Znajdź nas na

FAKTY

Mateusz Czeremcha: Nie powinniśmy iść w tym kierunku, żeby budować z granitu! Temat granitowych chodników przy Siennieńskiej powrócił na sesji!

Ostrowiec Św. to miasto, które według rankingu zamożności pisma samorządowego „Wspólnota” znajduje się na 247 miejscu na 267 możliwych. Rankingu, który nie opiera się na kuponach od czytelników, ilości wysłanych sms-ów, czy zorganizowanych debatach. Czy zatem miasto, które wciąż zajmuje niechlubne miejsca w rankingach Wspólnoty stać na granitowe chodniki wzdłuż ulicy Siennieńskiej? Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św., jaka odbyła się w środę, 26 sierpnia, pytał o to Mateusz Czeremcha z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Chciałem zapytać skąd taka cena, taka kwota? Czy jest to spowodowane tym bizantyjskim stylem zarządzania panie prezydencie, czy tymi granitowymi chodnikami – pytał radny.

Zdjęcie ilustracyjne Mateusz Czeremcha, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O granitowych chodnikach przy ulicy Siennieńskiej pisaliśmy na początku sierpnia.  Od dłuższego czasu spotykaliśmy się z opiniami mieszkańców Ostrowca Św. zdziwionych i rodzajem budulca użytego do wykonania chodnika. Część z naszych rozmówców pytała dlaczego akurat na odcinku od Urzędu Miasta przy ulicy Głogowskiego do Ostrowieckiego Browaru Kultury chodniki są granitowe, gdy w niektórych częściach Ostrowca Św. spacerując po nierównym i zaniedbanym chodniku można skręcić nogę lub po prostu się przewrócić.

Temat granitowych chodników powrócił podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Ostrowca Św.  podczas dyskusji nad  projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżety gminy Ostrowiec Św. na rok 2020. 

– Wysłuchaliśmy monologu pana prezydenta po głosowaniu nad pozycją szóstą punkt 3 w sprawie udzielenia pomocy powiatowi ostrowieckiemu. Tam słyszeliśmy o zaciskaniu pasa. Panie prezydencie, ja jestem przeciwnikiem zaciskania pasa. Ja jestem za tym, żeby oszczędzać, za oszczędnościami. Oszczędzać tam, gdzie można oszczędzać, a tam, gdzie jest to niezasadne, żeby prowadzić normalną gospodarkę finansową i gospodarczą. Ale mam takie pytania, bo pan tak dużo mówi ciągle o zaciskaniu pasa. Jeśli  chodzi o budżet tegoroczny w dziale 600 rozdział 616: remonty dróg gminnych: ulica Siennieńska, Okólna, Jana Głogowskiego. Łączne nakłady finansowe na ten remont na lata 2019-2021 jest to blisko 4 800 000 zł, w roku bieżącym 1 800 000  zł. Chciałem zapytać skąd taka cena, taka kwota? Czy jest to spowodowane tym bizantyjskim stylem zarządzania panie prezydencie, czy tymi granitowymi chodnikami?  I takie pytanie czy były analizy prowadzone przez pana prezydenta jakie środki z budżetu zostałyby wydatkowane w takiej sytuacji kiedy te ulice byłyby remontowane w sposób racjonalny, tzn. w sposób z użyciem materiałów budowlanych powszechnie wykorzystywanych czyli kostki betonowej? Myślę, że mieszkańcy również chcieliby usłyszeć. Panie prezydencie, ile to przepłacamy, my mieszkańcy – pytał Mateusz Czeremcha, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

Ulica Siennieńska, marzec 2020 r.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że cieszy się iż budżet rośnie z roku na rok, wpływy do budżetu są coraz  wyższe, jest czym gospodarować, Przypomniał, że jest to  spowodowane rosnącymi zarobkami mieszkańców Ostrowca Św. 

– Podkreślę, bardzo wiele osób otrzymuje tzw. ustawowe podwyżki, czyli rośnie płaca minimalna, ich te podwyżki dotyczą  i wtedy wpływy do budżetu miasta z tytułu podatku PIT rosną z roku na rok. To jest bardzo budujące, natomiast uważam, że mimo wszystko nie powinniśmy iść w tym kierunku, żeby budować z granitu. Jest wiele wiele ulic, które są w dalszym ciągu nie wyremontowane, są ulice gdzie nigdy nie było żadnej nawierzchni i podczas rozmowy, dzisiaj debaty w komisji dużo czasu radni poświęcili walce ze smogiem. Panie prezydencie smog to nie tylko niska emisja i nie tylko ruch samochodowy, ale również pylenie z tych ulic, które są zaniedbane. Tam, gdzie przejeżdżające samochody powodują tumany kurzu i to przez cały rok, a szczególnie w okresie letnim – przypominał radny z PiS.

Odpowiedź Jarosława Górczyńskiego, prezydenta ostrowca Św. nikogo już chyba nie zaskoczyła. Unikając odpowiedzi na pytanie radnego odebrał sobie szansę na odpowiedź, argumentując, że przedmiotem obrad nie jest ulica Siennieńska. Nie przeszkodziło mu to jednak, aby podziękować radnym  Arturowi Zawadzkiemu  i Andrzejowi Brodzie (obydwaj z KWW Jarosława Górczyńskiego).  Dodał, że miasto wykonuje ruchy w kierunku remontu ulicy Podgórze. Odpowiadając nie na temat zadanego pytania, podziękował dyrektorowi MCK-u Jackowi Kowalczykowi. 

Mateusz Czeremcha nie dawał jednak za wygraną ponawiając pytanie.

Czy Ostrowiec Św. zmienia się w kurort?
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Mieszkańcy naszego miasta zwracali się do mnie z tym pytaniem, korzystając że debatujemy nad budżetem, chciałbym zapytać panie prezydencie ile to przepłacamy za tę kostkę betonową – ponownie pytanie zadał Mateusz Czeremcha. 

Niestety ponownie nie uzyskał konkretnej odpowiedzi. 

– Pytanie bezsensowne dlatego, że ulica Siennieńska jest remontowana już od 8, 9 miesięcy. Ten przetarg odbył się bardzo dawno. Ja spotykam się z bardzo pozytywnymi recenzjami. Mieszkańcy się cieszą, że maja naprawde europejski standard tej drogi. Mogę tylko zwracać się do MPRD. Nie wiem czy jest na sali pan prezes Krzysztof Kowalski, bo idzie to w bardzo dobrym tempie i jestem z tego tytułu tylko i wyłącznie zadowolony, że mamy jedną z takich naprawdę  reprezentacynych ulic i będa kolejne w takim standardzie, i warto to pokazywać. Tak jak powiedziałem, nie zaciągamy długów, nie bierzemy kredytów i stać nas na to, żeby takie realizacje robić w przeciwieństwie do innych, którzy żyli chwilą – mówił prezydent.

Otwartym pozostaje pytanie czy w mieście, które znajduje się na szarym końcu rankingu zamożności pisma samorządowego „Wspólnota”  potrzebne są granitowe chodniki? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this