Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Marszałek przywitał kolejny wakacyjny turnus dzieci w Winnicy!

Trwa “Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022” – wspólny projekt Województwa Świętokrzyskiego i Miasta Kielce. Samorządy organizują wakacyjny wypoczynek dzieci z Obwodu Winnickiego i miasta Winnica w naszym regionie. Dziś w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach marszałek Andrzej Bętkowski, prezydent Kielc Bogdan Wenta przywitali trzecią grupę dzieci życząc im udanego wypoczynku, zawarcia nowych przyjaźni oraz niezapomnianych wrażeń ze zwiedzania naszego regionu.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Witam Was w sercu regionu, po którym będziecie podróżować i który będziecie odkrywać. Wierzymy, że wkrótce będziecie mogli cieszyć się pokojem w waszej ojczyźnie. Teraz u nas czujcie się bezpiecznie i korzystajcie z atrakcji jakie dla Was przygotowaliśmy – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Bardzo dziękuję w imieniu dzieci, że możemy być w tak miłym, pełnym atrakcji mieście. Dzieci przez te dwa tygodnie pobytu będą miały uśmiech na twarzach oraz spokój w sercach, który po powrocie do domu przekażą swoim rodzicom. Bardzo dziękujemy i doceniamy to co dla nas robicie – mówiła Iranna Pryszczepa, opiekunka.

W spotkaniu uczestniczyli również m.in. Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, Pełnomocnik Prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy, przedstawiciele Urzędu Miasta Kielce oraz Tomasz Olesiński, dyr. Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego w Kielcach.

Wypoczynkiem w ramach “Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022” są objęte dzieci zmagające się z traumą związaną z działaniami wojennymi, doświadczone okrucieństwem konfliktu. Do Kielc przyjeżdżają sieroty, półsieroty oraz nieletni, których rodzice zaangażowani są bezpośrednio w obronę Ukrainy. W sumie wakacje w naszym regionie spędzi w dniach 20 czerwca -14 sierpnia 200 osób z Ukrainy.

Goście z Ukrainy wakacyjną przygodę w województwie świętokrzyskim rozpoczynają od zwiedzania Ogrodu Botanicznego, wzgórza Karczówka, Wzgórza Zamkowego w Kielcach. W bogatym programie nie zabraknie warsztatów, zajęć sportowych, integracyjnych. Dla młodzieży zaplanowano także wycieczkę do Tokarni i zwiedzanie skansenu, warsztaty garncarskie, czy ognisko integracyjne.

Zorganizowane będą wycieczki po regionie świętokrzyskim oraz zajęcia edukacyjne nt. tradycji i kultury Polskiej. W czasie pobytu w Kielcach młodzi ludzie z Winnicy będą pod opieką ukraińskich wychowawców oraz wykwalifikowanej kadry pedagogiczno-instruktorskiej Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

Całkowity koszt projektu “Kielce CAMP dla Winnicy, Świętokrzyskie 2022” obejmujący zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę, realizację programu w Kielcach i animację czasu wolnego to około 260 tys. zł. Urząd Marszałkowski na realizację, jako wkład Województwa Świętokrzyskiego z przeznaczeniem na pokrycie kosztów transportu i wybranych wycieczek po regionie, przekazał 50 tys. zł. Miasto Kielce przeznaczyło 210 tys. zł. Planowane źródło finansowania to środki z tzw. „korkowego” na co pozwala art. 31a Ustawy z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this