państw, to przede wszystkim wspólnota – to zdanie można było usłyszeć wiele razy podczas dzisiejszego spotkania.

– Jest to twór, który może konkurować z innymi dużymi państwami i tak powinniśmy Unię Europejską traktować – tłumaczył Maciej Gdula.

Natomiast Małgorzata Marenin dziękowała koordynatorowi Wiosny w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Chciałam podziękować panu Krzysztofowi Adamskiemu za to, że struktury w Ostrowcu Św. tak prężnie działają. Jesteśmy nie pierwszy raz w Ostrowcu Św. Sprawy mieszkańców są dla nas bardzo istotne. Tak jak mówiłam, sprawy Ostrowca Św. są dla nas bardzo ważne i na pewno będziecie mieć kontakt z europosłami – mówiła Małgorzata Marenin, która podkreślała, że jednym z najważniejszych dla niej postulatów Wiosny jest jeszcze większa decentralizacja, niż jest obecnie, jeśli chodzi o środki unijne. Chciałaby bowiem, aby te trafiały bezpośrednio do samorządów.

– Idziemy z postulatem, aby kobiety z Polski miały dostęp do takiej samej opieki medycznej, jak koleżanki z europy. Ale to nie tylko. Bo chcemy również iść z takim postulatem, żeby ograniczyć bariery, które mają osoby niepełnosprawne. Pochylamy się nad problemami senioralnymi. No i mi najbliższa sercu jest europejska karta praw kobiet, którą Wiosna Kobiet tworzy – podkreślała Bogusława Długosz, Świętokrzyski Koordynator Wiosny Kobiet.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Iwona Wielgus apelowała natomiast do wszystkich mieszkańców Ostrowca Św., aby na poważnie potraktowali wybory do Europarlamentu.

– Ponieważ jestem rodowitą mieszkanką Ostrowca Św. chciałbym zaapelować do mieszkańców, żeby 26 maja stawili się przy urnach i oddali swój głos, najlepiej na Wiosnę, ponieważ Wiosna jest z kobietami. proponuje bardzo szeroki pakiet dla kobiet. To co mnie najbardziej przekonuje w programie Wiosny, to także darmowy program in vitro – mówiła Iwona Wielgus.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Maciej Gdula, podsumowując spotkanie, tłumaczył na jakich zasadach chce działać partia Wiosna. Przede wszystkim wszystko ma być przejrzyste dla obywateli. Jako przykład podał jeden z postulatów partii, jakim jest rozdział kościoła od państwa

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jeżeli np. idzie o kwestię rozdziału kościoła od państwa bez Wiosny nie byłoby to dyskutowane, ale też nie było by dyskutowane w taki sposób. My nie chcemy wywołać wojny religijnej, o co jesteśmy czasami oskarżani, tylko chcemy dokonać reformy państwo – kościół. Z szacunkiem podchodzimy do wiernych, ale jednocześnie chcemy zmiany, mówimy o tym stanowczo, ale bez wyśmiewania i poniżaniu. Na pewno mówimy o likwidacji funduszu kościelnego, mówimy o zastopowaniu finansowania nauki religii. Mówimy też o zmianach w prawie w tych sferach, w których kościół mówi, że zmiany nie są potrzebne, jeżeli chodzi o kwestie równości małżeńskiej czy przerywania ciąży – tłumaczył lider listy Wiosny z okręgu małopolskie-świętokrzyskie w wyborach do Europarlamentu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this